ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Ve vnitrozemí ostrova se nachází úrodná pole, vinice a olivový háj, severní část je porostlá borovicovými lesy, zbytek ostrova jen suchými keři či zcela bez vegetace. Na ostrově se nachází několik vesnic – Potok, Polje, Nevaja, Mezuporat a Salbunara. V okolí Biševa jsou i další, většinou neobydlené ostrůvky, např. Jabuka, Svetac a Palagruza. Na některých se nachází jen maják, jiné slouží pro pastvu ovcí nebo jen k rybolovu.

Moře okolo ostrova je bezchybně čisté a průzračné a díky vápencovým útesům plných děr, jeskyní a skrýší je také velmi bohaté na ryby. Najdete zde např. humry a kanice. Jednou z nejhezčích míst ke koupání na ostrově je dlouhá pláž s písečným dnem v zátoce Porat na západě ostrova. Využít zde můžete i místní restauraci a plážový bar.

Modrá jeskyně

Ostrov je převážně tvořen vápencem a právě díky vápenci vzniklo na Biševu mnoho jeskyní a jiných vápencových formací. Největším lákadlem návštěvníků je dnes bezesporu Modrá jeskyně (Modra Špilja), k níž se dostanete pouze lodí (člunem). Jeskyně o délce 18 m, výšce 6 m a hloubce 6 m vznikla společným působením mořských vln a eroze vápence.

Modrou jeskyni najdete v zátoce Balun na východním pobřeží ostrova. Vchod do jeskyně je jen 1,5 m vysoký a 2,5 m široký. Původně se dalo dostat do jeskyně jedině tak, že se dovnitř podplavalo. V roce 1884 byl však za pomocí dynamitu vytvořen takový vchod, aby se do jeskyně dalo vplout i s člunem. V poledne, když je klidná mořská hladina, do jeskyně dopadají sluneční paprsky a od bělostného dna jeskyně se odrážejí zpět, vznikají lomem světla zajímavé modré a stříbřité světelné efekty. Nejsilnější jsou právě v létě, zejména dopoledne mezi 11. a 12. hodinou. Podobným fenoménem je známá také jeskyně Grotta Azzurra na Capri (Itálie).

Historie ostrova Biševo

Ostrov Biševo byl osídlen pravděpodobně až v 9. st., a to benediktýnskými mnichy. Ti na ostrově v roce 1050 založili klášter, po dvou stoletích však byl kvůli neustálému nebezpečí ze strany pirátů opuštěn. Poblíž ruin kláštera se dochoval kostel Sv. Silvestra.

Jak se dostat na Biševo

Výlet na Biševo s návštěvou Modré jeskyně a fishpiknikem lze podniknout z ostrova Vis (z městečka Komiža). Cesta tam trvá přibližně hodinu. Tento celodenní výlet nabízejí turistické agentury na Visu často ve spojení s návštěvou větší Zelené jeskyně (Zelena špilja) na malém ostrůvku Ravnik (tj. jeskyně s podobnými barevnými efekty, jen barva je smaragdově zelená). O oblíbenosti této přírodní chorvatské atrakce svědčí i fakt, že Modrou jeskyni navštíví ročně přes 10 tisíc turistů.

Díky rychlým lodím je dnes možné Biševo navštívit nejen z blízkého Visu, odkud celoročně funguje pravidelná lodní linka, ale také ze vzdálenějších dalmatských destinací, např. z Hvaru či Brače. Malý ostrov Biševo je ideálním místem pro každého, kdo alespoň na chvíli zatouží po nerušeném klidu a autentičnosti.