Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Pag

Pag je ostrov na sever od Zadaru. Pag je ale také město, největší na tomto ostrově. Dovolená v letovisku Pag - město je vhodná pro klienty, kteří chtějí mít blízko pěknou pláž a zároveň být ubytováni ve městě s historickým centrem.

Pláže jsou zde písčitooblázkové s pozvolným vstupem do moře. U městské pláže je tobogán, restaurace, cukrárna a obchody.

Ve městě Pag se také nachází přístav pro velké množství člunů, výletních a rybářských lodí. Historické centrum Pagu dosahuje až k nábřeží, kde jsou restaurace s venkovním posezením a výhledem na moře.

Ubytování

Ubytování Pag

Ubytování Pag

Přehled domů a apartmánů,
ceny a rezervace

Vybavení

Promenáda, atrakce pro malé děti, mnoho restaurací, bary, kavárny, cukrárny, obchody, diskotéka, směnárny.

Stravování

Vlastní. V penzionu Moře je možnost polopenzí.

Pláže

Písečná pláž s oblázky a pozvolným vstupem do moře, tobogán, půjčovna loděk. Návštěvníci Pagu mohou využít pěkné malé pláže, které jsou po celém pobřeží od Pagu až do Bošany a dále prakticky až k pláži Zrće v blízkosti Novalji. Pláže za hotelem Pagus (napravo od města Pag v části Bašaca), nejsou tak čisté jako ve směru na Bošanu.

Výlety na ostrově Pag

Možnosti výletů z Pagu naleznete v sekci Výlety Pag.

S výběrem výletů na ostrově Pag vám poradí náš delegát, který sídlí v Mandre.

Sport

Tenisové kurty v centru města Pag.

Historie města Pag

Pag v době Říma

Ještě před počátkem našeho letopočtu obsadili Pag Římané, nepostavili zde však zde větší sídlo. Koncem 6. století n. l. přišli do tohoto kraje Slované (Charváti) a Avaři. Po mnoho staletí se Pag většinou marně snažil dostat z nadvlády Ninu, Zadaru a od 15. století Benátek. Při rebeliích proti Zadaru bylo zničeno původní sídlo, Stari Grad, který byl 1 km jižněji než dnešní město Pag. Dodnes jsou na tomto místě zbytky katedrály a kláštera.

Stěhování města Pag

V roce 1443 byla zahájena výstavba nového města Pag na nynějším místě podle představy proslaveného mistra Juraje Dalmatince. Město Pag bylo vybudováno jako urbanistický celek - velké dlážděné náměstí, které pravoúhle protínají dvě hlavní ulice. Tím bylo město Pag rozděleno na čtyři čtvrti, každá z nich dále rozdělena menšími uličkami. Na náměstí byl postaven gotický kostel, který má podobu baziliky.

Těžba soli na Pagu

Po tisíc let mělo město Pag velký význam pro těžbu soli, která se zde těžila odpařováním v mělkých bazénech (dnes tato těžba upadá). Za vlády Rakousko - Uherska došlo k hospodářskému a kulturnímu rozvoji města Pag. Po první světové válce patřil také Pag do jihoslovanského státu. Ve druhé světové válce byl ostrov Pag okupován Itálií. V zátoce Slana byl koncentrační tábor.

Historie ostrova Pag

Ostrov Pag se nachází mezi Kvarnerským zálivem a dalmatskými ostrovy. Osídlen byl již v mladší době kamenné. Po tom, co Pag v 1. století n. l. dobyli Římané, zde bylo založeno město Cissa a opevněný přístav Novalja. V období císařství ostrov vzkvétal, vyrostly tu zajímavé vily. Dodnes se na ostrově uchovalo několik mozaik a akvadukt.

Vybudování mostu na ostrov Pag

Svým podélným tvarem kopíruje ostrov Pag rovnoběžně pevninu a pohoří Velebit. Od ní je oddělen Velebitským průlivem, od ostrova Rab dělí Pag Pažský průliv. V roce 1970 byl Pag na jihovýchodě v okolí Posedarje spojen s pevninou železobetonovým Pažským mostem. Ten překlenuje téměř půlkilometrovou úžinu Ljubač. Rozloha ostrova je 285 km², na délku měří téměř 60 kilometrů. Jihozápadní pobřeží je nízké a severozápadní je vysoké a strmé. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora sv. Vid dosahující výšky 348 m.

Skalnatý ostrov Pag

Většinu povrchu Pagu tvoří holé rozpálené skály. Nenajdete zde normální vodní toky, jen několik pramenů. Vegetace se objevuje jen místy, a proto vypadá celý ostrov na první pohled drsně a bez života. Mohou za to horká léta a vítr bóra. Obyvatelé se snaží zlepšit působení tohoto větru větrolamy.

Zdroje obživy na Pagu - víno, ovce, sůl

Zelené části ostrova Pag jsou na jihozápadním pobřeží - Šimuni, Mandre, Kolan, Novalja. Na nevelkých plochách úrodné půdy se tu pěstuje víno a chovají ovce. Hlavním zdrojem obživy je vzácná mořská sůl, která se získává pomocí vysušování mořské vody ze země. Po odpaření zůstane cenný artikl - sůl. Obzvlášť v centrální části ostrova se nacházejí významné saliny, z nichž se pak sůl vyváží do Evropy.

Pažský sýr

Nejznámějším výrobkem, který se z Pagu vyváží do celého Chorvatska a zbytku Evropy, je „paški sir“ - pikantní, tvrdý ovčí sýr. Vyrábí se z mléka ovcí, jež se na ostrově chovají. Ovce spásají především aromatické byliny, jako jsou šalvěj a tymián, které jsou nasáklé mořskou solí, a díky tomu má sýr specifickou chuť. Tu gurmáni řadí mezi čedar a parmezán.

Pažská krajka

Dalším tradičním pažským odvětvím je výroba krajek. Krásné ruční práce si uchovaly vzory z dřívějších dob a jsou vysoce ceněné. Krajkové ubrusy, dečky, ozdoby a další výrobky si můžete koupit přímo u výrobkyň hlavně v městě Pagu. Bude to pro vás pěkná památka na příjemnou dovolenou.

Ostrov Pag ubytování - nabídka apartmánů blízko moře na ostrově Pag. Prohlédněte si si fotogalerii Chorvatska s informacemi o národních parcích a přírodě Chorvatska. Pokud cestujete s dětmi k moři, možná vás bude zajímat téma dovolená u moře s dětmi.

Celkový přehled ubytování podle oblastí je na stránce apartmány Chorvatsko.