ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Schodky se rozkládají na sedmdesáti metrech pobřeží a pod nimi je, na úrovni nejnižšího odlivu moře, v pobřeží zabudováno 35 průduchů různých délek, průměrů a spádů, které se strmě zdvihají k pobřežnímu vydlážděnému dílu a končí v kanále (servisní chodbě).

Na trubkách se nacházejí tzv. labiumi (píšťaly), které hrají 7 akordů po 5 tónech. Nad kanálem jsou vystaveny kamenné schody, přes které vychází mořem vytlačený zvuk.

Pozdrav Slunci

Na samém vrcholu zadarského poloostrova, u již světoznámých „Mořských varhan“, rozsvítil se i Pozdrav Slunci od stejného architekta, Nikoli Bašiće.

Pozdrav Slunci se skládá ze tří set prvotřídních skleněných desek, které jsou postaveny na stejné úrovni s kamenným povrchem nábřeží ve tvaru kruhu o průměru 22 metrů. Pozdrav Slunci je myšlen jako prostorná instalace ve tvaru amfiteátru, kolem kterého bude na kamenných kostkách stylová ukázka všech planet Sluneční soustavy a jejich oběh.

Při „nejlepším západu slunce na světě„ se aktivují i světelné elementy, které jsou vestavěny v kruhu, a po pečlivě naprogramované scenérii vytvoří krásnou, výjimečně dojímavou hru světel při rytmu vln a zvuku mořských varhan.