ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Souostroví dělí od pevniny Koločepský průliv a od Dubrovníku pak Velká úžina (Velika vrata).

Z turistického hlediska jsou ostrovy velmi zajímavé pro klienty, kteří nevyhledávají rušná centra, ale přijde jim vhod klidné prostředí s překrásnou přírodou a koupáním na nepřeplněných plážích. Ubytování je zde možné především v soukromí. Na každém ze tří větších ostrovů je jeden hotel. Kempy na ostrovech nenajdete vůbec. Ostrovy mají bohatou středomořskou vegetaci a společně s příjemným klimatem poskytují návštěvníkům příležitost k zajímavým procházkám po kdysi významných ostrovech (v době Dubrovnické republiky byly hojně obydleny a kontrolovala se odtud veškerá námořní doprava). Na svých toulkách můžete vidět architektonické památky z různých období. Zajímavé jsou tzv. torety - obranné věže z období tureckých a arabských nájezdů. Spokojeni budou také milovníci potápění, sportovní rybáři a jachtaři.

Jediné trajektové spojení je z Dubrovníku na ostrov Šipan. Na ostatní ostrovy auta nesmí a jsou spojeny lodní linkou Dubrovník - Koločep - Lopud - Šipan (Sudjuradj, Šipanska luka).

Ostrov Lokrum

Lokrum leží v těsné blízkosti Dubrovníku. Jeho jméno pochází z latinského zrumen = ovoce (na ostrově rostly divoké pomerančovníky). Nejvyšší bod je ve výšce 96 m. Od pevniny je vzdálen cca 700 m. Turisty je navštěvováno především severovýchodní pobřeží,  které  je vhodné na koupání a lze zde přistát lodí (přístav Portoć). Zajímavostí je slané jezírko v jižní části ostrova (tzv. Mrtvé moře hluboké cca 10 m) hojně využívané ke koupání. Ostrov je chráněnou krajinnou oblastí což přináší různá omezení pro turisty. Prohlédnout si můžete také zdejší botanickou zahradu.

Kamenitá pláž, ostrov Lokrum Slané jezero Mrtvo more, ostrov Lokrum
Kamenitá pláž, ostrov Lokrum Slané jezero Mrtvo more, ostrov Lokrum

Z architektonických zajímavostí stojí za zmínku benediktinský klášter z 11. století v románském slohu s pozdějšími četnými úpravami. Při zemětřesení v r. 1667 byl těžce poškozen, od konce 18. stol. je opuštěn. Na ostrově se dochoval kostelík Navštívení Panny Marie (Navještejna) a kaple svatého Blažeje (Sveti Vlaho), oba z 16. století. Podle pověsti se na Lokrumu zachránil při velké mořské bouři anglický král Richard Lví srdce, když se roku 1191 vracel z křížové výpravy. Na nejvyšším bodě ostrůvku vybudovali Francouzi za napoleonských válek pevnost Fort Royal (v nadmořské výšce 91 m). Ostrůvek Lokrum koupil v polovině 19. století rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský. Pozdější mexický císař, který částečně použil zbytků kláštera k vybudování letního sídla, u něho založil subtropický park (mimo jiné i palmový háj). Většina exotických rostlin pochází z Austrálie a Jižní Ameriky. Později byl ostrov v majetku následníka rakouského trůnu Rudolfa, po roce 1918 krále Alexandra Karadjordjeviće. V současné době zde má sídlo Chorvatská akademie věd a umění, přírodovědecké muzeum a pamětní muzeum dubrovnického vědce - humanisty Rudjera Boškoviće. Více o ostrově Lokrum.

Ostrov Koločep

Jedná se nejjižněji obydlený ostrůvek v Chorvatsku. Obyvatelé žijí ve dvou obcích chráněných zátokami - Gornje Čelo na východní straně ostrova a Donje Čelo na západě. Koločep má řadu malých odlehlých míst ke koupání. Ostrov je dlouhodobým oblíbeným místem pro odpočinek obyvatel Dubrovníku. Krásné koupání je v zátokách Čelo, Sapluni, Porat a dalších. Na ostrově nejezdí auta, doprava je možná lodní linkou z Dubrovníku. Více o ostrově Koločep.

Ostrov Lopud

Ostrov Lopud má příznivé klimatické podmínky a vysokou insolaci (2584 hodin slunečního svitu za rok). Má vlastní zdroje vody. Díky těmto podmínkám je zde nádherná středomořská vegetace; daří se tu i dovezeným subtropickým rostlinám (palmám, citrusům a dalším). Zdejší olivovníky dávají podle odborníků spolu s olivovníky na Šipanu nejkvalitnější olej. 

Lopud byl oblíbeným místem českého básníka, spisovatele a politika Viktora Dyka; ten se v r. 1931 v zátoce Šunj při koupání v důsledku selhání srdce utopil. Při cestě z města Lopudu do zátoky Šunj (30 minut) mu byl vybudován pomník, který není v současné době v dobrém stavu. Již delší dobu se připravuje jeho obnova.

Kromě pláže v zátoce Šunj, která je pokládána za jednu z nejkrásnějších na jižním Jadranu (jemný písek, pozvolný vstup do moře), jsou další písčité pláže v Lopudské zátoce. Pro ostrov jsou příznačné kamenné domy, obklopené většinou zahradami s palmami, pomerančovníky a dalším subtropickým rostlinstvem, trosky někdejších výstavných domů, letohrádků a klášterů. Velmi příjemné jsou procházky po ostrově, např. po odbočce od Dykovy cesty k mariánskému kostelíku Gospa Šunjska nad zátokou Šunj. Kostelík, přestavěný v 17. století, vyniká bohatým vnitřním vybavením - obrazy, plastiky, vyřezávaný mobiliář aj. Více o ostrově Lopud.

Ostrov Šipan

Šipan je největší z tohoto souostroví. Má 500 stálých obyvatel a rozlohu cca 16 km2. Od pevniny ho dělí Koločepský průliv (Koločepski kanal), od Lopudu Lopudská úžina (Lopudska vrata). Největší obce jsou na pobřeží (Šipanska Luka, Sudjuradj), které jsou také nejvíce navštěvovány turisty. Do obou jmenovaných obcí je lodní spojení z Dubrovníku. Jako jediný z ostrovů má i trajektové spojení a mohou zde jezdit auta. Obě hlavní vesnice jsou spojené asfaltovou silničkou. Vnitrozemské obce (Fraiga, Odak a další) nejsou tak pro turisty přitažlivé. Jeho klima je velmi příznivé a společně s bohatou florou a architektonickými památkami (mnohdy bohužel ve velmi špatném stavu) vytváří neopakovatelnou atmosféru ostrova.

Ostrov Šipan je výborným místem pro odpočinek nejen pro obyvatele Dubrovníku, ale pro všechny, kteří vyhledávají klidnou dovolenou v překrásné přírodní scenerii. Výborné podmínky jsou zde pro vodní sporty, sportovní rybaření (lov langust), potápění. Celé souostroví je oblíbené také jachtaři. Ubytování je možné v kvalitních soukromých kapacitách a hotelu v Šipanske Luce. Více o ostrově Šipan.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Poznejte Chorvatsko za 7 dní. Objevujte skryté pláže, historii a nádherné ostrovy.

Dovolená na lodi v Chorvatsku