ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Hranice Severního Velebitu

Národní park Severní Velebit je vymezen řekou Zrmanja na jihu a průsmykem Vratnik na severu. Délka národního parku je cca 140 km a šířka se pohybuje od 30 do 40 km. Chorvatské pohoří Velebit tvoří střídavě pusté skály a zalesněné oblasti. Podnebí je zde poměrně „nevlídné" díky větru bora.

Turistika v Severním Velebitu

Návštěvníci národního parku by si měli uvědomit, že zde nejde o lehké procházky a je potřeba se na zdejší túry dobře vybavit, protože se budou pohybovat ve výškách nad 1500 m. Nejznámější turistickou stezkou je Premužićeva staza, která vede od severu k jihu. Stezka je velmi dobře značená a upravená, dlouhá cca 50 km. Nejvyšším vrcholem je Vučjak s výškou 1645 m. Během turistiky v Severním Velebitu můžete obdivovat nádherné vápencové útvary (Rožanski kukovi) a skalní prsty (Bačić kuk). Je třeba mít také na paměti, že Severní Velebit je domovem medvěda hnědého - žije jich tu přes 500.

V roce 1978 bylo území Severního Velebitu zařazeno do sítě biosférických rezervací organizace UNESCO. Uvádí se, že zde roste 2700 druhů rostlin, z nichž 78 je endemických.

Lukina jama - nejhlubší jeskyně

Za zmínku stojí objev jeskyňářů z roku 1994. Byla zde objevena nejhlubší jeskyně na území Chorvatska (a zároveň devátá nejhlubší na světě), Lukova jeskyně (chorvatsky zvaná Lukina jama). Jeskyně je hluboká neuvěřitelných 1392 m.

Přírodní park Velebit

V délce přes 100 km se od města Senj až po město Zadar táhne přírodní park Velebit. V něm se nachází dva národní parky - Severní Velebit a Paklenica.

Architektura v pohoří Velebit

Po celém Velebitu najdeme množství různě velkých kostelů a kapliček. Většina z nich má jednoduchou stavební strukturu. V minulosti hrály tyto stavby důležitou roli pro místní pastevce a některé se využívají dodnes. Ukázkou takové stavby je kaple sv. Frane v Podpragu nad Sv. Rokem. Tuto kapli nechal postavit rakouský císař v roce 1932 na cestě spojující severní a jižní stranu Chorvatska, rozdělenou Velebitem.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě