ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Léčivé účinky bahna z Pagu

Léčivý účinek bahna byl prokázán jak letitými zkušenostmi, tak i mnoha vědeckými průzkumy. Bahno je vhodné k léčbě revmatických a dermatologických chorob. Nanáší se na nemocné místo a nechá se usušit a ztuhnout. Po hodině nebo dvou se bahno smývá nebo splachuje v moři. Peloid obnovuje své léčivé účinky, ale proces obnovy trvá asi 60 let, a tak se kvůli ochraně doporučuje smývání bahna na místě, odkud bylo odebráno. Peloid se nesmí nosit v zavřených nádobách a skladovat, protože ztrácí své léčivé vlastnosti již po několika hodinách. Je třeba upozornit ty, kteří se poprvé střetávají s peloidem, na jeho nepříjemný zápach, ačkoliv si na něho člověk brzo zvykne. Bahno je tmavošedé, skoro černé, a když oxiduje, je v povrchové vrstvě skoro bílé. Tradice léčby bahnem trvá staletí a možná i tisíciletí.

Radnice města Pag, do jejíž správní oblasti Logunje patří, se rozhodla upravit současné podmínky nevyhovující „pláže“ pro veřejnost. V rámci této investice na jaře roku 2010 začala rekonstrukci celého „koupaliště“. Mají být vybudována tři betonová plata - dvě budou určena k odpočinku po namazání blátem a jedno pak na pohodlné umytí. Součástí projektu je i úprava okolí a zázemí. Zcela bude vyloučen provoz v okolí pláží a mají být provedeny parkové úpravy s promenádou a odpočinkovou zónou. Stávající, nevyhovující budovy zázemí budou zrekonstruovány. Měly by obsahovat kvalitní sociální zázemí a šatny pro zájemce o využití léčivého bahna. Zátoky a jezírka s léčivým bahnem najdete i jinde v okolí. Turisty by tak mělo přivítat nejen léčivé bláto, ale také příjemné a upravené prostředí.

Zdroj: Slobodna Dalmacija, 22.2.2010

Léčivé bahno v Chorvatsku

Léčivé peloidní bahno se v Chorvatsku nachází i na dalších místech - např. v oblasti letovisek Povljana, Sukošan, Sabunike, Nin, Privlaka.