ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Nejrozšířenější a nejznámější je krásně vonící šalvěj (pažsky „slavika“), která roste na všech svazích v hustých 60 cm vysokých keřích.

Na ostrově Pag se ve středně kamenitých oblastech, u kamenných zdí a hromad, nachází i chřest. Roste v menších keřích a jeho plod je dlouhý a dužinatý.

Třezalka, které se zde říká „krev sv. Jana“, roste na pastvinách. Má vzpřímený stonek, velmi rozvětvenou horní část a naroste do výše až 70 cm. Listy má drobné a vejčité. Kvítí sv. Jana má dřevnatý stonek a voňavé zlatožluté květy.

Na Pagu rostou u plotů přírodně porostlých vyššími rostlinami i kopřivy. Jsou tmavozelené, skloněné a jejich špičaté listy žahají na dotek.

Velmi častou ostrovní rostlinou je fenykl (pažsky „kromac“). Roste v každém druhu půdy, u silnic a stezek, na polích, ve vlhkých i suchých terénech. Můžeme ho poznat podle tmavozelené lodyhy a intenzivní vůně. Lodyha fenyklu může narůst do výšky až 2 m, ale jen v oblastech, které jsou chráněné před větrem.

U kamenných ohrad a na všech schodovitě stoupajících svazích rostou ostružiny. Mají dlouhé trnité větve, které se proplétají a tvoří hustý keř. Jejich květy jsou bílé až bledorůžové. Plody mají tvar jahody a jsou černé.

Velké rovinaté oblasti ostrova, obzvlášť v jeho jižní části, jsou bohaté na pelyněk. Tomu prospívá suchá půda. Roste na rozvětveném stonku jako nízký keř. Jeho listy jsou kulaté a žluté. Je velmi hořký.

Typickou středomořskou, a tudíž i pažskou rostlinou, je rozmarýn, který roste v až metr vysokých keřích. Jeho vůně je velmi silná. Má drobné lístky, které jsou tvrdé a dřevnaté. Roste všude po ostrově.

Velmi rozšířený je i šípek. Je keřovitý a má pichlavé větve. Jeho plody jsou vejčité a tvrdé. Převážně roste u živých plotů, na pastvinách a v krasových oblastech. Může narůst až do 2 metrů.

Přijeďte se na Pag podívat v květnu, z tohoto období jsou i naše fotografie. Není ještě přílišné horko na turistiku a cykloturistiku. Také turistů je v květnu málo.