ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Povljana se na dnešním místě nachází od poloviny 15. století. V té době byl dle historických dokladů posvěcen kostel sv. Mikuláše. Současný kostel sv. Jiří byl zbudován a posvěcen v 17. století.

Před příchodem Chorvatů do oblasti Povljany v 7. století žilo na tomto území románské obyvatelstvo, které bylo brzy potlačeno. Počet obyvatel se pohyboval mezi 200 až 300. Od 17. století přicházelo do Povljany mnoho obyvatel z města Pag. Byli to převážně pažští rolníci, kteří pracovali pro bohaté velkostatkáře z města Pag. Protože se jim nehodilo denně docházet do Povljany a po práci se zase vracet, někteří zůstali v Povljaně nadobro. V současnosti v Povljaně žije kolem 720 obyvatel.

Historické památky v Povljaně

V Povljaně najdete dva kostely:

  • Kostel sv. Martina - první zmínka o něm je z roku 1335. Kostel je středně veliký, se základy o rozměrech 4,25 x 6,90 m a do současnosti se dobře dochoval. Stojí na samotě uprostřed polí. Z nálezů z jeho blízkosti vyplývá, že kolem něj byl hřbitov. Je zasvěcen patronu Povljany.
  • Kostel sv. Mikuláše - má podélný tvar a rozměry 11,80 x 4,75 m. Historikové tvrdí, že tento kostel je vlastně adaptací jiného, o hodně staršího kostela. V raném středověku dle historických dokladů byl častokrát opravován a přestavován. Kostel je dodnes funkční.