ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Krásy ostrova Dugi otok nebyly turisty ještě dostatečně objeveny - skoro prázdné silnice, cyklostezky, borovicové lesy, olivovníkové háje, krásné výhledy na okolní ostrovy, kouzelné východy i západy slunce, divoké skalnaté pobřeží - přesně takové je i Sali. Všechny milovníky lodí navíc potěší procházka jachtovým přístavem v centru městečka. Nechybí ani kulturní program s hudbou a lidovými slavnostmi.

Vybavení

Přístav pro jachty, promenáda, tržnice, restaurace, cukrárna, obchod, směnárna, pošta, bankomat.

Pláže

Podél severního pobřeží v Sali vede dlouhá promenáda se skalnatými plážemi nebo betonovými moly. Borovicový háj lemující promenádu poskytuje příjemný stín. V některých místech jsou pro lepší vstup do moře schody se zábradlím.

Doporučujeme také navštívit krásnou písečnou pláž Sakarun na severozápadě ostrova Dugi Otok (40 km od Sali). Pláž Sakarun má velmi pozvolný vstup do moře. Na dně moře je většinou jemný písek. Na pláži jsou kulaté oblázky a vstup do moře je písečný. U pláže jsou dva stánky s občerstvením a toalety. Blízký borovicový les poskytuje příjemný stín. Parkování u pláže Sakarun je zpoplatněno (50-70 HRK/den, nebo 10 HRK/1 hod. – ceny v r. 2018).

Výlety

Sali je ideálním výchozím místem pro výlet do přírodního parku Telaščica. Vjezd do přírodního parku Telaščica je pouhé 2 km od Sali. Přírodním parkem můžete jet ještě 5 km autem a potom 2 km pěšky k restauraci, na slané jezero Mir a ke skalním stěnám. Vstupné 40 HRK/osoba (v r. 2018).

Sport

Plavání, cyklistika, turistika, půjčovna člunů a vodních skútrů.

Doprava na Dugi Otok

Na ostrov Dugi Otok se dostanete trajektem z nového trajektového přístavu Gaženica na východní straně Zadaru. Délka plavby ze Zadaru do Brbinje (Dugi Otok) je 100 minut. Trajekt jezdí většinou 3x denně, poslední odjezd ze Zadaru je poměrně brzy – viz plavební řád.

Zajímavosti v Sali

Název městečka byl odvozen od solivarů, které se zde nacházely a poskytovaly hlavní zdroj příjmů místních obyvatel.

V okolí městečka Sali se nachází tzv. Saljské pole (Saljsko polje) – botanická rezervace tvořená starými olivovníky. Nejstarší stromy jsou staré kolem 700 let. První olivovníky na tomto území vysadili staří Řekové, kteří měli na ostrově své kolonie. Saljským polem vedou turistické stezky, které vybízí k procházce mezi stoletými olivovníky.

Nejzajímavější místní kulturně-zábavnou událostí jsou tzv. saljske užance. Jedná se o třídenní slavnosti, které se konají každoročně v srpnu. Festival začíná vždy v pátek rybářským večerem, kulinářským a zábavním programem. V sobotu pokračuje sportovními utkáními a vrcholí v neděli závodem oslů.

Během festivalu si nenechte ujít typickou „oslí muziku“ (Tovareća mužika). Muzikanty troubící na volí rohy rytmicky doprovází místní obyvatelé hrající na železné žehličky a jiné domácí nástroje. Celý průvod prochází městem až do moře. Slavnost končí v momentě, kdy muzikantům moře sahá po hrdlo a nemohou dále hrát.