ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Restaurace, obchod 1 km od apartmánů. Supermarket, benzinová pumpa a mnoho restaurací je v letovisku Novalja, 3 km od Staré Novalji.

Na začátku Staré Novalji je písečná pláž Planjka, ideální pro malé děti (písek na "bábovičky"), skluzavka zdarma, půjčovna šlapadel, občerstvení. U domů kolem pobřeží jsou malé písečné pláže, které se střídají s betonovými moly. Můžete navštívit také pláž Jadru na konci Staré Novalji.

Výlety na Pagu

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Stará Novalja.

S výběrem výletů na ostrově Pag vám poradí náš delegát, který sídlí v Mandre.

Sport

Škola potápění.

Stará Novalja

V severní části ostrova Pag se nachází zátoka a bývalá malá osada Stará Novalja. V období rozmachu turistického ruchu v Chorvatsku se při jejím severním břehu rozrostly rodinné apartmánové domy, které v současnosti tvoří, spolu s pozůstatky dřívějšího osídlení, oblíbené prázdninové letovisko. Cestu autem do těchto míst najdete snadno, když se vydáte po silnici vedoucí kolem současného města Novalja a podle směrových ukazatelů pak odbočíte doprava směrem ke Staré Novalji.

Ještě před vjezdem do osady Stará Novalja vás přivítá malá, avšak hezká a upravená písečná pláž Planjka. Nachází se vlevo od silnice. Na opačné straně pak můžete na provizorním parkovišti odstavit auto. Zejména dětem se bude toto místo zamlouvat, neboť si budou moci hrát na písečném břehu a případně využívat zdarma dětskou skluzavku. Na této pláži si lze také pronajmout slunečník, lehátko, vodní šlapadlo a občerstvit se v malém bufetu. Pláž Planjka je jednou z nejoblíbenějších pláží na Pagu, v letní turistické sezoně hojně využívána, v neposlední řadě také díky své dobré dostupnosti a pozvolnému vstupu do moře s písčitým dnem.

Když se pak vydáte dále do vesnice po silnici, která prochází obcí Stará Novalja, budete po Vaší levé straně míjet kostelík sv. Marije pocházející z 15. století, opravený do současné podoby koncem 80. let 20. století. Jediná silnice Vás pak dovede až k malému trajektovému přístavišti na samém konci osady Stará Novalja, k Dědovu mysu (Rt Deda). Z tohoto místa budete mít možnost prohlédnout si část severovýchodního pobřeží poloostrova Lun a téměř celou zátoku Stará Novalja. Trajekty však budete vyhlížet marně, a pokud se vám podaří setkat se v těchto místech s trajektovou lodí, bude to víceméně věc náhody.

Na betonovém molu tohoto bývalého trajektového přístavu lze ponechat auto a vydat se zpočátku strmě stoupající, asfaltovou silnicí do vnitřní části této oblasti, nazývané Zaglav. Ta tvoří poměrně rozsáhlý výčnělek severní části ostrova Pag, sestávající především z kamenitého povrchu tvořeného druhohorním vápencem. S vědomím nemožnosti ukrýt se cestou do stínu je potřeba vzít si sebou dostatečnou zásobu pitné vody.

Z těchto míst je možné podniknout výpravu ke Svatojánským zátokám (Veli Svetojanj, Mali Svetojanj, Lusk, Vojska) nazývaným také Tři prsty. Jelikož terén je poměrně obtížně schůdný a orientace v těchto místech klamná, doporučujeme s sebou vzít buď navigační pomůcku (GPS, mapa, buzola), nebo si najmout průvodce CK Novalja. Celá tato oblast je také sjízdná na horském kole, avšak je nutno počítat s vyššími nároky na fyzickou přípravu, zejména vzhledem k letnímu, velmi teplému klimatu a převážně kamenitému povrchu cyklotrasy.

Letovisko Stará Novalja je velice oblíbeným místem pro strávení letní dovolené zejména pro rodiny s malými dětmi, které se mohou ubytovat v apartmánech, postavených většinou v těsné blízkosti mořského pobřeží. Na některých místech lze najít také výhradně písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Vody v zátoce Stará Novalja bývají poměrně vyhřáté, a to díky nevelké hloubce zátoky (do max. 50 m). Také hladina moře v této pobřežní části ostrova Pag bývá klidná a křišťálově čistá.

Velice oblíbené je toto místo u sportovních potápěčů. Přímo ve Staré Novalji působí také české potápěčské centrum, které nabízí služby pro letní hosty ostrova. Kromě výcviku a potápěčských kurzů s možností získání osvědčení pro potápění, také tzv. první ponor pro nepotápěče. Tak si můžete vyzkoušet pobyt asi 6 m pod mořskou hladinou po dobu asi 20 minut, aniž byste potřebovali cokoli z vlastní potápěčské výzbroje, nebo měli předchozí zkušenosti s tímto sportem.