ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Dubrovník byl kdysi považován za jedno z nejmenších, zato však velmi důležitých středozemních námořně – obchodních států. Vypovídá o tom skutečnost, že ve dnech své největší slávy měl konzulární zastoupení ve více než 80 městech a s počtem téměř 700 plachetnic bylo obchodní loďstvo totožné s benátským.

Dubrovník byl založen v 7. století. Je obehnán téměř dva kilometry dlouhými hradbami (vstupné na hradby v r. 2011 bylo 70 HRKn/osobu). Dubrovnické hradby patří k nejmohutnějším obranným opevněním v Evropě. Jsou vysoké až 25 metrů a jejich tloušťka dosahuje šesti metrů. Hradby společně s věžemi, tvrzemi a pevnostmi, kterých je kolem Dubrovníku dohromady 36, chrání překrásné ulice a ozdobná průčelí domů a paláců. Ta pochází ze všech údobí dějin slavné Dubrovnické republiky.

Poloha

Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii. Město se rozvíjelo na východním pobřeží Jaderského moře, kde končí ostrovy Jadranu a začíná otevřené moře. Město leží na úpatí hory Srđ a šířka dubrovnického území zahrnuje úzký přímořský pás dlouhý 250 km, který se táhne od města Klek na západě k mysu Prevlaka na východě.

Klima

Dubrovník má více než 250 slunečních dnů během roku. Průměrná teplota je 16,4 °C, v létě se teplota pohybuje okolo 26 °C. Sníh a nízké teploty se vyskytují zřídka. Nejchladnějším měsícem je leden a nejteplejším srpen. Sezona koupání je od dubna do října.

Hospodářství

V Dubrovníku bylo již od 11. století mnoho obchodníků a řemeslníků. Mezi hlavní hospodářská odvětví se po staletí řadí stavba lodí, obchod, řemeslo a nyní i cestovní ruch. Obchodovalo se zde také se solí. Nejdůležitějším centrem na výrobu soli bylo městečko Ston. V 16. století měl Dubrovník nejsilnější loďstvo, třetí největší na světě. Dubrovnické lodě přepravovaly zboží zahraničních obchodníků do oblastí Středozemního moře, ale také do Anglie. Existují důkazy, že dubrovnické lodě dopluly i do Severní Ameriky. Dnes je město hospodářským centrem Dubrovačko–neretvanské župy.

Zajímavosti o Dubrovníku

  • Dubrovničtí a angličtí letopisci popisují, že anglický král Richard Lví Srdce přijel do Dubrovníku na podzim v roce 1192, když se vracel z křižácké výpravy. Našel úkryt před bouří na ostrově Lokrum.
  • Dubrovnická republika vytvořila v roce 1296 jednu z prvních středověkých soustav kanalizace, která se využívá dodnes
  • Lékárna ve františkánském klášteře, která je v provozu od roku 1317, patří mezi tři nejstarší v Evropě.
  • První karanténa na světě byla v Dubrovníku v roce 1377. Karanténa je místo, kde jsou osoby odděleny od ostatních. Tyto osoby, které přicházely z krajů, kde jsou nakažlivé choroby, byly v karanténě do doby, dokud se neprokázalo, že jsou zdravé.
  • Sirotčinec, který byl založen v areálu kláštera sv. Kláry v roce 1432, byl prvním z takových institucí na světě.
  • Arboretum Trsteno v blízkosti Dubrovníku, které bylo založeno v 15. století, patří mezi nejstarší arboreta na světě. Nejstarší dva paltany mají 400 let.
  • Dubrovnická republika byla prvním státem, který uznal Spojené státy americké. Bylo to v roce 1783.
  • Irský dramatik George Bernard Shaw prohlásil: „Ten, kdo hledá ráj na zemi, musí navštívit Dubrovník.“
  • Dubrovnická řeka Ombla, jejíž tok je dlouhý 30 m, patří mezi nejkratší řeky na světě.
  • Papež Jan Pavel II. navštívil v roce 2003 Dubrovník. Papamobilem projel po Stradunu a sloužil mši před 60 000 věřících. Při této příležitosti blahoslovil sestru Marii Petkovićovou - zakladatelku františkánské kongregace milosrdných dcer.

Procházka vyleštěným kamenným Stradunem, hlavní ulicí Dubrovníiku, vám nejlépe prozradí bohaté dějiny tohoto chorvatského města. Šálek kávy v místní kavárničce a procházka po starých hradbách se podobají návštěvě v autentické galerii různých architektonických slohů a údobí. Pohled z hradeb s nádhernými věžemi a pevnostmi směřuje na Elafitské ostrovy - Šipan, LopudKoločep.

Při návštěvě Chorvatska rozhodně navštivte toto překrásné město. Historie na vás dýchne ze všech koutů.

Mohlo by vás zajímat