ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Pažské krajky jsou chráněné a certifikované jako původní chorvatský výrobek. Na začátku 20. století se pod vlivem Krajkářské školy oddělují krajky od užitkových předmětů (záclony, lůžkoviny apod.) a vzniká tak samostatný ozdobný předmět, který se zachoval dodnes.

Pažské krajky se šijí jehlou a vznikly za renesance. Jedním ze základních tvarů pažských krajek je retičela, čtvercový prostor zaříznutý do plátna a vyplněný nitěmi jako pavučina, do kterého se zvláštní technikou vyšívají různé obnovné motivy. Této práci Pažanky říkají „paški teg“, což znamená ženská ruční práce. Lze je spatřit na dámských košilích a šátcích, které se nosí na hlavě. Na starobylém typu dámského roucha, které se utvářelo v 15. století, se pažské krajky vypracovávaly bez kreslené předlohy, mladé krajkářky přebíraly předlohu od svých matek a babiček.

Vyšívání krajek je pracná, zdlouhavá a nimravá práce, která vyžaduje hodně trpělivosti, přesné oko  a klidné a čisté ruce. Výroba krajky o průměru cca 10 cm zabere 10 až 12 dní intenzivní práce. Tomu odpovídá také cena pažských krajek: cena krajky o průměru 10 cm se pohybuje okolo 450 - 500 HRK.

Každoročně se ve městě Pag kolem 20. června koná festival pažské krajky.

Pažské krajky vyrábí např. také majitelka domu Bepo.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.