Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Česká komunita v Chorvatsku

Česká komunita v Chorvatsku je nejpočetnější českou krajanskou skupinou v jihovýchodní Evropě. Tato menšina sídlí zejména v okolí města Daruvar. Češi jsou v Chorvatsku jednu z mnohých národnostních menšin. 10 510 osob, které se hlásí k české národnosti, je soustředěno hlavně v oblasti centrální Slavonie.

Jako o prvním Čechovi na Jadranu by se dalo mluvit o králi Karlu IV. Ke své cestě do Itálie využil možnosti cestovat přes Uhersko (průjezd Rakouskem mu nebyl povolen) a dostal se až na území Chorvatska. Navštívil mimo jiné městečko Sinj, kde byl hostem tamějšího knížete, a kontaktoval mnichy - hlaholity. Jejich slovanská liturgie byla důvodem, proč je později pozval do Prahy, do Emauzského kláštera. Někdy se také uvádí jako klášter Na Slovanech.

Češi se objevují v oblasti Slavonie za Rakousko-Uherska, na počátku 18. století. V té době byla oblast u hranic s Bosnou a Hercegovinou součástí tzv. vojenské krajiny, tedy hranice s Osmanskou říší, kam se stěhoval vojenský personál a strážci z celého Rakousko-Uherska. Byla budována zcela nová sídla na zelené louce (nejstarší česká vesnice Ivanovo Selo). Nové přistěhovalce nejvíce podporoval chorvatský šlechtický rod Jankovičů (tehdejší vlastník půdy). Ti pomáhali  zúrodňovat půdu a zkulturňovat krajinu. V roce 1930 žilo v Chorvatsku na čtyřicet tisíc Čechů. Postupně se však asimilovali a počet lidí hlásící se k této národnosti klesal až na uvedených cca 10 000. 

Češi v Chorvatsku jsou organizovaní, mají svůj vlastenecký svaz, který se stará o udržení české kulturní tradice. Na radiové stanici Daruvar jsou vysílány denně pořady v českém jazyce. Jsou organizovány za podpory státu české školky a školy. Úzce spolupracují i s chorvatskou komunitou Slováků. Češi a Slováci mají i svého jednoho společného zástupce v chorvatském Saboru.

Čechy ovšem najdeme po celém území Chorvatska, a to nejen jako turisty. Spousta lidí se sem přivdalo nebo přiženilo a Chorvatsko je jejich druhou vlastí.

Dovolená v Chorvatsku

Pojeďte na dovolenou do překrásných chorvatských letovisek:

Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Tučepi Bol Baška, ostrov Krk Podstrana
Tučepi Bol, ostrov Brač Baška, ostrov Krk Podstrana

  

Další možnosti ubytování nabízíme na stránkách Ubytování ChorvatskoApartmány Chorvatsko a Penziony Chorvatsko.