ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V okolí Vlašiči uvidíte pasoucí se ovce a na moři občas místní rybáře. Takové je dnes Vlašiči - oproti jiným letoviskům na ostrově Pag mnohem méně známé a navštěvované.

Vybavení

Vlašiči může nabídnout jen základní vybavení - u hlavní pláže jednu restauraci a jeden bar. Asi 1 km od pláže jeden menší obchod a u něj kostel (crkva Sv. Jeronima). U příjezdové cesty do vesničky Vlašiči se nachází pěkné dětské hřiště s houpačkami.

Ve vesničce Dinjiška (6 km) najdete také několik restaurací a obchod. Restaurace však nemusí být ještě v provozu začátkem června a koncem září.

Více obchodů, restaurací, barů, bankomaty a lékárna jsou ve 12 km vzdálené Povljaně.

Další letovisko s více obchody, restauracemi, bankomaty, čerpací stanicí, ambulancí a lékárnou je město Pag (19 km).

Pláže

Hlavním lákadlem do Vlašiči je překrásná písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Je vhodná i pro malé děti a je opravdu blízko od ubytování. Z místní restaurace můžete pozorovat své děti, jak dovádějí na pláži.

Pobřeží kolem Vlašiči a zátoka Modrá laguna jsou domovem mnoha vzácných mořských živočichů. Kromě ryb tu můžete narazit na několik druhů hvězdic, mořské koníčky, vzácné mušle (kyjovky, ostranky), hvězdnatky, lilijice, mořské houby, korýše, měkkýše, sépie aj. Pro svou výjimečnou biodiverzitu byla tato oblast zařazena do mezinárodního programu na ochranu přírody - Natura 2000.

Kvalita ubytování

Přestože se apartmány ve Vlašiči postupně renovují, žádný luxus zde nečekejte. Turismus se zde rozvíjí pozvolna, ale díky překrásné písečné pláži má jistě potenciál.

Historie Vlašiči

Oblast Vlašiči byla v prehistorických dobách, kdy tomuto místu vládli Liburnové, místem velmi rušným a aktivním. Mezi obcemi Vlašiči a Smokvica stále můžete vidět pozůstatky liburnské pevnosti staré více než 3 tisíce let. Nedaleko byly nalezeny liburnské hrobky a další archeologické předměty. Zmínka o Vlašiči se v historických dokumentech poprvé objevila v 11. století. V roce 1070 se král Petar Krešimir IV. rozhodl, že vesnici připojí pod diecézi Nin.

Farní kostel sv. Jeronima

Podle některých zdrojů byl farní kostel sv. Jeronima ve Vlašiči postaven v roce 1401, ale téměř se dnes již ví, že to není pravda. První zmínka o kostelu pochází už z roku 1292 a existuje dobrý důvod věřit, že tento rok by měl být rokem výstavby. Pravděpodobně v roce 1401 byl důkladně zrekonstruován, a proto byl tento rok uveden jako rok vzniku. Tato spekulace se vztahuje na jiný kostel, který je zmíněný ve starých dokumentech, jedná se o kostel sv. Jana Křtitele, jehož umístění donedávna nebylo známo. Jeho pozůstatky byly nalezeny teprve nedávno, severně od kostela sv. Jeronima. Z těchto pozůstatků je zřejmé, že se jednalo o jednolodní raně křesťanské kostely s polygonální apsidou a je velmi pravděpodobné, že s dnešním kostelem sv. Jeronima tvořila dvojí starokřesťanskou církev.

Kostel sv. Jeronima byl obnoven na konci minulého století. Zvonová věž je připojena ke kostelu a je zdobena dvojitými okny ze všech stran. Před kostelem byla nalezena cenná kulturně historická památka - náhrobek s nápisem v hlaholici. Nápis říká, že náhrobek dal v roce 1485 vyrobit sám sobě kněz Ivan Tešić.