Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Mandre - ostrov Pag

Na leteckých záběrech z ostrova Pag v Chorvatsku vidíte rychle se rozvíjející, avšak velmi malebné letovisko Mandre. Mandre má velice čisté, otevřené moře a krásný výhled na okolní ostrovy. Místní apartmánové domy jsou často velice blízko pláží a určitě splní Vaše náročné požadavky. Fotky znázorňují pozici apartmánových domů.

Letovisko Mandre najdete na západním pobřeží ostrova, asi na půl cesty mezi městečky PagNovalja. Ještě počátkem 70. let 20. století to byla malá osada, čítající jen několik malých rybářských domků a přístřešků pro rybářské náčiní a sítě.

Přístav v Mandre byl totiž hlavním přístupem k moři pro obyvatele nedaleké vesnice Kolan, která leží zcela netradičně ve vnitrozemí ostrova. Postupem času se však rybářské přístřešky začaly měnit na jednodušší domky a s příchodem turistů na ostrov Pag také na útulné apartmány pro letní ubytování prvních návštěvníků této dnes malebné apartmánové vesničky. V současné době se zde trvale zdržuje kolem 250 obyvatel, přičemž celková kapacita pro ubytování letních hostů může činit až 6 000 volných lůžek.

Letovisko Mandre nabízí příjemný pobyt převážně těm turistům, kteří si nepřejí být rušeni přílišným hlukem a mumrajem kolem stánků se suvenýry a také sami se chovají klidně, aby nerušili pobyt ostatním. To však neznamená, že večer není kam zajít, právě naopak. Klidné venkovní posezení v několika restauracích a kavárnách na čerstvém mořském vzduchu, v těsné blízkosti mořského břehu a s pohledem na slunce zapadající za vzdálený obzor, Vám pak ještě nadlouho utkví v paměti. Vzpomínka na tyto chvíle Vás pak rozehřeje v mrazivých zimních večerech středočeské kotliny, nebo moravské brázdy, zasypané sněhem.

Koupání v Mandre

Při koupání je potřeba mít se na pozoru před mořskými ježky, kteří se zde, zejména z počátku letní sezony, vyskytují. To je však důkaz znamenité kvality a čistoty mořské vody. Rodiny s dětmi pak mohou využít míst, kde klesání mořského břehu je mírnější a vhodné také pro méně zdatné plavce. Pláže v Mandre jsou označeny „modrou zástavou“. Takovýchto pláží, které splňují určité podmínky pro koupání, zejména vzhledem k čistotě a kvalitě mořské vody, je na celém ostrově celkem osm. Navíc nebývají přeplněny tolik, jako v jiných letoviscích, zejména na pevninské části Chorvatska, přestože také sem přijíždí rok od roku více zahraničních i tuzemských turistů.

Procházky a výlety v Mandre

Také pro příznivce aktivního pohybu na dovolené nabízí výhodná poloha letoviska Mandre poměrně dobrou dostupnost pro podnikání nejrůznějších treků a túr. Mezi ty méně náročné patří například procházka podél pobřeží směrem k severozápadu. Po 4 km, kdy cestou také minete menší majáček, se ocitnete na malém mysu, naproti němuž leží malé ostrůvky zvané „Myší“ (Rt Mišnjak). Po celou cestu Vás bude provázet pohled na dva protáhlé ostrovy. Větší Maun a menší ostrov Škrda, oba ve vzdálenosti asi 5 km od pobřeží (2.8 NM - námořní míle). Pás moře, který je dělí od pobřeží ostrova Pag se nazývá „Maunský průliv“ (Maunski kanal). Nebývá výjimkou v těchto vodách spatřit delfíny, kteří tudy občas putují při cestě za potravou.

Když budete pokračovat dále od Myších ostrovů podél pobřeží Pagu, nepřehlédnete zátoku zvanou „Malá modrá laguna“. Má sice daleko do té filmové modré laguny, ale na jejím dně se také vyskytuje písek a vzhledem ke vzdálenosti od obydlených domů se tady můžete vykoupat bez plavek a většinou také úplně sami. Sluneční paprsky Vám budou prosvítat pod mořskou hladinu až na písčité dno. Voda se tak zbarví do nejrůznějších odstínů nejen modré barvy. Na této přírodní pláži pak můžete vyzkoušet, jak zvoní kameny, když jimi budete lehce ťukat o sebe. Budete se totiž nacházet na „Pláži zvonících kamenů“. Dalším pokračováním v chůzi po kamenitém pobřeží se zanedlouho dostanete k malému penzionu, od nějž pak polní cestou mírným stoupáním dojdete až k hlavní silnici ve směru do Mandre. Když ji přejdete rovně, přijdete až k vysílači stojícímu na Lysém vrchu (Lisičnjak 74 m n. m.). Tak si procházku můžete příjemně prodloužit a zanedlouho se ocitnout opět ve vesničce Mandre.

U džbánku vychlazeného piva, či vinného střiku si pak v místní kavárničce odpočinete a povyprávíte čerstvé zážitky z této krátké, asi 3hodinové túry. Z Mandre však můžete absolvovat také celodenní trek na nejvyšší horu ostrova, vrch sv. Vid 348 m n. m. Tato túra však již vyžaduje určitou fyzickou kondici, zásoby pitné vody a naplánování na celý den.

Vybavenost Mandre

Ve vesničce Mandre pak ještě najdete dva obchody se smíšeným zbožím s názvy Market a Kerum a také malou tržnici s ovocem a zeleninou. Několik stánků s pečivem, případně stánky s drobnými suvenýry. V cestovní agentuře lze směnit bankovky, koupit pohlednice a poštovní známky, případně sjednat zapůjčení loďky poháněné motorem, kterou řídíte sami. V Mandre nechybí ani malá soukromá pekárna, výtvarná dílna a galerie zároveň či výrobna vynikajících domácích zákusků.

Západy slunce zde, na západním pobřeží ostrova Pag v letovisku Mandre, bývají jedny z nejkrásnějších na celém jihozápadním pobřeží Chorvatska. Mnoho návštěvníků, kteří sem zavítají, se tady nejen dobře cítí, ale také se do těchto míst ostrova Pagu opět rádi vracejí.

Ubytování

Ubytování Mandre

Ubytování Mandre

Přehled domů a apartmánů,
ceny a rezervace

Kde se na Pagu ubytovat

Ubytování pro Vaši dovolenou na ostrově Pag si můžete vybrat na stránce Ostrov Pag ubytování.

Ostrov Pag, Mandre, přístav, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Ostrov Pag, apartmány Mandre, Chorvatsko
  • Mandre, Ostrov Pag, Mišnjak, Chorvatsko