ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Cres je hornatý ostrov, 66 km dlouhý a široký od 2 do 12 km. Pobřeží ostrova měří celkem 248 km je velmi členité. Zvlášť v západní a jižní části se nachází spousta zátok a oblázkových pláží. Severní a východní část pobřeží je charakteristická strmými a vysokými útesy. Nejvyššími kopci ostrova Cres je Gorice (648 m) a Sis (638 m), z nichž jsou nádherné výhledy na Kvarnerský záliv.

Neobvyklým přírodním úkazem na ostrově je sladkovodní jezero Vrana (Vranské jezero), s rozlohou téměř 6 km2. Hladina jezera je 13 m nad úrovní okolního moře a jeho nejhlubší místo měří 74 m. Vranské jezero je napájeno podzemními vodami z pevniny a zásobuje pitnou vodou ostrov Cres i ostrov Lošinj.

Fauna a flora ostrova Cres

Sever ostrova je pokryt hustými lesy – najdete zde duby pýřité (Quercus lanuginosa), habry, jilmy a kaštany. Naopak pro střední a jižní část ostrova Cres jsou typické pastviny a husté keřovité porosty, tzv. makchie. Obrovská bohatost rostlinstva i živočichů na Cresu (24 druhů plazů, 200 druhů ptáků, 87 druhů motýlů, 15 druhů netopýrů, 7 druhů obojživelníků aj.) potěší všechny milovníky přírody.

Ve vodách okolo ostrova Cres se daří také kolonii zhruba 120 jedinců delfína skákavého (Tursiops truncatus).

Cres spolu s okolními ostrovy je také jedním z posledních evropských útočišť vzácného supa bělohlavého (Gyps fulvus).

Delfín skákavý (Tursiops truncatus) Sup bělohlavý v Chorvatsku 
Delfín skákavý (Tursiops truncatus) Sup bělohlavý (Gyps fulvus)

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.