Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Kam do Chorvatska?

Chorvatsko je velice krásnou a navštěvovanou zemí, kterou každoročně navštíví téměř milion Čechů a Slováků. Chorvatsko není jenom dovolená u moře, kromě čistých pláží a průzračného moře nabízí mnoho dalších překrásných míst, které stojí za návštěvu. Než se rozhodnete, které pobytové místo v Chorvatsku zvolíte, prohlédněte si fotogalerii chorvatských národních parků, přírody, pláží, chorvatských ostrovů a leteckých fotografií Chorvatska. Přečtěte si o zajímavostech, historii a geografii Chorvatska, podívejte se na chorvatské památky zapsané do seznamu UNESCO.

Vyberte si v Chorvatsku podle fotografií pláž, ostrov, atraktivní letovisko, poznejte přírodu chorvatských národních parků.


Chorvatsko – fotografie a zajímavosti

Chorvatsko nabízí svým návštěvníků nepřeberné množství překrásných oblázkových a písečných pláží. Za nejkrásnější pláž v Chorvatsku je považována pláž Zlatni rat v letovisku Bol na ostrově Brač. Chorvatsko je známé také díky svým přírodním a národním parkům. Nejznámějším národním parkem jsou Plitvice, kde před 50 lety vznikli nesmrtelné filmy o náčelníkovi apačů Vinnetuovi. V Chorvatsku můžete obdivovat nádherné vodopády, např. vodopády Slunj na cestě mezi Karlovacem a Plitvicemi. Nejvyšším a nejdelším pohořím v Chorvatsku je krasové pohoří Biokovo, kam také můžete podniknout výlet.

Pokud máte rádi kvalitní ovčí sýr, doporučujeme návštěvu ostrova Pag, který je proslulý výrobou vynikajícího pažského sýru z ovčího mléka. Na dovolené v Chorvatsku můžete podniknout množství zajímavých lodních výletů na obydlené i neobydlené ostrůvky. Chorvatsko je rájem pro milovníky vodních sportů, vyzkoušejte třeba vodní lyžování na pláži Zrće. A určitě si nenechejte ujít nejkrásnější město Chorvatska – Dubrovník, jenž je zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Prohlédněte si možnosti ubytování v Chorvatsku.

Pláže v Chorvatsku

Písečná pláž Čista plaža, ostrov Pag, Chorvatsko

Jako jedno z mála míst v Chorvatsku může ostrov Pag nabídnout také písečné pláže. Jedna z nejhezčích je písečná pláž Čista plaža.

Písčitooblázková pláž Prnjica, ostrov Pag, Chorvatsko

Písčitooblázková pláž Prnjica na ostrově Pag v Chorvatsku navazuje na písečnou pláž Čista plaža.

Písečná pláž Planjka, Stará Novalja, ostrov Pag, Chorvatsko

Pro malé děti je ideální písečná pláž Planjka. Najdete ji v Chorvatsku v letovisku Stará Novalja na ostrově Pag.

Oblázková pláž Jadra, Stará Novalja, ostrov Pag, Chorvatsko

Mezi návštěvníky letoviska Stará Novalja na ostrově Pag v Chorvatsku obliba této upravené oblázkové pláže stále roste.

Oblázková pláž Zrće, ostrov Pag, Chorvatsko

Zrće nabízí návštěvníkům nejen krásnou oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do moře, ale také bohaté sportovní vyžití.

Oblázková pláž Caska, ostrov Pag, Chorvatsko

Pláž Caska na chorvatském ostrově Pag je tvořena drobnými oblázky. Ideální pro děti je pozvolný vstup do moře.

Oblázková pláž Ručica, ostrov Pag, Chorvatsko

Krásná oblázková pláž Ručica zůstává stále ukryta mnoha návštěvníkům chorvatského ostrova Pag. Najdete ji poblíž městečka Metajna.

Pláž Zlatni rat, Bol, ostrov Brač, Chorvatsko

Oblázková pláž Zlatni rat poblíž letoviska Bol na chorvatském ostrově Brač je považována mnohými za nejkrásnější pláž v Chorvatsku vůbec. Nevýhodou je však velké množtví lidí na této pláži.

Národní parky v Chorvatsku

Národní park Plitvická jezera (Plitvice), Chorvatsko

Plitvice jsou snad nejznámějším chorvatským národním parkem. Většina návštěvníků Chorvatska se zde zastaví při své cestě na pobřeží nebo při návratu domů. Jedná se o jezerní soustavu, propojenou mnoha vodopády. Voda v jezerech má krásnou tyrkysovou barvu a díky své průzračnosti jsou u břehů jezer běžně k vidění ryby. Mezi jezery jsou vybudované dřevěné chodníčky. Prohlídku tohoto chorvatského národního parku si můžete zpříjemnit také plavbou lodí po jezerech nebo vláčkem. Koupání v jezerech je zde zakázáno.

Národní park Krka (Slapovi Krka), Chorvatsko

Podobně jako Plitvice nabízí i řeka Krka návštěvníkům Chorvatska podívanou ve formě kaskád a vodopádů. Na rozdíl od Plitvic se zde však můžete také vykoupat přímo pod vodopády. Na prohlídku celého chorvatského národního parku Krka by jeden den rozhodně nestačil. Je zde několik částí, které si zaslouží samostatnou návštěvu. Z chorvatského Šibeniku se po moři a dále přes Prokljansko jezero (kolem města Skradin) můžete plavit lodí až po nejznámější vodopády řeky Krky - tzv. Skradinské vodopády (Skradinski buk). V jejich blízkosti si můžete prohlídnout také dodnes funční starodávné vodní mlýny. Při jiné trase se zase můžete vydat lodí z přístavu nad Skradinskými vodopády proti proudu Krky. Plavba vede úzkým kaňonem přes Visovacké jezero až k Rošskému vodopádu. Na Visovackém jezeru je pak zastávka na ostrůvku Visovac, kde můžete navštívit františkánský klášter. Další variantou je opět plavba lodí, tentokrát z přístaviště nad Rošským vodopádem, a výlet k monastýru Sv. Archanděla, neboli monastýru Krka. Zajímavý je pak také horní tok Krky - můžete si tak prohlédnout 32 metrů vysoký vodopád Manojlovac.

Národní park Paklenica, Chorvatsko

Jedná se o horský národní park v Chorvatsku, známý a oblíbený především mezi horolezci. Má však co nabídnout i běžnému návštěvníkovi Chorvatska a na své si zde přijdou také milovníci turistiky. Chorvatský národní park Paklenica je rozdělen do třech částí: Velika Paklenica, Mala Paklenica a Bojinac. První dvě části jsou vlastně hluboké kaňony zařezané do horského masivu. Tady se nachází také místo s nejznámější lezeckou stěnou v Chorvatsku - tzv. Anica kuk. Mala Paklenica je mnohem divočejší a pravděpodobně zde nepotkáte mnoho jiných turistů. Podobně je na tom část Bojinac. Tam můžete obdivovat zajímavé vápencové útvary. Pokud se rozhodnete pro návštěvu jakékoli části chorvatského národního parku Paklenica, nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody.

Národní park Kornati, Chorvatsko

Chorvatské souostroví Kornati najdete v Severní Dalmácii. Jedná se o skupinu 147 ostrovů, ostrůvků a útesů, rozkládajících se mezi ostrovy Žirje a Dugi otok. Žádný z kornatských ostrovů není trvale obydlen. Plout mezi těmito pustými chorvatskými ostrovy je opravdu nezapomenutelný zážitek. Dopřejte si ho, budete-li trávit dovolenou v Biogradu na Moru, Murteru, Vodicích nebo na ostrově Pag. Výletní rychlolodě Vám tyto ostrovy umožní spatřit na vlastní oči.

Přírodní park Telašćica, Chorvatsko

Tento přírodní park se v Chorvatsku rozprostírá na ostrově Dugi otok. Sousedí s národním parkem Kornati. Zajímavostí je zde slanovodní jezero Slano jezero a příkré skalní stěny padající do moře.

Národní park Mljet, Chorvatsko

Méně známý chorvatský národní park Mljet najdete na stejnojmenném ostrově v Jižní Dalmácii. Mljet patří k nejzelenějším chorvatským ostrovům. K největším zajímavostem národního parku patří dvě vzájemně propojená slanovodní jezera tyrkysové barvy (Veliko a Malo jezero), spojená s mořem jen úzkým kanálem. Voda v jezerech je dokonce ještě slanější než v okolním moři. Také má vyšší teplotu. V obou jezerech se můžete koupat. Okolo jezer byly vybudovány cyklostezky a ostrov je tak velmi oblíbený mezi přiznivci aktivnější dovolené v Chorvatsku. Půjčit si zde můžete jak kola, tak i kajaky. Na Velkém jezeře se nachází ostrůvek Sv. Marije se starým klášterem a opatstvím. Chorvatský ostrov Mljet však nabízí také spoustu zátok otevřených na moře. Na Mljetu se nudit nebudete. Navštívit ho můžete, budete-li svou dovolenou v Chorvatsku trávit např. v letovisku Orebić na poloostrově Pelješac.

Národní park Brijuni, Chorvatsko

Tento chorvatský národní park zahrnuje soustavu ostrovů - dva větší ostrovy (Veli a Mali Brijun) a dalších 12 menších ostrůvků. Návštěvníkům Chorvatska jsou přístupné jen uvedené dva větší ostrovy. V době Jugoslávie si zde J. B. Tito nechal vybudovat své letní sídlo a safari park. Ten se zachoval na ostrově Veli Brijun dodnes. Brijuni můžete navštívit, budete-li svou dovolenou v Chorvatsku trávit např. v letovisku Pula-Banjole.

Národní park Risnjak, Chorvatsko

Chorvatský horský národní park Risnjak nejdete v masivu Rijesnik a Snježnik. Celá oblast je součástí horského masivu Gorski Kotor. Park se bude líbit zejména tomu, kdo navštěvuje Chorvatsko za účelem turistiky. Pro tento chorvatský park jsou charakteristické velké výškové rozdíly.

Národní park Severní Velebit (Sjeverni Velebit), Chorvatsko

Ze sedmi národních parků Chorvatska je Severní Velebit národním parkem nejmladším. Střídají se zde pusté skály a lesy. Byla zde také objevena nejhlubší jeskyně na území Chorvatska.

Chráněná oblast Biokovo, Chorvatsko

Nejvyšším a nejdelším pohořím v Chorvatsku je krasové pohoří Biokovo. Stěny Biokova jsou většinou holé, místy porostlé buky a borovicemi. Návštěvníci Chorvatska mohou podniknout výlet do tohoto pohoří, tráví-li svou dovolenou na Makarské riviéře.

Příroda Chorvatska

Vodopády Slunj v Chorvatsku

Tuto soustavu kaskád a vodopádů najdete v Chorvatsku ve staré části města Slunj, na cestě mezi Karlovacem a Plitvicemi.

Vodopád Kovačić v Chorvatsku

Ve vesnici Kovačić poblíž města Knin v Chorvatsku najdete na horním toku řeky Krka krásný vodopád Kovačić.

Vodopády Kravica, Bosna a Hercegovina

Vodopády Kravica byste v Chorvatsku hledali marně. Najdete je až v Bosně a Hercegovině, na řece Trebižat, poblíž vesnice Međugorje.

Bačinská jezera, Chorvatsko

Budete-li svou dovolenou v Chorvatsku trávit v Gradacu, zajeďte se podívat na tuto zajímavou přírodní rezervaci. Bačinská jezera jsou soustavou sedmi krasových sladkovodních jezer. Jejich hladina leží nad úrovní moře. Okolí jezer je pro Chorvatsko důležitou zemědělskou oblastí.

Řeka Neretva

Bažinatá oblast, protkaná desítkami říčních ramen, jezírek a kanálů, to je delta chorvatské řeky Neretvy. Odvodněné plochy delty jsou nejdůležitějším zemědělským územím Chorvatska.

Řeka Krupa, Chorvatsko

Jedním z přítoků chorvatské řeky Zrmanja je řeka Krupa. Kromě tyrkysové vody může návštěvníkům nabídnout podívanou na mnoho vodopádů. Nachází se zde také zajímavá historická památka Chorvatska - kamenný Kudin most.

Supi na ostrově Cres v Chorvatsku

Na chorvatském ostrově Cres našel útočiště vzácný sup bělohlavý. Chorvatsko je tak jedno z posledních míst v Evropě, kde lze tyto dravce spatřit.

Byliny v Chorvatsku

Levandule a rozmarýn jsou v Chorvatsku nejrozšířenějšími bylinami.

Jaderské moře

Jadranem se nazývá moře, které omývá břehy Chorvatska. Jadranské moře je charakteristické vysokým obsahem soli a jiných minerálů.

Delfíni na Jadranu, Chorvatsko

Ve vodách Jadranu můžete při své návštěvě Chorvatska spatřit delfína skákavého. Na jeho ochranu vyhlásilo Chorvatsko oblast moře okolo kvarnerských ostrovů Cres a Lošinj za chráněnou oblast.

Imotská jezera v Chorvatsku

Dalším přírodním divem, kterým se Chorvatsko může pochlubit, jsou tzv. Imotská jezera ve vnitrozemí Chorvatska - Modré a Červené jezero. Červené jezero je nejhlubším jezerm nejen v celém Chorvatsku, ale i v celé Evropě.

Korálové útesy v Chorvatsku

I v Jaderském moři v Chorvatsku můžeme nalézt kolonie vzácných korálů. Jedná se především o korál červený.

Staleté olivovníky na ostrově Pag

Návštěvníci chorvatského ostrova Pag jistě nebudou zklámáni výletem do městeček Lun a Tovarnele, kde se nachází staleté olivovníky. Typické jsou pro ně zdeformované, bizarní tvary kmenů. Některé prý mají přes tisíc let.

Ornitologické rezervace, ostrov Pag

Další přírodní zajímavostí na ostrově Pag v Chorvatsku jsou ornitologické rezervace Kolansko blato a Velo blato. Můžete zde pozorovat mnoho druhů vodních ptáků.

Flora ostrova Pag

Na ostrově Pag v Chorvatsku najdete bohatou rostlinnou říši.

Ostrovy Chorvatska

Ostrov Pag

Vybudováním 340 m dlouhého mostu z pevniny na Pag se tento chorvatský ostrov stal vlastně poloostrovem. Pag tvoří hranici mezi dvěma oblastmi v Chorvatsku - mezi Kvarnerem a Severní Dalmácií. Ostrov Pag je vhodný pro dovolenou s dětmi, ale i pro ty návštěvníky Chorvatska, kteří hledají aktivní dovolenou.

Ostrov Hvar

Hornatý ostrov Hvar najdete v Chorvatsku ve Střední Dalmácii. Na Hvaru se dochovaly původní staré kamenné domy. Hvar je vyhledávanou chorvatskou destinací. Typická je pro něj levandule a jiné byliny.

Ostrov Brač

Chorvatský ostrov Brač je největším ostrovem Střední Dalmácie. Na Brači najdete nejznámější pláž v celém Chorvatsku - Zlatý roh. Pro tento chorvatský ostrov je typická těžba bračského mramoru, z něhož bylo vybudováno mnoho staveb nejen v Chorvatsku.

Ostrov Šolta

Ostrov Šolta hledejte v Chorvatsku západně od ostrova Brač. Na Šoltě najdete také nejvyšší vrchol ze všech chorvatských ostrovů.

Ostrov Korčula

Chorvatský ostrov Korčula najdete v Jižní Dalmácii. Na Korčulu se snadno dostanete lodí z Orebiće na Pelješacu, druhého největšího poloostrova v Chorvatsku. Chorvatská Korčula je rodným místem cestovatele Marca Pola.

Ostrovy Pakleni otoci

Skupina jedenácti ostrůvků na jihozápadě chorvatského ostrova Hvar se nazývá Pakleni otoci. Najdete zde hluboké zátoky i římské památky.

Elafitské ostrovy

Skupina chorvatských ostrovů západně od Dubrovníku nese název Elafitské ostrovy. Jedná se o sedm ostrůvků a útesů, nabízejících svým návštěvníkům klid a krásnou přírodu.

Ostrov Lokrum

Lokrum je součástí Elafitského souostroví v Chorvatsku. Najdete zde přírodní zajímavost Mrtvo more, botanickou zahradu, starou pevnost a spoustu ochočených pávů. Lokrum patří k nejzelenějším ostrovům v Chorvatsku.

Ostrov Lastovo

Lastovo je od pobřeží Chorvatska nejvzdálenější celoročně obydlený ostrov. Najdete ho ve Střední Dalmácii. Ve vodách okolo chorvatského ostrova Lastovo se daří langustám.

Ostrov Biševo

Na chorvatském ostrově Biševo se nachází mnoho jeskyní a jiných vápencových formací. Nejznámější je tzv. Modra špilja v zátoce Balun na východním pobřeží Biševa.

Ostrov Vis

Ostrov Vis najdete v Chorvatsku v oblasti Střední Dalmácie. Vis je výchozím bodem pro další výlety v Chorvatsku (např. na chorvatské ostrovy Biševo či Ravnik).

UNESCO v Chorvatsku

Podívejte se na přehled památek v Chorvatsku, které jsou zapsány v seznamu UNESCO.

Město Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník je pravděpodobně nejpůsobivějším a nejkrásnějším městem Chorvatska. Dopřejte si jeho návštěvu během Vaší dovolené v Chorvatsku a projděte se po jeho dlouhých hradbách.

Národní park Plitvice, Chorvatsko

Plitvice jsou snad nejnavštěvovanějším a nejznámějším národním parkem Chorvatska. Mezi soustavou tyrkysově modrých jezer, vodopádů a kaskád se můžete pohybovat po dřevěných chodníčcích, lodí nebo vláčkem.

Národní park Severní Velebit, Chorvatsko

Národní park Severní Velebit je nejmladším parkem Chorvatska. Byl zařazen do sítě biosférických rezervací organizace UNESCO.

Diokleciánův palác ve Splitu, Chorvatsko

Palác římského císaře Diokleciána ze 4. století je největším lákadlem návštěvníků Splitu.

Katedrála v Šibeniku, Chorvatsko

Renesančně gotickou katedrálu Sv. Jakuba najdete v chorvatském Šibeniku.

Město Trogir, Chorvatsko

Chorvatské město Trogir založili již před naším letopočtem námořníci. Historické jádro města Trogir je vystaveno na uměle vytvořeném ostrůvku.

Autem do Chorvatska

Informace o cestě do Chorvatska najdete na stránce Cesta do Chorvatska a také na stránkách Chorvatského turistického sdružení.

Zajímavé informace o Chorvatsku

O Vaše vlastní cestovatelské zážitky se můžete podělit na Cestopisy z Evropy.