Vyhledat na webu

Tip: Jednoduchý výraz najdu snadno, třeba Hvar nebo počasí

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Lidové zvyky ostrova Pag

Lidové zvyky města Pag

Z bohaté tradice města Pag je třeba jako nejvýznamnější zmínit pažský lidovém kroj, karneval, pažské lidové zpěvy a „Pažskou otrokyni“.

  • Pažský lidový kroj má neobvykle hezký tvar a výrazné zbarvení. Obzvlášť atraktivní je ženský kroj a na něm tzv. „pokrivaca“ - šátek na hlavu lemovaný původní pažskou krajkou.
  • Pažský karneval obvykle začíná první sobotu po svátku Svatých tří králů a trvá do Popeleční středy. Od šedesátých let 20. století se v Pagu pořádá i letní karneval. Obvykle trvá den, jen málokdy více dní. Nejčastější termín konání letního festivalu je 27. červenec. V rámci maškarády se pořádá i řada dalších atraktivních akcí.
  • Lidové zpěvy mají v Pagu dlouhou tradici a jsou to převážně písně milostné, které se interpretují dvojhlasně.
  • „Pažská otrokyně“ je lidová činohra, jediná svého druhu v Chorvatsku, která vznikla v 16. století. V Pagu se zachovala jako součást tradice a jsou do ní zařazeny prvky lidových a pasteveckých her. Hraje se příležitostně. „Pažská otrokyně“ hovoří o vykoupení dívky, vnučky vladaře bána Derenčina, kterého na sklonku 15. století porazili Turkové na Krbavském poli.

Lidové zvyky a kroje v Novalji

Lidové obyčeje města Novalja se zachovaly dodnes nejen v lidové literární tvorbě a lidových zpěvech, ale i v nových způsobech interpretace, které například pěstuje skupina klapa „Novalis“, která - obzvlášť v létě - příležitostně vystupuje. Lidová literární tvorba Novalji je bohatá, hovoří o různých příbězích, někdy zcela konkrétních, hovoří též o lásce - vděčnému tématu lidových básníků.

Ze starých tradic, spolu s lidovými zpěvy, Novalja opatruje i lidové kroje, které jsou velmi hezké a barevné a jejichž původ je třeba hledat v renesanci. Ženy nosí šátek, atraktivní pokrývku hlavy, který celý kroj dělá ještě zajímavějším. Novaljské lidové kroje lze spatřit při zvláštních příležitostech, na oslavách některých svátků, ale i během různých letních festivalů.

V posledních letech se v Novalji obnovil zvyk pořádání karnevalových slavností, obzvlášť během zimy - od svátku Tří králů do Popeleční středy. Novaljské lidové zvyky se liší v každé z okolních vsí, někde jsou více, jinde méně výrazné, ale uchovávají památku na starobylé doby, které přežívají jen ve vzpomínkách. To, co dříve bylo všední, stalo se tradicí, folklorem, dědictvím, o které se pečuje, které se opatruje, a tak se přenáší budoucím pokolením.

Lidové zvyky v Kolanu

I přes moderní vlivy se v Kolanu zachovaly tradice, a tak se dodnes zde zpívají lidové písně, takzvané „nakant“ a tancuje lidový tanec „po paški“. Od roku 1978 v Kolanu působí Kulturně-umělecký spolek Bartul Kašić a je zde i zajímavá etnografická sbírka (etnografické muzeum).