ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Nejrozšířenější a nejznámější je krásně vonící šalvěj (pažsky „slavika“), která roste na všech svazích v hustých 60 cm vysokých keřích.

Na ostrově Pag se ve středně kamenitých oblastech, u kamenných zdí a hromad, nachází i chřest. Roste v menších keřích a jeho plod je dlouhý a dužinatý.

Třezalka, které se zde říká „krev sv. Jana“, roste na pastvinách. Má vzpřímený stonek, velmi rozvětvenou horní část a naroste do výše až 70 cm. Listy má drobné a vejčité. Kvítí sv. Jana má dřevnatý stonek a voňavé zlatožluté květy.

Na Pagu rostou u plotů přírodně porostlých vyššími rostlinami i kopřivy. Jsou tmavozelené, skloněné a jejich špičaté listy žahají na dotek.

Velmi častou ostrovní rostlinou je fenykl (pažsky „kromac“). Roste v každém druhu půdy, u silnic a stezek, na polích, ve vlhkých i suchých terénech. Můžeme ho poznat podle tmavozelené lodyhy a intenzivní vůně. Lodyha fenyklu může narůst do výšky až 2 m, ale jen v oblastech, které jsou chráněné před větrem.

U kamenných ohrad a na všech schodovitě stoupajících svazích rostou ostružiny. Mají dlouhé trnité větve, které se proplétají a tvoří hustý keř. Jejich květy jsou bílé až bledorůžové. Plody mají tvar jahody a jsou černé.

Velké rovinaté oblasti ostrova, obzvlášť v jeho jižní části, jsou bohaté na pelyněk. Tomu prospívá suchá půda. Roste na rozvětveném stonku jako nízký keř. Jeho listy jsou kulaté a žluté. Je velmi hořký.

Typickou středomořskou, a tudíž i pažskou rostlinou, je rozmarýn, který roste v až metr vysokých keřích. Jeho vůně je velmi silná. Má drobné lístky, které jsou tvrdé a dřevnaté. Roste všude po ostrově.

Velmi rozšířený je i šípek. Je keřovitý a má pichlavé větve. Jeho plody jsou vejčité a tvrdé. Převážně roste u živých plotů, na pastvinách a v krasových oblastech. Může narůst až do 2 metrů.

Přijeďte se na Pag podívat v květnu, z tohoto období jsou i naše fotografie. Není ještě přílišné horko na turistiku a cykloturistiku. Také turistů je v květnu málo.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.