ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Preko je s pevninou spojené trajektem ze Zadaru. Spoje jsou časté a plavba trvá jen 25 minut. V okolí Preka se pěstuje vinná réva a olivovníky. Místní krajina je jako stvořená k nenáročné cyklistice či turistice - z letoviska vede několik pěkných tras pro kola či pro pěší.

Ostrov Ugljan je spojený mostem Ždrelac s ostrovem Pašman. Během své dovolené tedy můžete snadno poznávat oba tyto ostrovy. Pod mostem Ždrelac podplouvají trajekty ze Zadaru na ostrovy Iž, Dugi otok, Rava a Mala Rava.

Vybavení

Restaurace, bary, cukrárna, obchody, stánky se suvenýry, banky, bankomaty, lékárna, kostel, dětské hřiště pro děti, čerpací stanice (u trajektu), informační centrum, turistická agentura - půjčovna kol, kajaků, skútrů, čtyřkolek (squadů), šlapadel, člunů a stand-up peddalingu, organizace výletů.

Písečné pláže v Preku

V Preku se nachází několik hezkých pláží - některé jsou písečné, jiné oblázkové. Největší písečnou pláží je pláž Jaz v severní části letoviska. Moře v těchto místech je velmi mělké a tedy bezpečné a vhodné i koupání malých dětí. Část pláže Jaz tvoří betonové plošiny se schůdky pro vstup do vody a rampou pro vjezd do moře na vozíku. U pláže je hřiště pro plážový volejbal, prolézačky pro děti a skluzavka do moře.

Nejblíže trajektovému přístavu je písčitooblázková pláž Bilišće, u jachtařského přístavu se pak nachází oblázková pláž Preko.

Zajímavosti v Preku

V okolí Preka se nachází několik zajímavých památek, které mohou posloužit jako zajímavý cíl vašich procházek. Na kopci nad Prekem se ve výšce 265 m n. m. nachází dominanta celého okolí, stará benátská pevnost sv. Michala (Tvrđava Sveti Mihovil u Poljani). Benátčané ji postavili začátkem 13. století, když na jejich popud a v jejich kořistnickém zájmu křižáci čtvrté křížové výpravy vyloupili a vypálili křesťanský Zadar. Z pevnosti bylo vzpurné město pod neustálým dohledem silné benátské posádky. Od pevnosti je nádherný rozhled do širého okolí.

Další nevšední zajímavostí je ostrůvek Galevac (někdy nazýván Školjić), rozprostírající se v moři naproti Preka, asi 80 m od pevniny. Na ostrůvku se nachází františkánský klášter sv. Pavla, který zde postavili mniši Hlaholáši v 15. století. Součástí komplexu je i pěkný hřbitov a sbírka uměleckých a kulturních předmětů.

V centru letoviska můžete navštívit také kostel Gospe od Ruzarija z 18. století, postavený v barokním stylu. Další památkou je románská kaple sv. Jana Křtitele (Kapelica sv. Ivana Krstitelja) z 11.–12. století.

Sport

Turistika, cyklistika, plavání, stand-up peddaling, plážový volejbal.