ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Jako většina přímořských letovisek byl i Sukošan původně zemědělskou oblastí. Jednou z hlavních pěstovaných plodin byla typická dalmatská zelenina – mangold (chorvatsky blitva), hrách, fazole, brambory, rajčata, ovoce, vinná réva a olivy. Tradiční zemědělská odvětví však ve 20. století vytlačil cestovní ruch.

Dnes je Sukošan moderním městečkem s 4500 stálými obyvateli. V létě ale narůstá kapacita letoviska s přijíždějícími turisty téměř na dvojnásobek. A není divu, že je Sukošan mezi návštěvníky tak oblíbený. Samotné letovisko se může pochlubit dobrou vybaveností, krásnými plážemi a jeho okolí přímo vybízí k výletům do národních a přírodních parků, či nedalekého historického centra Zadaru. Kromě komfortního ubytování, kvalitních služeb a množství pěkných pláží patří mezi přednosti Sukošanu také skvělá dopravní infrastruktura a to díky blízkosti dálnice, železničního nádraží v Zadaru a letiště Zadar-Zemunik vzdáleného jen 10 km.

Vybavení

Restaurace, kavárny, cukrárny, pekárny, praktický lékař, zubní ambulance, lékárna, pošta, čerpací stanice, bankomat.

Pláže

Díky dlouhému a členitému pobřeží (více jak 10 km) se Sukošan pyšní velkým počtem pláží. Čekají na vás udržované písčitooblázkové pláže s kvalitními službami a zázemím. Najdete zde však i přírodní skalnaté pláže. Zajímavostí je i léčivé bahno – peloid, vyskytující se na mořském dně jen v některých oblastech Jadranu. Hlavní udržované pláže v Sukošanu jsou Zlatna luka, Dječji rajMala Makarska.

Pláž Zlatna luka (Zlatý přístav) se nachází ve stejnojmenné zátoce na samém začátku Sukošanu při příjezdu do letoviska směrem od Zadaru, hned naproti jachtařskému přístavu. Pláž je oblázková. Od silnice ji dělí borovice a tamaryšky poskytující příjemný stín. Na pláži jsou k dispozici sprchy, toalety a převlékací kabinky. Pro aktivnější turisty je k dispozici hřiště na plážový volejbal.

Pláž Dječji raj (Dětský ráj) je nejvyhledávanější pláží v Sukošanu. Jak napovídá její příznačný název, je ideálním místem pro dětské radovánky. Pláž má mělké a písčité dno, proto je vhodná jak pro malé děti, tak pro nejrůznější vodní hry dospělých, zejména pro hraní typického splitského piciginu – amatérské sportovní hry s míčem. Pláž je převážně písčitooblázková. Některé části jsou vybetonované. Pláž je dobře vybavená s množstvím služeb. Můžete si tu pronajmout slunečník a lehátka nebo vodní šlapadla. K dispozici jsou převlékárny, sprchy a toalety. Pláž má také uzpůsobený přístup do moře pro tělesně postižené. K občerstvení vás bude vybízet řada barů, kaváren, restaurací a stánky se zmrzlinou, které najdete podél pláže. Pláži dali příznačné jméno čeští a němečtí turisté, s nimiž se v Sukošanu na konci 20. let minulého století začal rozvíjet cestovní ruch.

Pláž Mala Makarska je třetí nejoblíbenější pláží v Sukošanu. Leží na samém okraji obce, 2 km jihovýchodně od centra. Pláž je oblíbená zejména mezi sportovně založenými turisty. V její blízkosti se nachází hřiště na plážový volejbal, basketbal a pétanque. Můžete si zde vyzkoušet i vodní lyžování nebo potápění s přístrojem. Pro nejmenší je k dispozici dětské hřiště. Pláž je oblázková s pozvolným vstupem do moře a vybetonovanými plošinami k opalování. Najdete zde i převlékárny, sprchy a toalety. Osvěžit se můžete v plážovém baru nebo stánku se zmrzlinou. Výhodou pláže je zdejší tamaryšky poskytujících přírodní stín.

Kromě těchto tří nejoblíbenějších pláží najdete v Sukošanu i další pěkné pláže. Záleží na vás, zda dáte přednost plážím se službami a zázemím, nebo si raději najdete menší malebnou pláž v některé ze zátok členitého sukošanského pobřeží, kde budete mít víc soukromí.

Výlety

Sukošan má ideální polohu pro výlety. Můžete navštívit národní a přírodní parky v okolí, nebo historický Zadar či Šibenik.

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Sukošan.

Sport

Plážový volejbal, fotbal, malá kopaná, basketbal, tenis, hřiště na pétanque, cyklistická a turistická stezka (6 km), windsurfing, kiteboarding, rybolov, potápění, vodní pólo, rafting na řece Zrmanja, paintball.

Zajímavosti

Největší zajímavostí Sukošanu je místní jachtařský přístav (marina) s názvem D-Marin Dalmacija. Jedná se o vůbec největší jachtařský přístav v Chorvatsku. Zaujímá rozlohu 35 hektarů na pevnině a 35 hektarů na moři. Kapacita přístavu je přes 500 kotvišť na pevnině a 1200 míst na moři. Při výstavbě přístavu nebyl kladen důraz pouze na atraktivní vzhled, ale také na ochranu přírody. Byl zde vybudován speciální systém pročišťující odpadní vody. Kromě veškerých servisních služeb se v přístavu nachází i obchody, restaurace, cestovní agentury, ale také krásná oblázková pláž.

Kultura a historie

Sukošan je v letní sezóně živým letoviskem s velkým množstvím zábavních, kulturních i sportovních akcí pro děti i dospělé. Detailní přehled kulturních událostí najdete v článku Kultura v Sukošanu.  

Pokud vás zajímají informace o dějinách Sukošanu, nebo se chcete dozvědět něco o historických památkách, přečtěte si článek Historie Sukošanu.