Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Hvar - ostrov Hvar

Město Hvar je se svými 3 700 obyvateli největší destinací na ostrově Hvar. Leží v otevřené zátoce na jihozápadě ostrova s výhledem na řetězec Paklených ostrovů (Pakleni otoci). Město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky. Město Hvar je vlastně jednou z vůbec nejluxusnějších a nejdražších destinací na chorvatském Jadranu.

Kde se na Hvaru ubytovat?

Ubytování pro Vaši dovolenou na ostrově Hvar si můžete vybrat na stránce Ubytování Hvar. Na ostrově Hvar nabízíme ubytování v apartmánech v letoviscích Ivan DolacMilna a v severních či jižních zátokách Hvaru.

Město Hvar můžete navštívit také při plavbě lodí na trase 2 - Střední a Jižní Dalmácie, při okružní plavbě na trase 5 - Jižní Dalmácie nebo při cykloplavbě 2 - Dalmácie.

Historie a památky města Hvar

Sídlo městského typu se na tomto velmi příhodném místě začalo rozvíjet za doby vlády Benátčanů ve 13. století na místě antické osady. Dominantou byl hrad s pevnými hradbami v nadmořské výšce cca 90 m. V 16. století byl hrad přestavěn na pevnost  které se říká Španjol, nebo také Fortica. V dnešní době se využívá  jako muzeum s antickými sbírkami. Do areálu  pevnosti se platí vstupné.

Střed města Hvar se rozvíjel kolem náměstí (dnes Náměstí sv. Štěpána) se stejnojmennou katedrálou. Ta byla postavena na přelomu 16. a 17. století v renesančním stylu s barokními prvky na místě raně křesťanské svatyně a pozdějšího gotického kostela. Za zmínku stojí i její vybavení z této doby jako nábytek, výzdoba, aj.

V těsném sousedství katedrály sv. Štěpána stojí budova Biskupského paláce, kde je dnes vystavena sbírka liturgických předmětů.

Další dominantou náměstí města Hvar je pak budova Arsenalu, původně loděnice, později sklad zbraní. V přistavěném prvním patře bylo na počátku 17. století založeno divadlo, které patří k nejstarším v Evropě. Veřejnosti budova není přístupná. Divadelní sál je restaurován a opět slouží kulturním akcím ve městě.

Za pozornost stojí i jiné budovy na náměstí města Hvar, např. městská lodžije (Gradska loža) z 15. století, Leroj - mětská věž s hodinami - jediná zachovalá část komplexu tzv. Knížecího paláce (sídla benátského místodržícího) zbořeného na počátku 20. století. Na jeho místě dnes stojí nejstarší hotel ve Hvaru - kostel Palac. Budovy kolem náměstí jsou většinou paláce s nádhernými ukázkami všech architektonických stylů, v bezejmenných uličkách Vás okouzlí domy se zajímavými detaily středomořské architektury.

Za návštěvu stojí benediktinský klášter, letohrádek Hanibala Luciće (chorvatský básník první poloviny 16. století). V těsné blízkosti náměstí je přístav Mandrač. Na západ od něj pak budovy někdejšího dominikánského kláštera ze 14. století se zachovalou hlavní lodí kostela sv. Marka, která se dnes využívá jako kulturní centrum. Ve městě je také několik galerií. V sezóně je v rámci tzv. Hvarského kulturního léta pořádáno nepřeberné množství kulturních akcí.

Přehled památek ve městě Hvar

 • Galerie moderního umění Arsenal (Galerija suvremene umjetnosti Arsenal) se nachází v prvním patře budovy Arsenalu.
 • Biskupské muzeum (Biskupski muzej) na náměstí vedle katedrály.
 • Letohrádek Hanibala Luciće (Ljetnikovac Hanibala Lucića) s pamětní místností hvarského renesančního básníka Hanibala Luciće.
 • Archeologická sbírka a lapidárium Dr. Grgy Novaka (Arheološka zbirka i lapidarij "Dr. Grga Novak") je umístěna v kostele sv. Marka (Sveti Marko), který byl součástí bývalého dominikánského kláštera.
 • Umělecká sbírka Hanibala Luciće (Umjetnička zbirka H. Lucić) se nachází v klášteře benediktinek.
 • Sbírka uměleckých předmětů františkánského kláštera (Zbirka umjetnina franjevačkog samostan).
 • Pevnost Španjol (Tvrdjava Španjol) nad městem.

Ubytování a pláže u města Hvar

Možnosti ubytování jsou ve městě Hvar velmi pestré. Najdete zde luxusní hotely, apartmánové domy i kemp. Ceny jsou zde cca o 20 % vyšší než na pevnině. S koupáním v blízkosti města samého je to trochu problém. Doporučit můžeme zrekonstruované městské koupaliště na východě zátoky, navazující oblázková pláž, vybetonovaná plata. Nejúžasnější koupání je ovšem na plážích nedalekých Paklených ostrovech, kam se snadno dostanete lodí (pláže Palmižana na ostrově Sv. Klement, Ždrilica a Stipanska na ostrově Marinkovac). Oblázkové pláže najdete v zátokách na obou stranách města po pobřeží. Všechny hotely jsou vybaveny bazény,  kam  mohou za poplatek nejen hosté hotelů.

Výlety z města Hvar

Město Hvar je výborným výchozím bodem pro výlety do okolí. Místní cestovní agentury mají bohatou nabídku výletů.

 • Pakleni otoci - skupina 11 ostrovů západně od města, na jejihž plážích je nádherné koupání. Pravidelně tam plují lodě. Konají se i celodenní výlety - plavba okolo ostrovů.
 • Pevnost Napoleon - postavená na počátku 19. století Francouzi. Dnes je zde astronomická observatoř. Je odtud hezký výhled na ostrov.
 • Brusje - obec se zachovalou architekturou lidového stavitelství.
 • Malo Grablje - spolu s Velo Grablje je to také vesnice se zachovalou lidovou architekturou, dnes je bohužel skoro opuštěná. Zanikly i dříve rozsáhlé vinice, olivové sady a levandulová pole.
 • Milna - malá osada s překrásnou oblázkovou pláží.
 • Stari Grad - Velo polje (Starigradsko polje) rušné tur. centrum vzdálené cca 16 km po dobré silnici. V blízkosti je přírodní památka zapsaná na seznam UNESCO - Starigradsko polje.
 • Sv. Nikola - nejvyšší bod na ostrově Hvar, měří 628 m.

Přečtěte si také o lidových a náboženských slavnostech ve městě Hvar.