ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Zámožnější rodiny stavěly domy s jedním patrem, kde byla obytná část v patře. V přízemí pak byly stáje a další hospodářské prostory. Nejzachovalejší ukázkou této architektury je vesnice Humac. Z historického hlediska jsou nejzajímavější tzv. trimy (stylově podobné s bunjemi kažuny v přímoří).

Jedná se o nízké kamenné domy kruhového půdorysu postavené bez jakéhokoli pojiva jako všude přítomné zídky. Stojí většinou ve volné krajině, původně sloužily k obytným účelům a později k úkrytu lidí i nářadí při práci na polích. Tyto stavby mají původ v době, kdy ostrov Hvar obývali Ilyrové, a tradičně se stavěly a využívaly po celá staletí. Stejnou technologií (bez pojiva) se stavěly a staví dodnes tzv. suché zídky, které jsou postaveny po celém ostrově. Působily jako hranice pozemků, chránily pole před větrem a zadržovaly vodu.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.