ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Léčivé účinky bahna z Pagu

Léčivý účinek bahna byl prokázán jak letitými zkušenostmi, tak i mnoha vědeckými průzkumy. Bahno je vhodné k léčbě revmatických a dermatologických chorob. Nanáší se na nemocné místo a nechá se usušit a ztuhnout. Po hodině nebo dvou se bahno smývá nebo splachuje v moři. Peloid obnovuje své léčivé účinky, ale proces obnovy trvá asi 60 let, a tak se kvůli ochraně doporučuje smývání bahna na místě, odkud bylo odebráno. Peloid se nesmí nosit v zavřených nádobách a skladovat, protože ztrácí své léčivé vlastnosti již po několika hodinách. Je třeba upozornit ty, kteří se poprvé střetávají s peloidem, na jeho nepříjemný zápach, ačkoliv si na něho člověk brzo zvykne. Bahno je tmavošedé, skoro černé, a když oxiduje, je v povrchové vrstvě skoro bílé. Tradice léčby bahnem trvá staletí a možná i tisíciletí.

Radnice města Pag, do jejíž správní oblasti Logunje patří, se rozhodla upravit současné podmínky nevyhovující „pláže“ pro veřejnost. V rámci této investice na jaře roku 2010 začala rekonstrukci celého „koupaliště“. Mají být vybudována tři betonová plata - dvě budou určena k odpočinku po namazání blátem a jedno pak na pohodlné umytí. Součástí projektu je i úprava okolí a zázemí. Zcela bude vyloučen provoz v okolí pláží a mají být provedeny parkové úpravy s promenádou a odpočinkovou zónou. Stávající, nevyhovující budovy zázemí budou zrekonstruovány. Měly by obsahovat kvalitní sociální zázemí a šatny pro zájemce o využití léčivého bahna. Zátoky a jezírka s léčivým bahnem najdete i jinde v okolí. Turisty by tak mělo přivítat nejen léčivé bláto, ale také příjemné a upravené prostředí.

Zdroj: Slobodna Dalmacija, 22.2.2010

Léčivé bahno v Chorvatsku

Léčivé peloidní bahno se v Chorvatsku nachází i na dalších místech - např. v oblasti letovisek Povljana, Sukošan, Sabunike, Nin, Privlaka.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.