Pag je velice slunečný ostrov - z 365 dní v roce svítí slunce na Pagu 280 dní. Kromě oblázkových pláží nabízí ostrov Pag, jako jeden z mála míst na Jadranu, také krásné písečné pláže (např. Čista plaža či Planjka). Z ostrova Pag můžete podnikat oblíbené lodní výlety na okolní ostrovy. Členité pobřeží Pagu ukrývá také řadu zátok s romantickými plážemi dostupnými jen člunem, kde budete zaručeně sami.
Znáte ostrov Pag? Překvapí vás skalními útvary a písečnými plážemi. Najdete zde opuštěná místa. Podívejte se!
Pojďte se s námi podívat na divoké pláže pažského zálivu v Chorvatsku! Ubytování na ostrově Pag si zarezervujte zde:
Od roku 1969 je ostrov Pag spojen s pevninou mostem. Pažský most je dlouhý 340 m a spojuje ostrov Pag s dálnicí Záhřeb - Split. Průjezd přes Pažský most není zpoplatněn. Na Pag se lze dostat nejen přes most ale také trajektem Prizna (pevnina) - Žigljen (severovýchodní část ostrova Pag). Z ostrovního přístavu Žigljen do pevninového přístavu Prizna pluje trajekt jen 15 minut. Díky poloze, mostu a trajektu na Pag je ostrov současně i významným alternativním směrem z vnitrozemí Chorvatska do Dalmácie a zpět.
Existuje i pravidelná lodní linka Novalja - Rijeka a pravidelné autobusové spojení Pagu, Novalji, Kolanu a Povljany s Rijekou, Zadarem, Splitem a Záhřebem.
Za dávných tektonických poruch se část současného pohoří Velebit oddělila od masivu a prasklinu překrylo moře. Vznikl ostrov Pag - nejdelší z jadranských ostrovů. Pag má poněkud neobvyklý, táhlý tvar. Jeden básník o ostrovu Pag řekl, že se roztáhl pod Velebitem jako unavená velryba. V délce 63 km se Pag táhne od severozápadu na jihovýchod. Nejužší je ostrov na svém severozápadním výběžku, širokém asi 1,5 km. Na jeho konci se nachází sídla Lun a Tovarnele. Nejširší místo ostrova Pag je v jeho jižní části u obce Miškovići – asi 11 km.
Z největší části tvoří krajinu Pagu šedobílý, bórou zbrázděný kamenitý kras, který je v některých vyšších oblastech ostrý jako břitva. Zelené plochy se nacházejí na jihozápadě kolem obce Šimuni a v severozápadní části ostrova od Novalji do Tovarnale. Pobřeží ostrova je mimořádně členité s velkým počtem zátok, přístavišť a písečných pláží. Mořské dno je převážně písečné a jen místy skalnaté. Hloubka pažských vod je 2 až 67 metrů.
Ostrov Pag tvoří převážně krasový vápenec a slín a všude lze spatřit závrty, jeskyně a prohlubně. Na ostrově jsou tři sladkovodní jezera - Velo Blato a Malo Blato nedaleko Povljany a Blato Robota u Kolanu. Jsou zde i tři úrodná pole - Novaljské, Kolanské a Povljanské, na kterých se vyvinulo zemědělství, a to především vinařství. Větší část ostrova leží na nulové nadmořské výšce, nejvyšší ostrovní vrchol je Sveti Vid měřící 349 m. Ze všech obcí jen Kolan a Gorica nejsou u moře nebo v jeho bezprostřední blízkosti. K ostrovu Pag náleží i menší ostrůvky Maun, Škrda a Brušnjaci na západě a Maškalic a Šestakovci na severu.
Flora ostrova Pag | Velebitský kanál a trajekt - ostrov Pag |
Ostrov Pag má velmi mírné podnebí, které je obzvlášť příjemné na jaře a na podzim. V zimě je průměrná teplota vzduchu 7°C, v létě 27°C. Nejvíce naprší v dubnu a říjnu, sněhové srážky jsou vzácností. Nad ostrovem se střetává studený a suchý vzduch z Velebitu a vlhký vzduch z širého moře ze západu. Proto je vlhkost vzduchu na Pagu během celého roku velmi vyrovnaná, vzduch je obohacen mořskou solí. Léta jsou na Pagu horká a suchá, v odpoledních hodinách osvěžována větrem mistrálem. Pažské podnebí je tedy mimořádně vhodné pro rehabilitaci nemocných, kteří měli nebo mají jakékoliv potíže s dýchacím ústrojím. Doporučují se procházky podél moře nebo po prostranných ostrovních lukách a kopcovitých pastvinách nebo polích, obzvlášť během jara a podzimu, ale i v létě na sklonku dne.
Pažské podnebí je velmi vhodné pro ty, kteří žádají aktivní dovolenou, cyklisty a alpinisty. Mohou zde strávit příjemné chvíle nejen v létě, ale ještě lépe na jaře a na podzim. Pažské klima vyhovuje i soustředění sportovců - běhání a lezení po skalách (např. lezení v oblasti Ručica v severozápadní části ostrova). Výhody pažského klimatu umožňují pobyt na ostrově během celého roku.
Písečná pláž Čista plaža, ostrov Pag | Pláž u kaňonu Ručica, ostrov Pag |
Tak jako na většině ostatních chorvatských ostrovů na Jadranu, také na Pagu bylo zaznamenáno osídlení už v mladší době kamenné. První historicky doložená zmínka o ostrově však pochází až z 1. století n. l., kdy zde Římané nalezli ilyrská (liburnská) pohřebiště a sídliště a zaznamenali je. Předpokládá se, že název Pag vychází z latinského slova "pagus", což znamená vesnice. Přečtěte si více o historii ostrova Pag.
Ostrov Pag je administrativně rozdělen na dvě části - mezi dvě župy: Licko-senjskou župu se sídlem v Gospići a Zadarskou župu se sídlem v Zadaru. Na ostrově Pag jsou čtyři samosprávné jednotky, a to obec Povljana, město Pag, obec Kolan a město Novalja. Hranice mezi Licko-senjskou a Zadarskou župou vede od města Pag středem Pažského zálivu až do zátoky Zrće v severozápadní části Pagu a dále k letovisku Gajac na západním pobřeží ostrova. Vše, co najdeme jižně od této hranice, náleží do Zadarské župy se spádovým městem Zadar (88 km z nejvzdálenějšího místa ostrova). Vše na sever od této linie spadá pod Licko-senjskou župu se sídelním městem Senj (85 km ze severu ostrova při použití trajektu Žigljen-Prizna). K Licko-senjské župě náleží město Novalja s obcemi Stara Novalja, Kustići, Zubovići, Metajna a osadami Pajac, Varsan, Dudići, Jakišnica, Potočnica, Lun a Tovarnele. K Zadarské župě patří město Pag s obcemi Gorica, Dinjiška, Stara Vasa, Miškovići, Vlašimi, Košljun, Šimuni, Smokvica a obcí Povljana. Funkci místní samosprávy plní jednotlivé opčiny (obce) - město Pag (pro Zadarskou župu) a Novalja (pro Licko-senjskou župu).
Pag nabízí mnoho atrakcí a zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Během Vaší dovolené na ostrově Pag doporučujeme nevynechat např. prohlídku staletých olivovníků u vesnice Lun, návštěvu výrobny a prodejny pažského sýru v Kolanu nebo historického města Pag. Sportovním nadšencům doporučujeme vodní lyžování na pláži Zrće.
Staleté olivovníky u Lunu - ostrov Pag | Vodní lyžování a wakeboarding – Zrće, ostrov Pag |
Cestovní ruch je v Pagu nejdůležitější hospodářské odvětví. I když pažský turismus zažil první velký rozmach na začátku 60. let, jeho počátky sahají do minulosti. Již v roce 1929 byl vytištěn první turistický prospekt Pagu a na začátku 20. století ve Zvonimirově ulici existoval hotel. Na sklonku 19. století v ulici Sv. Marije byl zřízen zájezdní hostinec, který vedla rodina Paro. V současnosti Pag disponuje více než 12 tisíci turistickými lůžky a během letní sezóny v Pagu tráví svou dovolenou u moře přes 50 tisíc hostů. Kromě tradičních turistických sídel na ostrově (měst Novalja, Pag a Povljana) jsou dnes oblíbená také další menší letoviska - např. Stará Novalja, Potočnica, Mandre a osady západně od města Pag (Vodice, Bošana, Sv. Marko).
Výroba Pažského sýru | Pažská krajka |
Pažské speciality lze najít ve většině ostrovních restaurací. Během léta nabízejí kvalitně připravené čerstvé ryby, hlavonožce, mušle, raky a také tradiční ostrovní speciality - jehněčí maso, pršut a pažský sýr.
Obyvatelstvo ostrova Pag se po staletí zabývalo chovem dobytka, zemědělstvím, rybařením, pěstováním a zpracováním oliv a v oblasti města Pag i výrobou soli. Chov dobytka hrál vždy důležitou roli, ale do současnosti se zachoval jen chov ovcí. Dle údajů z roku 1831 bylo na Pagu 51,9 tisíc ovcí. Průměrný počet ovcí za posledních sto let byl 40 tisíc, což je i současný stav. Chov ovcí je základem pro výrobu vynikajícího pažského sýru a dalších produktů (syrovátka, ovčí mléko, vlna, jehněčí maso).
Chov skotu během posledních desetiletí zcela vymizel, ačkoliv měl v minulosti velký význam. Na počátku 20. století bylo na Pagu 200 koní, v současnosti ani jeden. Osel je symbolem středomořského způsobu života a dle údajů z roku 1881 se na Pagu chovalo 1152 oslů. Tento počet začal náhle klesat na začátku 60. let - v roce 1960 zde bylo už jen 307 oslů. Do počátku 21. století počet oslů neustále klesal. Dnes se na Pagu setkáte s oslíky jen výjimečně. Důležitý byl také chov drůbeže.
Zemědělství mělo na Pagu druhotný význam. Na ostrově Pag ani nikdy nešlo příliš obdělávat půdu, protože 86 procent rozlohy Pagu tvoří kamenitá krajina. Ze zemědělských ploch je na Pagu nejvíce ornic, sadů a vinohradů.
Osel je dnes v Chorvatsku již vzácností | Lignje na žaru - večeře v domě Ivica - Mandre - ostrov Pag |
Pažané zemědělské výrobky historicky nejčastěji nakupovali v Povljaně a v Gorici. Proto je zemědělství na Pagu nejvíce rozvinuté právě v Povljaně. Víc než v kterékoli jiné části Pagu se tu také chová dobytek. Povljaňané byli historicky také dobří rybáři a obchodníci. Povljana historicky dominovala jižní části ostrova, byla jeho střediskem, a tak k ní hospodářsky gravitovaly také okolní vsi - Vlašići, Smokvica, Dinjiška, Miškovići a Gorica. Kolem Povljany dříve byly obrovské statky některých pažských šlechtických rodin a budova v centru obce, které se dlouho říkávalo „dom“, byla zimním sídlem a myslivnou, do které přijížděl velký počet Italů a Rakušanů. Lovili na nedalekém jezeru Velo Blato a pořádali zábavy, takže se Povljana, jako jedno z prvních míst na ostrově, dostala do styku s turismem. Turizmus se však začal intenzivně rozvíjet až během 50. let 20. století, kdy zde byla založena tzv. "kolonie", do které přijížděly organizované skupiny maturantů, především z Polska. To byly počátky turizmu v Povljaně.