ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Preko je s pevninou spojené trajektem ze Zadaru. Spoje jsou časté a plavba trvá jen 25 minut. V okolí Preka se pěstuje vinná réva a olivovníky. Místní krajina je jako stvořená k nenáročné cyklistice či turistice - z letoviska vede několik pěkných tras pro kola či pro pěší.

Ostrov Ugljan je spojený mostem Ždrelac s ostrovem Pašman. Během své dovolené tedy můžete snadno poznávat oba tyto ostrovy. Pod mostem Ždrelac podplouvají trajekty ze Zadaru na ostrovy Iž, Dugi otok, Rava a Mala Rava.

Vybavení

Restaurace, bary, cukrárna, obchody, stánky se suvenýry, banky, bankomaty, lékárna, kostel, dětské hřiště pro děti, čerpací stanice (u trajektu), informační centrum, turistická agentura - půjčovna kol, kajaků, skútrů, čtyřkolek (squadů), šlapadel, člunů a stand-up peddalingu, organizace výletů.

Písečné pláže v Preku

V Preku se nachází několik hezkých pláží - některé jsou písečné, jiné oblázkové. Největší písečnou pláží je pláž Jaz v severní části letoviska. Moře v těchto místech je velmi mělké a tedy bezpečné a vhodné i koupání malých dětí. Část pláže Jaz tvoří betonové plošiny se schůdky pro vstup do vody a rampou pro vjezd do moře na vozíku. U pláže je hřiště pro plážový volejbal, prolézačky pro děti a skluzavka do moře.

Nejblíže trajektovému přístavu je písčitooblázková pláž Bilišće, u jachtařského přístavu se pak nachází oblázková pláž Preko.

Zajímavosti v Preku

V okolí Preka se nachází několik zajímavých památek, které mohou posloužit jako zajímavý cíl vašich procházek. Na kopci nad Prekem se ve výšce 265 m n. m. nachází dominanta celého okolí, stará benátská pevnost sv. Michala (Tvrđava Sveti Mihovil u Poljani). Benátčané ji postavili začátkem 13. století, když na jejich popud a v jejich kořistnickém zájmu křižáci čtvrté křížové výpravy vyloupili a vypálili křesťanský Zadar. Z pevnosti bylo vzpurné město pod neustálým dohledem silné benátské posádky. Od pevnosti je nádherný rozhled do širého okolí.

Další nevšední zajímavostí je ostrůvek Galevac (někdy nazýván Školjić), rozprostírající se v moři naproti Preka, asi 80 m od pevniny. Na ostrůvku se nachází františkánský klášter sv. Pavla, který zde postavili mniši Hlaholáši v 15. století. Součástí komplexu je i pěkný hřbitov a sbírka uměleckých a kulturních předmětů.

V centru letoviska můžete navštívit také kostel Gospe od Ruzarija z 18. století, postavený v barokním stylu. Další památkou je románská kaple sv. Jana Křtitele (Kapelica sv. Ivana Krstitelja) z 11.–12. století.

Sport

Turistika, cyklistika, plavání, stand-up peddaling, plážový volejbal.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.