Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Pažský sýr a jehněčí maso

Pažský sýr a pažské jehněčí se staly emblémem ostrova Pag, na němž vždy bylo více ovcí než lidí. Po staletí byl pažský sýr stravou chudých, ale v současnosti představuje mimořádnou lahůdku. Na Pagu se ročně vyrábí asi 200 tun pažského sýra, jehož zvláštnostmi jsou tuhost, slanost a specifická vůně a chuť.

Pažské ovce, Chorvátsko  Výroba pažského sýru, ostrov Pag
Pažské ovce, ostrov Pag  Výroba pažského sýru, ostrov Pag

 

Pažské ovce se chovají v kopcovitých oblastech, na nichž roste nízká tráva, která je vystavena soli z mořské vody, kterou občas přináší bóra. Tyto traviny jsou ovcím hlavní potravou a právě díky nim má pažský sýr své specifické a svérázné aroma. Pro svou mimořádnou kvalitu dostal pažský sýr od Chorvatské hospodářské komory listinu dosvědčující původní chorvatský výrobek a někteří výrobci pažského sýra získali významná ocenění na mezinárodních výstavách sýru. Tento sýr si můžete zakoupit při svém pobytu v letovisku Mandre.

Výrobou pažského sýru se zabývá kolem 2 tisíc osob (tj. 800 domácností) a ovčáci jsou organizováni ve třech sdruženích: Sdružení chovatelské pažské ovce v Kolanu, Sdružení chovatelské pažské ovce v Pagu a sdružení Uzorstado v Dinjišce.

Nejen pažský sýr, ale i pažské jehněčí představuje vynikající ostrovní lahůdku. Bez ohledu na způsob přípravy, mladé jehněčí vždy poskytuje výjimečný labužnický zážitek. Pažské jehněčí je nejlepší v lednu, únoru a březnu, když trvá dojení ovcí. Je mimořádně měkké a velmi chutné. Nejlepší je, když se upeče v troubě spolu s brambory a na grilu. Starší jehněčí je nejlepší vařené. Na Pagu se za mladé jehněčí považuje maso jehněte nepřesahující váhu 10 kg.

Olivovník, Chorvatsko Je třeba zmínit i velmi kvalitní olivový olej, který se vyrábí v oblasti Lunu a Tovarnelu. Od místa Varsan až po Lun roste kolem 12 tisíc olivovníků. Obvykle v říjnu a listopadu probíhá sklizeň oliv a jejich zpracování v olejárně v Lunu. Olivový olej z Lunu je mimořádně výživný, léčivý a tudíž i žádaný.
Olivovník, Chorvatsko  

 

Ochutnejte tyto pažské speciality během Vaší dovolené na ostrově Pag.

Kde se na Pagu ubytovat

Ubytování na ostrově Pag si můžete vybrat na stránce Ostrov Pag ubytování.