ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Koráli žijí pouze v čisté teplé vodě (25 - 29 st.) s vysokou a stabilní slaností a stabilními mořskými proudy. Ke svému životu potřebují také symbiózu s určitou řasou (rod Zoochlorella), která jim poskytuje kyslík a potravu. Vidíme, že podmínek, které korál vyžaduje ke své existenci, je mnoho a v mořích dnešního světa (znečištění, hospodářské využití) se obtížně hledají místa, která jim vyhovují. Při optimálních podmínkách narostou koráli ročně cca o 2-8 mm. Kolonie na Jadranu dorůstají do 30 cm, do tloušťky 3 - 15 mm. Barva jadranských korálů je rumělková nebo sytě červená. Tam, kde koráli žijí, jsou přísně chráněni a nelze je  nekontrolovaně  „lovit", jak tomu bylo u minulých stoletích.

Využití korálu

Vápenité kostry se už ve středověku používaly k výrobě šperků. Lov korálů byl vždy nebezpečnou prací ve všech částech světa, a proto byly tyto šperky ceněny a žádány. Střediskem zpracování korálů na Jadranu byl ostrov Zlarin v Šibenickém souostroví. Historie zpracování korálů zde začala už v 15. století a největšího rozmachu dosáhla ve století 19. Přestože jediná zpracovatelská dílna je dnes právě ve stejnojmenné obci na Zlarinu, profesi hrozí zánik. Lovci korálů za vlády Benátčanů museli veškeré úlovky odevzdávat a ponechání si byť drobných kousků bylo tvrdě trestáno prací na galejích.

Ve Středozemním a Jaderském moři žije korál v hloubkách nejčastěji okolo 40 m (někdy až ve 100 m). Se značným znečištěním Jadranu z mnoha míst vymizel. Dnes je lov korálů na Jadranu přísně kontrolován a zbylé kolonie jsou předmětem ochrany. Pokud se dostanete do Šibenické oblasti, využijte možnost navštívit i tento ostrůvek se zajímavou historií spojenou s lovem a zpracováním korálu na Jadranu. Na ostrově se rozvíjí i turistický ruch, můžete se sem vydat  na výlet lodí (pravidelné spojení z Vodic i ze Šibeniku). Najdete zde příjemné pláže a všechny druhy ubytování.

Kam za korálem červeným v Chorvatsku

Zlarin (ostrov o velikosti cca 8 km2) je cílem mnohých jachtařů, které sem přivádí mimo jiné i blízkost Kornatských ostrovů. Sportovní rybáři zde s úspěchem loví "plody moře". Dobré terény jsou tu i pro potápěče. Vody kolem zdejších ostrovů jsou známy svou mimořádnou čistotou. Pozorovat můžete nejen korál červený, ale i rohovitku červenoutrsovník žlutýtrsovník součkovitý a mechovku korálovitou. Zlarin vyhledávají jako oblíbený víkendový cíl obyvatelé blízkého Šibeniku. O svátcích a lidových slavnostech je možno ve Zlarinu vidět obzvlášť krásné a neobvyklé lidové kroje, zejména ženské.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.