Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Dovolená na lodi Chorvatsko - okružní plavby lodí po Jadranu

Toužíte po nevšední a atraktivní dovolené? Vyzkoušejte dovolenou na lodi - týdenní okružní plavby lodí podél chorvatského pobřeží, každý den budete mít příležitost podívat se jinam. Objevte skryté pláže v tichých zátokách na vzdálených chorvatských ostrovech, poznejte unikátní přírodní zajímavosti a vychutnejte si atmosféru měst, jež jsou právem považována za kulturní a historické perly dalmatského pobřeží. Okružní plavba lodí po moři vám v jednom týdnu nabídne vše. Taková dovolená na lodi se zajisté bude líbit i vašim dětem. V nabídce máme výletní lodě kategorie A, výletní lodě kategorie A+ pro luxusní plavby po Jadranu i lodě pro dovolenou na kole v Chorvatsku.

Vyberte si trasu plavby lodí


Plavba po moři – netradiční dovolená v Chorvatsku

Zažijte okružní plavby po moři na nových či zrekonstruovaných lodích mezi ostrovy podél chorvatského pobřeží. Během dovolená na lodi se o Vás bude starat zkušený kapitán a jeho posádka. Přes den můžete plavat, šnorchlovat, opalovat se nebo se potápět. Večery jsou volné k nalezení dobré restaurace nebo objevování historických center dalmatských měst.

Výletní loď kategorie A (loď Pape Prvi)

Výletní loď kategorie A (loď Pape Prvi)

Dovolená na lodi: odpočinek na palubě lodi kategorie A (loď Dalmatinac)

Odpočinek na palubě lodi kategorie A (loď Dalmatinac)

Pro koho jsou okružní plavby vhodné

  • Pro každého, kdo chce zažít dovolenou v Chorvatsku netradičně.
  • Pro každého, kdo nechce být celý týden na jednom místě a dá přednost poznání různých míst chorvatského pobřeží.
  • Pro jednotlivce i pro skupiny.
  • Po všechny věkové kategorie - pro přátele, páry i pro rodiny s dětmi (kajuty lodí jsou pro 2 až 3 osoby).

Dovolená na lodi - loď kategorie A+

Loď kategorie A+

Okružní plavby po Jadranu

Tomuto způsobu trávení dovolené se říká příznačně také "island hopping" neboli "skákání po ostrovech".

Každý den během Vaší dovolená na lodi budete mít příležitost podívat se jinam, každý den poznáte jiné místo. Objevíte skryté pláže v tichých zátokách na vzdálených chorvatských ostrovech, poznáte unikátní přírodní zajímavosti a vychutnáte si atmosféru měst, jež jsou právem považována za kulturní a historické perly dalmatského pobřeží. Okružní plavby lodí po moři Vám v jednom týdnu nabídnou vše. Při tom můžete relaxovat na palubách lodí, z nichž některé brázdily vody Jadranu již před více než 100 lety, a nyní, kompletně zrekonstruované, Vám umožní poznat Chorvatsko tak, jak se to podaří jen málokomu.

Délka plavby je 7 dní (od soboty do soboty nebo od neděle do neděle - záleží na volbě trasy okružní plavby). Strava je zajištěna na lodi formou polopenze (snídaně a oběd nebo snídaně a večeře).

Plavby lodí: jídelna na lodi kategorie A+ (loď Ocean)

Kapitánovo menu na lodi: hlavní chod (grilované ryby na olivovém oleji a česneku)

Jídelna na lodi kategorie A+ (loď Ocean) Kapitánovo menu na lodi: hlavní chod (grilované ryby na olivovém oleji a česneku)

Dovolená na lodi – trasa Dubrovník Split – cestopis

O dovolené na lodi jsem toho v minulosti slyšela již mnoho. Mimo jiné také to, že taková dovolená na moři vyjde pěkně draze a že je jen pro „snoby“. Začátkem loňského září jsem však měla příležitost se přesvědčit, že tomu tak není, ba naopak. Prozkoumat dalmatské pobřeží z paluby lodi jsem se rozhodla spolu s mladší sestrou. Vybraly jsme si jednosměrnou sedmidenní plavbu na lodi z Dubrovníku do Splitu – nejednalo se tedy o klasickou okružní plavbu lodí, kdy je místo vyplutí i zakončení plavby stejné. Tato jednosměrná plavba lodí však díky své trase vyhovovala také cestovatelským plánům našich rodičů, se kterými jsme cestu autem do Chorvatska absolvovaly a kteří se rozhodli strávit dovolenou u moře tradičně na pevnině. My jsme měly strávit týden na lodi v oblasti Jižní Dalmácie - čekaly na nás ostrovy LokrumMljetKorčula, Šćedro, Pakleni otoci a Hvar. Kromě toho jsme se mohly těšit také na prohlídky historických chorvatských měst.

Příjezd do Dubrovníku

Do Dubrovníku jsme dorazili v neděli před obědem. Směrové ukazatele do přístavu Gruž jsme zaznamenali hned při vjezdu do města. Najít přístav Gruž, v němž kotvila naše loď, Pape Prvi, nebyl tedy problém (přestože se v Dubrovníku nacházejí přístavy dva - přístav Gruž a druhý přístav ve starém městě). Auto jsme zaparkovali na hlídaném parkovišti hned u přístavu. Do našeho nalodění zbývala ještě hodina, a tak jsme si čekání zkrátili společnou procházkou po promenádě přístavu. V jednu hodinu jsme si již mohly dát zavazadla na loď a zapsat se u kapitána lodi na plavbu. Tímto okamžikem jsme měly volno, kajuty prý budou připraveny k nastěhování až večer.

Prohlídka města Dubrovník

Protože loď měla odplouvat až v úterý ráno, měly jsme dostatek času na prohlídku unikátního Dubrovníku i jeho 1940 metrů dlouhých hradeb. Do starého města Dubrovníku jezdí pravidelně městské autobusy 1A, 1B a 3. Této dopravy jsme využily také my. Kdo nikdy nenavštívil Dubrovník, určitě by se tam měl brzy vypravit. Náměstí a úzké uličky starého města nabízejí se svými kavárničkami a vinárnami kouzelnou středomořskou atmosféru. Procházka po městských hradbách skýtá nezapomenutelné výhledy na město i na okolní ostrovy. Zajímavé je, že i dnes ve starodávných kamenných domech starého města žijí lidé. Uvidíte zde tedy nejen stánky se suvenýry, čekajícími na turisty, ale také místní obyvatele při svých každodenních činnostech a třeba i malé kluky, jak hrají fotbal. Ne, Dubrovník rozhodně není skanzen. Zpátky k lodi jsme se dostaly po šesté večer, rozloučily se s rodiči a těšily se na poznávání dalších míst. Především však na večeři – naše první jídlo na lodi.

Večerní Dubrovník

Večerní Dubrovník

Dubrovník – staré město

Dubrovník – staré město

Posádka lodi a spolucestující

Na lodi nás večer přivítal opět kapitán a posádka – jeho syn a dvě dcery, kteří se s úsměvem starali o úklid na lodi a obsluhu nás pasažérů v její restauraci. Na lodi byla také kuchařka a jeden starší plavčík. Všichni nám byli představeni před večeří a přivítali nás domácí ořechovicí. Kapitán lodi nás seznámil s lodním řádem a dalšími pravidly na lodi a připomenul trasu naší plavby. Osazenstvo lodi bylo vskutku mezinárodní – byli zde pasažéři ze Slovenska, Rakouska, Španělska, Belgie, Norska, ale také z Ameriky. Z Čech jsme však byly jen my dvě. Celkem nás na lodi bylo 27. O půl osmé se podávala bohatá večeře – polévka, hlavní chod (maso, bramborová kaše, zeleninový salát) a nechyběl ani dezert. Každému pasažérovi byl na baru otevřen účet, kam posádka zapisovala objednané nápoje. Co vypijeme, uhradíme až na konci plavby.

Ubytování na lodi

Protože jsme si zvolily plavbu na lodi kategorie A, kde není klimatizace v jednotlivých kajutách ale pouze na vnitřní chodbě v podpalubí, vybraly jsme si právě kajutu v podpalubí lodi, kde bývá díky klimatizaci z chodby chladněji než v kajutách na palubě. Vždyť i na začátku září bývají na jihu Chorvatska tropická horka. Vzhledem ke zvolené kategorii lodi A nebyla překvapením vlastní koupelna se sprchou s teplou vodou a WC v kajutě a nechyběly ani ručníky a toaletní papír. Naše kajuta měla však nečekaně tři lůžka (obvykle bývají jen dvě) – manželské dvojlůžko a třetí palandové lůžko. To jsme přivítaly, protože kajuty nejsou příliš prostorné a lůžko navíc nám posloužilo jako další místo k odkládání našeho oblečení. V naší podpalubní kajutě jsme měly také jedno malé kulaté okno, které se dalo otevřít. Během plavby lodi se však tato podpalubní okna musela zavírat, aby voda nenastříkala dovnitř kajut.

Druhý den – výlet na ostrov Lokrum

V pondělí ráno jsme měly poprvé možnost vyzkoušet snídani na lodi, kterou posádka lodi nazývá kontinentální. Jedná se vlastně o klasickou snídani, jak ji známe my – k pečivu (chorvatský chléb, tzv. kruh) byl v nabídce tavený či plátkový sýr, paštika, marmelády, med, čokoládová pomazánka, jogurty, vařená vejce, k tomu vždy káva nebo čaj. Každé ráno jsme navíc dostaly sklenici džusu. Loď stále kotvila v přístavu Gruž a vyplouvat měla až následující den ráno. Protože jsme prohlídku Dubrovníku zvládly již první den, daly jsme na doporučení našeho kapitána a rozhodly jsme se hned po snídani navštívit blízký ostrůvek Lokrum. Loď na Lokrum jezdí v hlavní sezóně v pravidelných intervalech z přístavu ve starém městě po celý den. Cesta tam netrvala déle než 15 minut. Vybaveny koupacím a šnorchlovacím náčiním jsme se chodníčkem v hustém lese vydaly na druhou stranu ostrova. Již cestou nás překvapilo velké množství volně se procházejících pávů, kteří se navíc vůbec nebáli a pod vidinou něčeho k snědku k nám dokonce sami chodili až na dosah ruky. Našim cílem na Lokrumu bylo ovšem jezírko se slanou vodou (propojené s okolním mořem), příznačně nazývané Mrtvo more a pobřeží na jižní straně ostrova, které je tvořeno rozlehlými plochými kameny a zajímavými skalními útvary. V jezírku je povoleno se koupat a ze stromu nad ním dokonce visí lano, z nějž se dá skákat do vody. Nechybí tu ani stánek s občerstvením a venkovní kavárna. Den na Lokrumu nám rychle utekl a po předchozím dni stráveném šplháním po městských hradbách jsme si tam příjemně odpočinuly.

Ostrov Lokrum

Ostrov Lokrum

Výhledy při plavbě podél poloostrova Pelješac

Výhledy při plavbě podél poloostrova Pelješac

Mořské hvězdice v zátoce poloostrova Pelješac

V úterý ráno po snídani loď konečně opustila dubrovnický přístav. Pluli jsme podél pobřeží poloostrova Pelješac na severozápad. Výhledy na hornaté pobřeží byly opravdu nádherné. Někteří pasažéři pospávali na lehátkách na palubě lodi a chytali paprsky ranního sluníčka. Po zhruba dvouhodinové plavbě jsme zakotvili v tiché zátoce poloostrova Pelješac, kde nebylo vidět žádnou jinou loď ani jachtu. Motor lodi se utišil a to byl čas našeho prvního koupání z lodi. Loď, na které jsme pluli, měla na zádi plošinu a skládací schůdky, po kterých se dalo pohodlně dostat do vody i zpět a nechyběla zde ani sprcha se sladkou vodou, takže po koupání v moři jsme ze sebe sůl mohly okamžitě smýt. Protože ráda šnorchluji, rozhodla jsem se prozkoumat život pod hladinou u pobřeží, vzdáleném od lodi asi 200 metrů. Kromě hejn rybiček bylo překvapením také opravdu velké množství červených mořských hvězdic ve velmi mělké vodě, takže se k nim dalo snadno potopit a prohlédnout si je zblízka nebo si na ně sáhnout. Při takovém objevu lehce zapomenete na čas a v tomto případě mě ze zaujetí vytrhlo jen pronikavé zahoukání lodi, signalizující vyplutí. Mezitím už pro nás posádka nachystala chutný oběd, který opět tvořil předkrm (tentokrát špagety s omáčkou), hlavní chod (grilovaná mořská ryba s bramborem a zeleninovým salátem) a ovocný pohár jako dezert.

Národní park Mljet

Zatímco jsme si pochutnávali na obědě, loď směřovala dále na severozápad k přístavu Pomena na ostrově Mljet. Pomena je také vstupní branou do místního národního parku, který tvoří soustava dvou slanovodních jezer (Veliko a Malo jezero). Obě jezera vynikají tyrkysově modrou barvou a díky propojení s okolním mořem jen úzkým kanálem je v nich voda také slanější. Životu v těchto podmínkách se přizpůsobili také někteří mořští živočichové, kteří dnes kromě těchto jezer nežijí nikde jinde (např. medúzy z rodu Aurelia). Přestože je dovoleno se v jezerech koupat, podmořské krásy jezer jsme prozkoumat nestihly. To proto, že loď dorazila do Pomeny až ve tři hodiny odpoledne a další půl hodinu jsme čekali, než jsme mohli v přístavu „zaparkovat“. Zvolily jsme tedy jen pěší procházku okolo Malého jezera a podél jižního břehu Velkého jezera. Mljet nás učaroval nejen svými jezery pohádkové barvy, ale zaujala nás také bujná vegetace, zajímavé geologické útvary v lokalitě Zakamenica a překrásné výhledy na útesy a ostrůvek Sv. Marije, který leží na Velkém jezeře a na němž se nachází starý benediktýnský klášter. Ostrov Mljet je také jak stvořený pro cyklistiku – okolo jezer jsou pěkné asfaltové cyklostezky, vhodné i pro jízdu s dětmi. A kdo by snad kolo neměl s sebou, může si ho poblíž Pomeny půjčit, stejně tak i kajak.

Národní park Mljet

Národní park Mljet

Národní park Mljet

 

Speciální večeře – Kapitánovo menu

Kdyby to bylo možné, určitě bychom strávily na Mljetu času více – je to místo, které za to rozhodně stojí. Národní park jsme však musely opustit do setmění a také jsme si na lodi domluvili speciální večeři podle receptu samotného kapitána – tzv. „Kapitánovo menu“. Přestože jsme za tuto večeři zaplatili každý 25 euro, nikdo nelitoval. Posádka lodi nám připravila skutečnou hostinu, která začala vlastním výběrem aperitivu - ořechovice, travarica, višňový likér, prošek či pelinkovac s citrónem. Součástí večeře bylo několikero předkrmů – obložené mísy s pršutem, místním ovčím sýrem a olivami, tuňáková pomazánka a kyselé rybky ančovičky s kapari. Jako hlavní chod nám posádka ugrilovala prvotřídní ryby branciny na olivovém oleji a česneku, s hranolky, bramborem a špenátu podobnou blitvou jako přílohou. K pití se podávalo víno Plavac a Subrian. To už jsme jen funěly. Přesto jsme neodolaly závěrečnému dezertu – palačinkám s višňovou zavařeninou a se šlehačkou. Po takovém gurmánském výkonu následoval taneční večer na palubě lodi, jehož se zúčastnila i posádka v čele s kapitánem.

Město Korčula

Čtvrtý den ráno jsme využily volného času do vyplutí (loď z Pomeny měla odplout až v poledne) a rozhodly jsme se pro vycházku do jedné z mnoha blízkých zátok. Chtěly jsme si zaplavat a podívat se s potápěčskými brýlemi alespoň pod hladinu okolního moře. Po poledni se servíroval oběd a vypluli jsme dále na severozápad, směrem k ostrovu a stejnojmennému městu Korčula. V Korčule jsme se vylodili v pět hodin odpoledne. Nenechaly jsme nic náhodě a ihned jsme vyrazily na kopec nad městem, kde se nachází stará pevnost Forteca a dvě vyhlídková místa. Právě u nich jsme počkaly na zapadající sluníčko, jehož zlatavě rudé světlo ozářilo starodávné kamenné zdi a věže Korčuly. Zpět do města Korčula jsme se dostaly až těsně před setměním. Úzké uličky, které toto město protkaly ve schématu připomínajícím rybí kostru, skrývaly mnoho obchůdků se suvenýry, restaurací a vináren, otevřených až dlouho do noci. Štíty domů, kostelů i pevnostní věže města byly krásně nasvíceny. Korčula má zkrátka nezaměnitelnou atmosféru. Využily jsme toho a v jedné z místních restaurací jsme ochutnaly výbornou pizzu s plody moře. Po prochozeném odpoledni a večeru jsme se pak rády vrátily na loď a usnuly v naší útulné kajutě.

Město Korčula

Město Korčula

Okružní plavba lodí

Koupání z lodi v opuštěné zátoce

Chobotnice u ostrova Šćedro

V pátek ráno nás probudil až zvonek v restauraci, ohlašující snídani. Naše loď však již byla v pohybu – podél jižní strany ostrova Korčula jsme pluli na západ a dále na sever až k malému, borovicemi porostlému ostrovu Šćedro, ležícímu jen 3 km jižně od ostrova Hvar. U jeho břehů jsme v deset hodin dopoledne zakotvili, abychom se zde vykoupali. Ostrov Šćedro je neobydlený, nenajdete tu žádná turistická zařízení. Právě proto je však vyhledáván zejména mezi jachtaři. My jsme měli štěstí, protože v „naší“ zátoce žádná jiná loď nekotvila. Voda byla křišťálově průzračná, ale na to už jsme si při koupání v opuštěných zátokách během plavby lodí zvykly. Zajímavé však bylo dno u pobřeží ostrova, tvořené jakýmisi oblými plochými kameny. Pod nimi byly často díry různých velikostí, jako stvořené k úkrytu mořských živočichů. A právě z jedné takové skrýše cosi vylézalo ven. Byla to chobotnice – moje první chobotnice, kterou jsem na Jadranu kdy viděla. Na délku měřila určitě nejméně 60 cm. Bohužel si zvolila díru na své rozměry příliš malou a nemohla se do ní celá schovat. Zoufale se tlačila do malého prostoru pod kamenem, nemohla tušit, že jí nehrozí žádné nebezpečí, že si ji chci jen prohlédnout.

Souostroví Pakleni otoci

Z vody nás opět dostal až lodní zvonek, tentokrát signalizující oběd. Po něm jsme se uvelebily na horní palubě do rozkládacích lehátek. Vydatné jídlo, teplo sluníčka a příjemné kolébání lodi udělaly své a my jsme zanedlouho tvrdě usnuly. Když jsme se za hodinku probudily, loď už opět plula okolo členitého pobřeží, tentokrát souostroví Pakleni otoci, ležícím na jihozápadě ostrova Hvar. Hledali jsme zátoku, o kterou se nebudeme muset dělit s dalšími loděmi. Skupina 11 ostrůvků se vyznačuje sice neskutečným množstvím hlubokých zátok, ale je vyhledávaným cílem jachtařů a turistů z Hvaru, odkud se lze na ostrovy snadno dostat výletní lodí. Zcela opuštěný záliv jsme sice nenašli, nevadilo to ale. Jakoby mezi „loďaři“ vládlo nepsané pravidlo o nenarušování toho vzácného a všemi vyhledávaného klidu a soukromí, které čeká jen na ty, kdo přijedou po moři.

Souostroví Pakleni otoci

Souostroví Pakleni otoci

Město Hvar

Přístav ve Hvaru

Město Hvar

Do přístavu ve Hvaru jsme vpluli v šest hodin večer. Sluníčko již rozehrálo nad mořským horizontem hru všech barev a kamenné staré město se zbarvovalo do zlata. Po vydatném obědě na lodi jsme stále neměly hlad, proto jsme se nejprve vypravily na prohlídku historického města. Pro město Hvar je typické široké náměstí s kamennou dlažbou a řada historických budov a kostelů. Promenádu okolo přístavu lemují vysoké palmy. Nad městem se tyčí jako dominanta města Španělská pevnost zvaná Španjol, která byla přestavěna z původního hradu v 16. století. Přes den jsou z ní úchvatné výhledy na souostroví Pakleni otoci. V noci je zase krásně nasvícená a vytváří městu jakousi pomyslnou zlatou korunu. Téměř každý stánek se suvenýry ve městě Hvar nabízí sušenou levanduli, která je pro tento ostrov asi nejtypičtější rostlinou. Ani my jsme tomuto suvenýru neodolaly. K večeři jsme si koupily jen ovoce na místní tržnici, a když už jsme měly dost chození městem, vrátily jsme se na loď, abychom se spánkem připravily na následující den.

Pláž Zlatni rat na ostrově Brač


Šestý den, tedy v pátek, nás opět probudilo pohupování lodi – byli jsme již na cestě. Prvním cílem dnešního dne bylo městečko Bol na ostrově Brač, především tedy jeho krásná oblázková pláž Zlatni Rat (tj. Zlatý roh). Ta je dokonce považována za nejkrásnější pláž v Chorvatsku. Je to však způsobeno zřejmě tím, že díky své fotogeničnosti je téměř na všech pohlednicích a tím je také nejznámější. Za léta, co do Chorvatska jezdím, jsem poznala mnoho jiných minimálně stejně krásných pláží, jen nejsou tak známé. Zlatý roh nás rozhodně nezklamal, co se týče přístupu do moře a krásných drobných oblázků. Naopak body jsme musely ubrat za naplněnost pláže velkým počtem turistů. Nic jiného jsme však u tak propagované pláže nečekaly. Co se nám však v Bolu velmi líbilo, bylo městečko postavené z ceněného bělostného bračského mramoru, který byl použit i na stavbu Bílého domu ve Washingtonu. Příjemná byla i procházka dlouhou dlážděnou promenádou vedoucí pod vzrostlými borovicemi z města až k pláži Zlatý roh. Na této promenádě jsme strávily mnoho času u stánků se suvenýry, kterých tu bylo opravdu hodně. Promenáda vedla kolem pobřeží, které tvořily malé oblázkovo-písečné plážičky, oddělené od sebe velkými kameny. Cestou jsme míjely i několik kaváren s venkovním posezením a zábavní park pro děti. Bol jsme vyhodnotily jako ideální letovisko pro dovolenou u moře v Chorvatsku s malými dětmi.

Pláž Zlatni rat - Bol, ostrov Brač

Pláž Zlatni rat - Bol, ostrov Brač

Diokleciánův palác ve Splitu

Diokleciánův palác ve Splitu

Split

Po obědě vyrazila naše loď do Splitu. Protože jsme si ještě udělali zastávku na koupání v jiné části ostrova Brač, dopluli jsme do Splitu až v pozdním odpoledni. Kromě toho, že je Split největším městem na pobřeží Chorvatska, má také krásné historické centrum, vyhledávané především pro své architektonické skvosty. Největším lákadlem je bezesporu rozlehlý Diokleciánův palác, jehož výstavba započala již ve 3. století. Zajímavé jsou ale také jeho sklepní prostory, kostely a zvonice katedrály, z níž jsou jedinečné výhledy na město a hradby paláce. Náš pobyt ve Splitu a vlastně celou plavbu jsme zakončily v místní restauraci výbornou dalmatskou večeří a vínem.

Konec plavby lodí v Chorvatsku

Následující den, tedy v neděli, měla být naše plavba na lodi oficiálně ukončena. Po snídani jsme se tedy vyrovnaly účet za nápoje na baru lodi a s kapitánem a jeho posádkou se rozloučily. Plavba lodí, kterou jsme absolvovaly, stála včetně polopenze a všech pobytových poplatků okolo patnácti tisíc korun. Měly jsme však příležitost navštívit místa, na která se člověk běžně nedostane. V jediném týdnu jsme poznaly hned několik historických měst a ostrovů. Takto netradičně strávená dovolená nás mile překvapila a inspirovala k další podobné plavbě, třeba v kombinaci s jízdou na kole po ostrovech. Příští rok s námi na loď pojedou snad i naši rodiče.

Ubytování na pevnině

Naše nejžádanější apartmány najdete na straně Chorvatsko apartmány 2018.

Cestujete-li na dovolenou do Chorvatska s dětmi, přečtěte si dovolená u moře 2018.

Přehled nabízených letovisek najdete na Chorvatsko ubytování v soukromí.

Ubytovanie Chorvátsko je naša ponuka ubytovania v slovenskom jazyku pre rok 2018.