ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Pláže na Koločepu

Koločep má řadu malých odlehlých míst ke koupání. Krásné koupání je v zátokách Čelo, Sapluni, Porat a dalších. Donje Čelo je největší osada ostrova, přístaviště pravidelných lodních linek z Dubrovníku a malé letovisko. Leží v chráněné zátoce na severozápadním pobřeží ostrova. V široké zátoce je krásná písčitá pláž, která se táhne obloukem až za hotelový komplex. Říká se jí Igalo. Turisté se mohou koupat v zátoce Mošus, jihovýchodně od osady Donje Čelo. K další písčité pláži na ostrově, v osadě Gornje Čelo, lze pěšky dojít za 20 minut.

Podnebí Koločepu

Ostrov má mírné, příjemné podnebí, chráněnou polohou a bohatou vegetaci - přímořskou i subtropickou. Částečně je i zalesněn. Vzhledem ke svému geologickému složení nemá vodní zdroje. Uprostřed ostrova, jehož nejvyšší bod je 125 m nad hladinou moře, se rozprostírá úrodné a chráněné krasové pole, kde se daří jižnímu ovoci, zelenině, mandloním, vinné révě a olivovníkům.

Hospodářství

Stále zůstává významným odvětvím rybolov. Kdysi bývala hlavním odvětvím mořeplavba, stavba lodí a v neposlední řadě lov korálů a jejich opracování. Zdejší lovci korálů byli známi svou dovedností v celém Středomoří. Provozovali své řemeslo od východu až na západ Středozemního moře. Vyhubením korálových kolonií ale skončil i tento způsob obživy.

Historie a památky ostrova Koločep

Ostrov, antická Calaphodia, byl od 11. století součástí Dubrovnické republiky. Po nájezdech arabských pirátů, zejména po největším přepadení pod vedením Ulič-Aliji v r. 1571, byly vybudovány obranné věže na nejdůležitějších strategických místech. Na ostrově je několik starých kostelíků, některé z nich jsou však již zpustlé. Za prohlídku stojí např. kostel sv. Trojice (Sveto Trojstvo), do jehož zdi je vsazen vzácný starochorvatský pletencový ornament. V zátoce Raci najdete kostel sv. Antonína Paduánského (Sveti Antun Padovanski) z 11. až 12. stol. Jsou to hodnotné ukázky starochorvatské architektury. Prohlédnout si na Koločepu můžete také fragmenty římských plastik a středověké chorvatské pletencové ornamentiky zazděné do zdí kostela v osadě Gornje Čelo.

Turismus na ostrově Koločep

Ostrov je dlouhodobým oblíbeným místem pro odpočinek obyvatel Dubrovníku. Ubytování je možné v hotelech i v apartmánech ve všech místech na ostrově. Na ostrově nejezdí auta, doprava je možná lodní linkou z Dubrovníku. Z Koločepu můžete podnikat lodní výlety na okolní ostrůvky.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Poznejte Chorvatsko za 7 dní. Objevujte skryté pláže, historii a nádherné ostrovy.

Dovolená na lodi v Chorvatsku