Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Šimuni - ostrov Pag

Šimuni je malé letovisko v jižní části ostrova Pag. Je to známý jachetní přístav a také kemp s písčitooblázkovými plážemi, obklopený borovicemi. Jsou zde také hezké domy s dobře vybavenými apartmány.

Když pojedete autem z hlavního města ostrova Pag směrem na Novalju, asi na půli cesty mezi těmito dvěma městy budete míjet odbočku vlevo do osady Šimuni. Je to, na rozdíl od většiny letovisek v Chorvatsku, původní rybářská vesnice. Její poloha je dána zátokou Šimuni, která poskytuje přirozený úkryt pro kotvení rybářských lodí a chrání je tak před vlivy někdy rozbouřeného vnějšího Jaderského moře. Ještě v dnešní době zde najdeme základy starých rybářských domků. Je však pravdou, že na většině z nich již stojí moderní nástavby pro ubytování letních hostů.

V osadě se nachází jeden obchůdek se smíšeným zbožím, poštovní schránkou a veřejným telefonním automatem. V letní sezoně pak asi dva stánky s rychlým občerstvením a malou mobilní tržnicí s nabídkou domácí čerstvé zeleniny a ovoce. K příjemnému posezení láká větší pizzerie, kde lze strávit příjemný čas ve stínu borovic a dát si kromě pizzy také chutné místní speciality, třeba jen kávu či tekuté občerstvení v podobě vychlazeného piva Laško, Karlovačko či jiných. Pro chvíle u moře zde najdete přírodní kamenité a oblázkové pláže s postupným vstupem do vody. Tato místa nebývají přeplněna, a tak zde mohou zejména příznivci šnorchlování pozorovat hejna různých ryb a setkat se také s jinými mořskými živočichy, např. olihněmi či malou chobotnicí. Na okraji osady se pak nachází místní kaplička a hřbitov.

V zimním období zde žije asi 110 stálých obyvatel. V letní turistické sezoně však toto místo ožívá s příjezdy turistů, kteří preferují zejména vlastní dopravu do Chorvatska. Jsou to však především ti, kteří vyhledávají místa pro klidnější strávení letní dovolené, neboť v Šimuni byste jen marně hledali bary či restaurace pro hlasitý a bujarý noční život.

ACI Marina Šimuni

Vesnička Šimuni je velice malebná a oblíbená. Nedaleko odsud se totiž nachází přístav pro sportovní jachty a plachetnice ACI Marina Šimuni, který je součástí dalších asi 21 certifikovaných přístavů v Chorvatsku pro přezimování sportovních lodí.  Nabízí celkem asi 40 stání pro lodě v suchém doku, 185 stání na vodě, služby pro jednoduché opravy a údžbu lodí, zařízení pro spouštění těžších lodí na vodu (až do 15 t). Její součástí je také jednoduchý hotel, restaurace, bar a směnárna pro majitele jachet kotvících v této marině.

Kemp Šimuni

Na opačném konci vesničky Šimuni se rozprostírá druhý největší kemp na ostrově, kemp Šimuni. Je k němu vybudována moderní odbočka z hlavní silnice, takže byste toto místo něměli minout bez povšimnutí. V kempu Šimuni se můžete ubytovat ve vlastním, nebo pronajatém obytném přívěsu nebo stanu, případně v bungalovech či mobilních domech. Kemp Šimuni je otevřen celoročně, ale pro letní dovolenou jsou nejvhodnější termíny od začátku května do konce září. Najdete v něm kromě restaurace a obchodu také příjemnou pláž s písčitým dnem a postupným vstupem do vody, který je vhodný zejména pro děti. Na okraji pláže pak atrakci - malou dopravní loď, která je vytažená na břeh a svému účelu již neslouží.

Celý kemp je porostlý borovicemi, a tak je pobyt ve stínu těchto stromů v horkých letních dnech velice příjemný. Pro návštěvníky kempu, kteří upřeďnostňují menší, případně kamenité pláže, se nabízí možnost procházky v dubovém a borovicovém háji podél pobřeží. Zde naleznou klid pro svou relaxaci a odpočinek mimo rušná místa na hlavních plážích a přístupech k moři.

Vrchol Sv. Vid

Osada Šimuni slouží také jako jedno z východisek pro zdolání nejvyššího bodu ostrova, vrchu sv. Víta s nadmořskou výškou 348 m n. m. Značená stezka začíná u hlavní silnice, přesně naproti odbočce do kempu Šimuni. Po asi 150 metrech asfaltové silnice a mírného stoupání do kopce pak míjíte osamělý domek. Po překonání dřevěné branky, kterou je třeba za sebou zavřít, se dáváte doprava kamenitým chodníčkem značeným sporadickými turistickými značkami, které vás nakonec přivedou až na vrchol sv. Víta (Sv. Vid 348 m n. m.).

Vesnička Šimuni spolu s kempem a ACI Marinou Šimuni jsou jedním z nejoblíbenějších a nejmalebnějších míst na severodalmátském ostrově Pag. O tom svědčí každoročně vzrůstající návštěvnost tohoto místa. Turisté se sem rádi vracejí a také přijíždějí další, aby poznali něco nového, příjemného a posléze si tato místa také oblíbili.

Kde se na Pagu ubytovat

Ubytování pro Vaši dovolenou na ostrově Pag si můžete vybrat na stránce Ostrov Pag ubytování.

Kemp Šimuni, Ostrov Pag, Chorvatsko
  • Kemp Šimuni, Ostrov Pag, Chorvatsko
  • Pláž Šimuni, Ostrov Pag, Chorvatsko
  • Kemp Šimuni, Ostrov Pag, Chorvatsko
  • Šimuni, Ostrov Pag, Chorvatsko