ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V současné době nemáme v Zadaru žádnou nabídku ubytování. Prosíme, vyberte si jiné letovisko na Zadarské riviéře.

Zadar je páté největší chorvatské město ležící v severní Dalmácii. V roce 2016 vyhrál Zadar v anketě Evropská destinace roku. Centrum města se nachází na poloostrově, kde jsou i nejznámější památky.

Přístav Foša

Přístav z 16. století, kolem kterého jsou postaveny staré městské hradby, které jsou pod ochranou UNESCO. Součástí hradeb a historickou branou do města je Pevninská brána (chorvatsky Kopnena vrata) postavená v renesančním slohu v roce 1543. Ještě v 19. století byla Pevninská brána jedinou vstupní branou do města. Na přístav Foša je pěkný výhled z parku královny Jeleny Madijevky.

Náměstí pěti studní

Náměstí pěti studní (chorvatsky Trg pet bunara) bylo postaveno v roce 1574 během obléhání armádou Osmanské říše. Svůj název nese podle pěti studní, které zásobovaly Zadar vodou. Nachází se mezi Kapitánskou věží, která se tyčí do výšky 26 metrů, zbytky starého městského opevnění a městským parkem královny Jeleny Madijevky. Kdo se u pěti studní nevyfotil, nebyl v Zadaru.

Náměstí Petra Zoraniće

Náměstí Petra Zoraniće (chorvatsky Trg Petra Zoranića) se nachází hned vedle parku královny Jeleny Madijevky a Náměstí pěti studní. Malebné náměstí s římským sloupem, pojmenované po slavném renesančním básníkovi a prozaikovi Petru Zoranićovi. Náměstí je místem setkávání a zábavy, najdete zde restaurace a kavárny.

Čtvrť Varoš

Nezapomeňte vynechat návštěvu historické čtvrti Varoš, která má svoje nezaměnitelné kouzlo. Projděte se úzkými uličkami, plných kaváren, barů, restaurací a obchůdků se suvenýry a pozorujte dění okolo při pití kávy. Chodí sem místní i turisté. Večer se Varoš mění na rušné místo plné zábavy.

Zadarská riva

Místo pro setkávání a společenské akce, stejně tak jako příjemné procházky s výhledem na ostrovy UgljanPašman. Vznik zadarské rivy (promenády, nábřeží) se datuje do roku 1868, kdy Zadar na základě dekretu rakouského císaře Františka Josefa, přestal být městskou pevností, což se rychle odráželo na jeho urbanistickém vývoji. O šest let později byly v těchto místech zbořeny městské hradby a Zadar se začal otevírat směrem k moři. Jsou zde vzrostlé stromy, lavičkydětské hřiště. V letech 2020-2023 prošlo nábřeží renovací.

Zadarská riva je spjatá se jménem Alfreda Hitchcocka, který při své návštěvě Zadaru řekl, že je zde nejkrásnější západ slunce na světě.

Mořské varhany

Mořské varhany (chorvatsky Morske orgulje) jsou umístěny vedle instalace Pozdrav slunci na západním výběžku zadarského poloostrova. Autorem je architekt Nikola Bašić. Systém varhan tvoří 35 trubek různých délek, průměrůsklonů, které působením vln vyluzují zvuk. Při západu slunce si můžete sednout na schody a nechat se unášet příjemnou hudbou mořských varhan. Nenechte se zmást – varhany jsou na pohled pouze díry v zemi. Turisté bývají zmatení, protože hledají klasické varhany.

Pozdrav slunci

Pozdrav slunci (chorvatsky Pozdrav suncu) je dalším ze symbolů Zadaru. Autorem je opět architekt Nikola Bašić. Instalace je složená z 300 vícevrstvých solárních panelů ve tvaru kruhu o průměru 22 metrů. Během dne sbírá energii ze slunce a přeměňuje ji na elektřinu, která pak večer rozehraje nevšední hru barevných světel. Nejvíce nadšené jsou z Pozdravu slunci děti.

Zadarské Fórum

Jeden ze symbolů Zadaru, který známe z pohlednic. Fórum v Zadaru založil první římský císař Gaius Julius Caesar, jak dokládají kamenné nápisy ze 3. století, kdy byla stavba dokončena. Od 1. století před naším letopočtem bylo Fórum hlavním místem setkávání římských vojáků, věřících, úředníků a obchodníků z celého Zadaru. Dnes jsou zde kavárny, kde si při pití kávy vychutnáte pohled na okolní památky. Hned vedle se nachází Archeologické muzeum.

Kostel sv. Donáta

Další významnou památkou je kostel sv. Donáta (chorvatsky Crkva sv. Donata). Středověká památka byla postavena v 9. století na základě raně římské (byzantské) architektury. Nejprve nesl jméno Nejsvětější Trojice a poté jméno biskupa Donáta, který jej nechal postavit. Kostel má výjimečné akustické vlastnosti, proto se zde konají hudební večery a festivaly.

Katedrála sv. Anastázie

Hned vedle kostela sv. Donáta stojí katedrála sv. Anastázie (chorvatsky sv. Stošija). Monumentální románská stavba, ke které patří zvonice, ze které je krásný výhled na celé město.

Kalelarga neboli Široka ulica

Kalelarga je spojnicí mezi Národním náměstím (chorvatsky Narodni trg) a zadarským Fóremkostelem sv. Anastáziekostelem sv. Donáta. Hlavní tepna města, na které ve dnech státních svátků visí chorvatské vlaječky a kde se slaví významné události a sportovní úspěchy.

Národní náměstí

Národní náměstí (chorvatsky Narodni trg) je centrum městského života. Jedno z dalších míst, kde si můžete vypít kávu a nechat přitom na sebe dýchnout atmosféru místa. Nachází se zde Městská lóže ze 13. století, kde se Zadrané scházeli a diskutovali o nejdůležitějších záležitostech města. Dnes se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Naproti je věž s hodinami z poloviny 16. století, která funguje nepřetržitě od roku 1803.

Zadar toho nabízí mnohem více. Koupit si zde můžete zadarské Maraschino a další alkoholické i nealkoholické nápoje od zadarské firmy Maraska. Maraschino začali vyrábět dominikánští mniši v 16. století a zpočátku se využívalo především jako lék. Později se Maraschino stalo jedním z nejznámějších zadarských a chorvatských produktů, který zůstal dodnes uznáván jako vynikající likér, získávaný z autochtonního dalmátského druhu višně, višně marasky.

Navštívit můžete místní trhy s ovocem a zeleninou a taky rybárnu, kde každý den seženete čerstvé ryby. Místní prodejci nabízí kromě sezónního ovoce a zeleniny i olivový olej, sušené fíky nebo sýry.

Do centra města se dostanete i po mostě. Pokud byste náhodou nechtěli přijít až k mostu a potřebujete se dostat na druhou stranu, nechte se svézt za poplatek lodičkou. Místní převozníci (chorvatsky Zadarski barkajoli) zde mají dlouhou tradici.

Jestliže máte rádi historii a chcete Zadar prozkoumávat dál, můžete navštívit již zmíněné Archeologické muzeum (chorvatsky Arheološki muzej) nebo Muzeum antického skla (chorvatsky Muzej antičkog stakla).

Vybavení

Zadar nabízí veškerou turistickou vybavenost - restaurace, pizzerie, kavárny, cukrárny, obchody, nákupní centra, pekárny, stánky se suvenýry, muzea, galerie, divadlo, kino, zábavu pro děti, banky, bankomaty, taxislužby, nemocnici aj. Mezinárodní letiště Zadar leží 12 km a trajektový přístav Gaženica 6 km od centra města. Z Gaženice jezdí pravidelné trajektové linky na okolní ostrovy.

Sport

Zadar nabízí širokou škálu sportovního vyžití: tenis, basketbal, beach volejbal, potápění aj. Půjčit si můžete kolo a prozkoumat jak Zadar, tak okolní místa a ostrovy na kole. V případě špatného počasí můžete využít nabídku sportů ve sportovním areálu Višnjik, kde je i krytý bazén.

Pláže

Zadar nabízí spoustu pláží v samotném cetru města i v okolních zadarských čtvrtích.

Zadarská riva

Koupat se můžete v centru Zadaru přímo na promenádě. Moře je zde krásné, přístupné po schůdcích.

Pláž Kolovare

Známá oblázková pláž u hotelu Kolovare. Na pláži je k dispozici WC, sprchy, převlékárny, občerstvení, vodní park, půjčovna šlapadel a kajaků a hřiště na beach volejbal. Za poplatek je možnost pronájmu lehátek.

Pláž Uskok

Oblázková pláž, která leží 3 km od centra Zadaru. Dostupná je autem, na kole i městským autobusem. Vedle pláže je parkoviště (za poplatek) a dětské hřiště. Na pláži je bar s velkou terasou, vstup do moře pro hendikepované, WC, sprchy (za poplatek) a převlékárny. Možnost zapůjčení lehátek (za poplatek).

Pláž Borik

Na poloostrově Borik-Puntamika 3,5 km od centra Zadaru se nachází více pláží oblázkovýchjedna písečná zátoka. Najdete zde WC i pro hendikepované, sprchy a převlékárny. Možnost občerstvení – kavárny a bary. V sezóně může být vstup na pláž zpoplatněn!

Pláž Mali mlini

Tato oblázková pláž se nachází ve čtvrti Diklo. Na pláži je kavárna s terasou, sprcha, převlékárny a slunečníky. Na pláži je dostatek stromů, můžete se schovat před sluníčkem. Je zde i půjčovna vodních skútrů. U pláže je pekárna a obchod. Pláž je dostupná autem i městským autobusem č. 8.

Výlety

Díky své geografické poloze a dopravnímu spojení, je Zadar perfektním místem pro jednodenní výlety. Vybrat si můžete jeden z národních parků, prozkoumejte skalnatou Paklenici, okouzlující vodopády řeky Krka, zažijte jedinečnost Plitvických jezer nebo se nechte ohromit krásou Kornatů a nedotčenou přírodou Severního Velebitu. Vnímejte přírodu a nechte se unést krásou těchto míst. Na kole můžete prozkoumat protější ostrovy UgljanPašman, které jsou spojeny mostem. Odpočiňte si v malých skrytých zátokách a užívejte si poklidný ostrovní život. Vydejte se ostrov Dugi otok, který láká návštěvníky na jednu z nejznámějších písečných pláží Jadranu, Sakarun. Jeho azurově modré moře je vždy dobrou volbou pro celodenní výlet a koupání. Jen 40 km jižně od Zadaru se nachází největší přírodní jezero v Chorvatsku, Vransko jezero. Tato chráněná ornitologická rezervace, která je zároveň přírodním parkem, nadchne návštěvníky svou biologickou rozmanitostí. Prozkoumejte bohatý ptačí život a projeďte se na kole nebo kajaku. Tento přírodní park je zajímavý především pro všechny milovníky sportovního rybolovu. Zadar a zadarský region je oblíbenou destinací pro všechny, kteří vyhledávají cyklistiku, pěší turistiku, rafting nebo horolezectví. Na kole se můžete vydat do malého královského města Nin, jen 25 kilometrů od Zadaru, které nabízí bohaté kulturní dědictví, starověké vykopávky a nejstarší kostely v Chorvatsku, stejně jako slavnou písečnou Královninu pláž s léčivým bahnem.

Kulturní akce

Zadar nabízí v průběhu sezóny i celého roku nespočet kulturních, sportovních akcí a food festivalů. Nechte se zlákat a ochutnejte speciality z plodů moře nebo chorvatská vína.

NOC ÚPLŇKU - koná se každoročně při červencovém úplňku

Noc úplňku (chorvatsky Noć punog miseca) je akce, která propaguje tradice, historii, kulturu, zvykygastronomii zadarského regionu. Tradiční festival jídla, kulturyzvyků, který vás na chvíli vrátí do dávné minulosti. Veřejné osvětlení se zhasne, nábřeží osvítí světlo pochodní a svíček, stánky nabídnou různé tradiční pokrmy, lodě se promění v plovoucí stánky, nábřežím se rozezní hudba a tanec. Koná se každý rok při červencovém úplňku.

HUDEBNÍ VEČERY VE SV. DONÁTU - koná se každoročně od začátku července do poloviny srpna

Hudební večery v kostele sv. Donáta (chorvatsky Glazbene večeri u sv. Donatu) je hudební a hudebně-scénický festival, který se pořádá každoročně od začátku července do poloviny srpna. Kostel má výjimečné akustické vlastnosti, proto se hudební večery pořádají právě tady.

MILLENIUM JUMP - koná se každý rok koncem července

Nejznámější hromadný skok ze zadarského nábřeží – zadarské rivy do moře, Millenium jump, se koná již řadu let vždy koncem července. Tato událost je jednou z nejznámějších letních událostí v Zadaru. Každým rokem přibývá účastníků tohoto zábavného, ale především humanitárního programu.