Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Mandre - ostrov Pag

Mandre je mladé chorvatské letovisko s množstvím nových domů, ve kterých Vám nabízíme ubytování v moderně vybavených apartmánech. Po celém 3 km dlouhém pobřeží se střídají oblázkové a kamenité pláže.

Mandre je klidnější místo, vhodné pro všechny věkové kategorie. Pobyt v Mandre je spojený s relaxací a koupáním. Na své si zde přijdou i milovníci rybaření, potápění a otevřeného průzračného moře.

Nejžádanější letovisko u našich klientů (15 km do města Pag, 15 km do Novalji).

Ubytování

Ubytování Mandre

Ubytování Mandre

Přehled domů a apartmánů,
ceny a rezervace

Vybavení

V Mandre se nachází několik restaurací nabízejících místní speciality z ryb i masa, jedna pizzerie a podél pobřežní promenády jsou kavárny (většinou s WIFI zdarma), stánky se suvenýry, plážovými potřebami či zmrzlinou. V centru Mandre vedle borovicového lesíku nad přístavem se nachází supermarket Konzum (možnost placení kartou), u nějž je k dispozici bankomat a prolézačky pro malé děti. Kousek dál od centra na ulici mezi apartmánovými domy je menší samoobsluha Crnika. V Mandre nechybí ani směnárna nebo půjčovna člunů. U přístavu je malé zábavní centrum s trampolínou pro děti.

Stravování

V apartmánech IvicaSandra nabízíme večeře. V domě Marcelo je možnost polopenze. V ostatních domech je stravování vlastní.

Pláže

Oblázkové s pozvolným vstupem do moře.

Pro klienty s malými dětmi doporučujeme navštívit také pláž Čista plaža (dlouhá písečná pláž, 8 km od Mandre směr Novalja, asfaltová odbočka doprava).

Výlety na Pagu

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Mandre.

S výběrem výletů na ostrově Pag vám poradí náš delegát, který sídlí v Mandre.

Vznik letoviska Mandre, obyvatelstvo

Do roku 1970 byly na pobřeží dnešního Mandre jen dva rybářské domky, v místě dnešního přístavu. Většinu pozemků zde vlastnili obyvatelé blízkého Kolanu. Rozvoj turistického ruchu v Chorvatsku způsobil výstavbu apartmánových domů také v letovisku Mandre. Nyní je Mandre stále oblíbenějším místem turistů z mnoha zemí Evropy. Má otevřené moře a překrásný pohled na ostrovy Olib a Silba, a také ostrůvky Maun a Škrdu.

Kolan a Mandre mají nyní společný obecní úřad a dohromady 720 stálých obyvatel. Turistický ruch, a s ním spojená výstavba dalších apartmánových domů, je dnes nejdůležitějším zdrojem příjmů zdejších obyvatel.

I přes rozvíjející se turistický ruch má stále nezastupitelný význam chov ovcí, výroba ovčího sýra a kvalitního jehněčího masa. Labužníci a gurmáni souhlasí s tím, že sýr z ostrova Pag - Pažský sýr - je jedním z nejlepších sýrů v Chorvatsku, dokonce i na světě. Pažský sýr se servíruje samostatně nebo s pršutem (sušená šunka) a olivami, nejlépe s teplým domácím chlebem a kvalitním vychlazeným bílým vínem, dle chuti i červeným vínem. Mléko pažských ovcí je bohaté na mléčný tuk. Z mléka se nejprve vyrábí sýr a poté se zpracuje syrovátka, která zbyla. Ta se za pomalého míchání zahřívá až k varu. Během varu se ze syrovátky odděluje tvaroh, který se na Pagu nazývá skuta - měkký a tavený. Tvaroh (skuta) se jí namazaný na chleba nebo se používá jako náplň do koláčů či s palačinkami.

V Chorvatsku, a také na ostrově Pag, je jehněčí maso na rožni považováno za národní jídlo. Každý kout Chorvatska se chlubí svým jehněčím a považuje ho za nejlepší. Zvláštní chuť ovčího sýra a masa, na Pagu, způsobuje mořská sůl. V zimě, na jaře a čas od času zafouká bóra (studený vzduch padající po strmých útesech Velebitu), zpění moře ve Velebitském kanálu a přitom zvedne do vzduchu miliardy kapek mořského prachu, soli a vody, tyto se ve výšce zvíří, a vítr je přenese na ostrov Pag a posolí kameny, trávu, pastviny, pole a louky. Právě odtud pochází velmi důležitá součást zvláštní chutě, kterou v sobě nese pažský sýr a jehněčí maso. Rostliny a nízké křoviny voní, často jsou léčivé, např. šalvěj, smil, routa, pryšec chvojka, olivovník, drakovec a mnoho dalších.

Dalším zdrojem obživy na ostrově Pag je, a vždy bylo, rybáření a zemědělství - pěstování vinné révy, oliv, fíků a zeleniny.

Na Kolanském území se nachází staré studny z 1. století n. l. (díl Římského vodovodu, který vedl po vrstevnici do Staré Novalji a dále tunelem do města Novalji). V dávných dobách byly tyto studny zdrojem vody pro domácí potřebu. Ženy zde praly prádlo, muži plnili sudy (nádoby) a nosili stádům ovcí vodu.

Kolan byl poprvé písemně zaznamenán v roce 1441, kdy bylo Benátčany povoleno, že se na území, zvaném Kolan, založí městečko. V Kolanu se nachází stará škola, založená v roce 1903. Dnes je v ní umístěna etnografická sbírka starých předmětů a nářadí, které byly používány pro práci v dávných dobách. Každý předmět má svůj příběh a nese pověsti o obyvatelích této části Chorvatska a jejich nelehkém živobytí.

V okolí Kolanu se těžilo uhlí, které se po kolejích převáželo do blízkého přístavu Šimuni, kde se nakládalo na italské lodě. Ještě dnes jsou vidět zbytky uhelných dolů v místech Kolanského pole. Fotky z těchto dob jsou k vidění v etnografickém muzeu.

Mokřiny a jezírka Kolanjsko blato jsou chráněny od 1988 jako ornitologická rezervace. V době jarního a podzimního stěhování je to významné hnízdiště stěhovavých ptáků.

Ubytování v soukromí Chorvatsko 2017 - celkový přehled našich letovisek v Chorvatsku.

Ostrov Pag ubytování - nabídka apartmánů blízko moře na ostrově Pag.

Celkový přehled ubytování podle oblastí je na stránce apartmány Chorvatsko.