ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Chleba a pálenka z rohovníku

Rohovník je velmi stará kulturní plodina pocházející ze Sýrie a na Vis ho přinesli řečtí kolonisté ve 4. století př. n. l. Dodnes jsou nerozsáhlejší porosty právě na Visu. V Komiži na Visu je také jediný mlýn na plody rohovníku. Suché lusky se melou a používají jako krmivo pro zvířata.

Dříve se mouka používala i na pečení chleba a čerstvé plody byly dobrým potravinovým doplňkem pro námořníky.

Dodnes se na některých místech pálí i pálenka ze „svatojánského chleba“ především v Řecku. Na Visu můžete ochutnat likér - rogačica.

Kde rohovník roste

Ve Středomoří roste rohovník poměrně hojně i divoce. Nejrozšířenější je ve Španělsku, Turecku, Itálii, Řecku a na Kypru.

Rohovník je velmi vytrvalý strom. Ukázalo se, že je velmi vhodným stromem na zalesňování velmi suchých oblastí, oblastí poničených požárem. Do určité míry je i odolný proti ohni. Plodí již cca po deseti letech a množství plodů se postupně zvyšuje.

A proč „svatojánský chléb"?

Protože podle legendy byly plody právě tohoto stromu potravou Sv. Jana v poušti. Když budete mít příležitost, ochutnejte.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.