ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Chorvatsko - Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera leží v Chorvatsku v oblasti Lika, v nadmořské výšce 500 až 640 m. Jedná se o terasovitou soustavu 16 jezer propojených kaskádami a vodopády. Plocha národního parku činí cca 295 km2, z toho cca 2 km2 zaujímají vodní plochy.

První zmínka o oblasti pod tímto jménem pochází z roku 1777. Říčka Plitvice, která dala jezerní soustavě jméno, nespojuje žádná jezera, ale spadá vysokým vodopádem z boku do kaňonu pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod. Jezerní soustava nevznikla v jejím řečišti, ale na blízkých řekách Bijela Rijeka a Crna Rijeka. Teprve po vzájemném spojení se jejich vody spojují s říčkou Plitvicí. Vzniklá řeka nese jméno Korana.

Vznik národního parku Plitvická jezera

Plitvická jezera byla prohlášena národním parkem Chorvatska 8. 4. 1949. Hlavním úkolem bylo především chránit unikátní kaskádu jezer s převýšením 156 m.

Národní park Plitvická jezera byl pro veřejnost do roku 1958 zcela uzavřen. Bohužel ani tomuto kouzelnému kusu země se nevyhnuly válečné operace občanské války, a to především v roce 1991.

Plitvická jezera a turismus

Dnes je národní park Plitvická jezera velkou turistickou atrakcí v Chorvatsku, kterou každoročně navštíví cca 200 000 lidí. Celý národní park je velmi dobře organizován tak, aby byl pro návštěvníky dostupný a bezpečný. Jsou vybudovány chodníčky, můstky, jezdí zde kyvadlová doprava a po jezeře Kozjak malý parník.

V současné době není celý park zpřístupněn. Důvodem uzavření některých částí je ochrana a konzervace ekosystému. Je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníčky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras. Prohlídka a pohyb po vytyčených trasách jsou bezpečné.

Plitvická jezera koupání

Koupání v celém národním parku je přísně zakázáno.

Plitvická jezera mapa

Mezi fotografiemi je k dispozici mapa Plitvických jezer. Na mapě jsou též znázorněny vchody do parku a parkoviště.

Plitvická jezera cena

Vstupenka do NP Plitvice

Vzhledem k poměrně vysoké ceně vstupného a rozsáhlosti národního parku si na jeho prohlídku vyčleňte dostatek času - doporučujeme minimálně 5 hodin.

Cena vstupenky zahrnuje jízdu panoramatickým vláčkem a výletní lodí.

Pokud byste si přáli věnovat prohlídce parku větší počet dní, je možné si zakoupit dvoudenní vstup. 

Aktuální ceník najdete na stránkách Národního parku Plitvice

Jezerní soustava Plitvic

Jezerní soustavu obklopují zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice. Soustava jezer leží ve vápencové proláklině. Její tvář se měnila po staletí proměnami travertinových hrází na terasách, erozí travertinových bloků a dalších přírodních vlivů v krajině.

Soustava se dělí na dvě části: dolní část se 4 jezery (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a horní část s 12 jezery (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak).

Zvláštností jsou bakterie žijící v mechu na terasách, díky nimž narůstají bariery cca 3 cm ročně. Na proměny má také vliv neustálý pohyb a tlak vody. Dolní jezera vznikla propadem stropů podzemních jeskyní a jejich zaplnění vodou.

Proščanské jezero je nejvyšší jezero a leží v nadmořské výšce 639 m. Nejníže položené je jezero Novaković Brod v 503 m. Nejhlubším a největším jezerem je jezero Kozjak (rozloha 81,5 ha a hloubka 46 m).

Plitvická jezera - vodopády

Jezerní soustava je spojena vodopády vysokými až 76 m. Za nejkrásnější jsou považovány vodopády Sastavci s výškou 49 m. Voda v jezerech je v létě teplá cca do 24 °C. V zimě voda zamrzá. V dolní části soustavy je 20 krasových jeskyní. Návštěvníkům zcela jistě učaruje tyrkysová barva jezer, která v kombinaci s atmosférou místa a překrásnou zelení okolních kopců zanechá nezapomenutelnou vzpomínku.

Plitvická jezera - fauna a flora

O zdejším lesním porostu se má mezi odborníky za to, že patří k nejzachovalejším svého druhu v Chorvatsku a v Evropě vůbec. Vzácná je i zdejší květena. Součástí národního parku jsou dále přísně chráněné a nepřístupné lokality, kde se nachází endemické rostliny - jedná se např. o louku se 42 druhy orchidejí, nebo louku se 16 druhy lilií. Rovněž nepřístupné jsou pralesní rezervace. V lesích žijí velké šelmy - medvědi, vlci, rysi. Údajně jich tu žije nejvíc ze všech chorvatských lokalit. Hojná je tu také vysoká a černá zvěř. Jezera jsou bohatá na ryby a raky, ale lov je přísně zakázán.

Ubytování Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera můžete navštívit během vaší cesty na chorvatské pobřeží, nebo při zpáteční cestě domů. Rozložte si cestu autem do dvou dnů. Do vašeho letoviska na chorvatském Jadranu či domů přijedete odpočatí a ještě poznáte kus chorvatské přírody.

Na stránce Ubytování Plitvická jezera vám doporučíme vhodné ubytování poblíž tohoto národního parku. Vezměte si s sebou na cestu kontakt na místní turistickou agenturu a podle aktuální situace se můžete rozhodnout, zda ubytování okolo Plitvic využijete či ne.

Vydejte se s námi do čarokrásné přírody s nádhernými vodopády v srdci přírody chorvatského Národního parku Plitvická jezera.

 

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě