Pažské krajky jsou chráněné a certifikované jako původní chorvatský výrobek. Na začátku 20. století se pod vlivem Krajkářské školy oddělují krajky od užitkových předmětů (záclony, lůžkoviny apod.) a vzniká tak samostatný ozdobný předmět, který se zachoval dodnes.
Pažské krajky se šijí jehlou a vznikly za renesance. Jedním ze základních tvarů pažských krajek je retičela, čtvercový prostor zaříznutý do plátna a vyplněný nitěmi jako pavučina, do kterého se zvláštní technikou vyšívají různé obnovné motivy. Této práci Pažanky říkají „paški teg“, což znamená ženská ruční práce. Lze je spatřit na dámských košilích a šátcích, které se nosí na hlavě. Na starobylém typu dámského roucha, které se utvářelo v 15. století, se pažské krajky vypracovávaly bez kreslené předlohy, mladé krajkářky přebíraly předlohu od svých matek a babiček.
Vyšívání krajek je pracná, zdlouhavá a nimravá práce, která vyžaduje hodně trpělivosti, přesné oko a klidné a čisté ruce. Výroba krajky o průměru cca 10 cm zabere 10 až 12 dní intenzivní práce. Tomu odpovídá také cena pažských krajek: cena krajky o průměru 10 cm se pohybuje okolo 450 - 500 HRK.
Každoročně se ve městě Pag kolem 20. června koná festival pažské krajky.
Pažské krajky vyrábí např. také majitelka domu Bepo.