ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Koráli žijí pouze v čisté teplé vodě (25 - 29 st.) s vysokou a stabilní slaností a stabilními mořskými proudy. Ke svému životu potřebují také symbiózu s určitou řasou (rod Zoochlorella), která jim poskytuje kyslík a potravu. Vidíme, že podmínek, které korál vyžaduje ke své existenci, je mnoho a v mořích dnešního světa (znečištění, hospodářské využití) se obtížně hledají místa, která jim vyhovují. Při optimálních podmínkách narostou koráli ročně cca o 2-8 mm. Kolonie na Jadranu dorůstají do 30 cm, do tloušťky 3 - 15 mm. Barva jadranských korálů je rumělková nebo sytě červená. Tam, kde koráli žijí, jsou přísně chráněni a nelze je  nekontrolovaně  „lovit", jak tomu bylo u minulých stoletích.

Využití korálu

Vápenité kostry se už ve středověku používaly k výrobě šperků. Lov korálů byl vždy nebezpečnou prací ve všech částech světa, a proto byly tyto šperky ceněny a žádány. Střediskem zpracování korálů na Jadranu byl ostrov Zlarin v Šibenickém souostroví. Historie zpracování korálů zde začala už v 15. století a největšího rozmachu dosáhla ve století 19. Přestože jediná zpracovatelská dílna je dnes právě ve stejnojmenné obci na Zlarinu, profesi hrozí zánik. Lovci korálů za vlády Benátčanů museli veškeré úlovky odevzdávat a ponechání si byť drobných kousků bylo tvrdě trestáno prací na galejích.

Ve Středozemním a Jaderském moři žije korál v hloubkách nejčastěji okolo 40 m (někdy až ve 100 m). Se značným znečištěním Jadranu z mnoha míst vymizel. Dnes je lov korálů na Jadranu přísně kontrolován a zbylé kolonie jsou předmětem ochrany. Pokud se dostanete do Šibenické oblasti, využijte možnost navštívit i tento ostrůvek se zajímavou historií spojenou s lovem a zpracováním korálu na Jadranu. Na ostrově se rozvíjí i turistický ruch, můžete se sem vydat  na výlet lodí (pravidelné spojení z Vodic i ze Šibeniku). Najdete zde příjemné pláže a všechny druhy ubytování.

Kam za korálem červeným v Chorvatsku

Zlarin (ostrov o velikosti cca 8 km2) je cílem mnohých jachtařů, které sem přivádí mimo jiné i blízkost Kornatských ostrovů. Sportovní rybáři zde s úspěchem loví "plody moře". Dobré terény jsou tu i pro potápěče. Vody kolem zdejších ostrovů jsou známy svou mimořádnou čistotou. Pozorovat můžete nejen korál červený, ale i rohovitku červenoutrsovník žlutýtrsovník součkovitý a mechovku korálovitou. Zlarin vyhledávají jako oblíbený víkendový cíl obyvatelé blízkého Šibeniku. O svátcích a lidových slavnostech je možno ve Zlarinu vidět obzvlášť krásné a neobvyklé lidové kroje, zejména ženské.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě