Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Korálové útesy v Chorvatsku

Jako ve všech teplých mořích i v chorvatském Jadranu můžeme nalézt kolonie vzácných korálů. Při potápění by se nám mohlo zdát, že pozorujeme krásné, barevné rostliny. Korál je však živočich. Jedná se o korál červený (Corallium rubrum). Právě tento živočich vytváří pevnou vápenitou kostru tvořenou vápenatými jehlicemi. Ty se na sebe vážou a vytvářejí tak kompaktní celky tvořící právě nám známé korálové kolonie (útesy).

Koráli žijí pouze v čisté teplé vodě (25 - 29 st.) s vysokou a stabilní slaností a stabilními mořskými proudy. Ke svému životu potřebují také symbiózu s určitou řasou (rod Zoochlorella), která jim poskytuje kyslík a potravu. Vidíme, že podmínek, které korál vyžaduje ke své existenci, je mnoho a v mořích dnešního světa (znečištění, hospodářské využití) se obtížně hledají místa, která jim vyhovují. Při optimálních podmínkách narostou koráli ročně cca o 2-8 mm. Kolonie na Jadranu dorůstají do 30 cm, do tloušťky 3 - 15 mm. Barva jadranských korálů je rumělková nebo sytě červená. Tam, kde koráli žijí, jsou přísně chráněni a nelze je  nekontrolovaně  „lovit", jak tomu bylo u minulých stoletích.

Využití korálu

Vápenité kostry se už ve středověku používaly k výrobě šperků. Lov korálů byl vždy nebezpečnou prací ve všech částech světa, a proto byly tyto šperky ceněny a žádány. Střediskem zpracování korálů na Jadranu byl ostrov Zlarin v Šibenickém souostroví. Historie zpracování korálů zde začala už v 15. století a největšího rozmachu dosáhla ve století 19. Přestože jediná zpracovatelská dílna je dnes právě ve stejnojmenné obci na Zlarinu, profesi hrozí zánik. Lovci korálů za vlády Benátčanů museli veškeré úlovky odevzdávat a ponechání si byť drobných kousků bylo tvrdě trestáno prací na galejích.

Ve Středozemním a Jaderském moři žije korál v hloubkách nejčastěji okolo 40 m (někdy až ve 100 m). Se značným znečištěním Jadranu z mnoha míst vymizel. Dnes je lov korálů na Jadranu přísně kontrolován a zbylé kolonie jsou předmětem ochrany. Pokud se dostanete do Šibenické oblasti, využijte možnost navštívit i tento ostrůvek se zajímavou historií spojenou s lovem a zpracováním korálu na Jadranu. Na ostrově se rozvíjí i turistický ruch, můžete se sem vydat  na výlet lodí (pravidelné spojení z Vodic i ze Šibeniku). Najdete zde příjemné pláže a všechny druhy ubytování.

Kam za korálem červeným v Chorvatsku

Zlarin (ostrov o velikosti cca 8 km2) je cílem mnohých jachtařů, které sem přivádí mimo jiné i blízkost Kornatských ostrovů. Sportovní rybáři zde s úspěchem loví "plody moře". Dobré terény jsou tu i pro potápěče. Vody kolem zdejších ostrovů jsou známy svou mimořádnou čistotou. Pozorovat můžete nejen korál červený, ale i rohovitku červenoutrsovník žlutýtrsovník součkovitý a mechovku korálovitou. Zlarin vyhledávají jako oblíbený víkendový cíl obyvatelé blízkého Šibeniku. O svátcích a lidových slavnostech je možno ve Zlarinu vidět obzvlášť krásné a neobvyklé lidové kroje, zejména ženské.

Dovolená v Chorvatsku

Pojeďte na dovolenou do překrásných chorvatských letovisek:

Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Tučepi Bol Baška, ostrov Krk Podstrana
Tučepi Bol, ostrov Brač Baška, ostrov Krk Podstrana

  

Další možnosti ubytování nabízíme na stránkách Ubytování ChorvatskoApartmány Chorvatsko a Penziony Chorvatsko.