ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Pláže

V okolí města Novalja je několik krásných přírodních oblázkových i písečných pláží. Přímo ve městě jsou pláže spíše kamenité nebo betonová mola. Na východní straně Novalji najdete pláž Babe a v zátoce města je písčitooblázková pláž, která se však nevyrovná plážím Zrće, Caska, PlanjkaČista plaža. Na pláž Zrće jezdí z Novalji městská doprava. Na jihu Novalji se nachází oblázková pláž Straško. Jedná se o pláž místního kempu, kde se za vstup platí poplatek.

Písečná pláž Planjka - Stará Novalja, ostrov Pag Pláž Zrće - ostrov Pag
Písečná pláž Planjka - Stará Novalja Písčitooblázková pláž Zrće - ostrov Pag

Turizmus v Novalji

Turizmus se v Novalji začal rozvíjet v polovině 20. století a od té doby zásadně změnil podobu a obyčeje města. Prvními hosty, kteří do Novalji přijeli v 50. letech, byli Poláci. Novaljané dobře odhadli, co jim cestovní ruch může poskytnout, a právě v něm viděli možnosti hospodářského pokroku, protože na rozdíl od města Pag neměli žádný větší průmyslový subjekt, jako je byla například pažská solana. Rodinné domy v Novalji se tedy začaly upravovat a v 60. letech se zde začaly pronajímat první pokoje. Poté byly vybudovány první hotely - Loža a Liburnija a byl upraven jeden z nejhezčích jadranských autokempů – kemp Straško. Během krátké doby se v Novalji otevřela řada restaurací, kaváren, zábavních středisek a velký význam v turistické nabídce začala nabývat do té doby ještě zcela neznámá zátoka Zrće s nádhernou písčitooblázkovou pláží.

Počet turistů, kteří přijížděli do Novalji, každoročně vzrůstal - z 10 tisíc noclehů v roce 1963 až na půl milionů noclehů v roce 2003. S rozvojem cestovního ruchu měnila Novalja svou tvář. Malé přímořské město se začalo urbánně šířit, byl zbudován Gaj na severozápadě, na jihu apartmánová osada Gajac a bylo upraveno i samotné centrum Novalji.

Rozvoj turizmu napomohl i rozvoji podnikání. V Novalji byly zprovozněny obchodní střediska, banky, byl upraven magistrát, obnoveny a postaveny silnice, zbudován vodovod, energetické rozvody, kanalizace. V současnosti je Novalja jedno z atraktivnějších turistických měst na Jadranu a oplývá pestrou nabídkou služeb a atrakcí, která láká turisty ze všech světadílů.

Novalja - ostrov Pag Novalja - ostrov Pag
Novalja a sousední zátoky Caska a Zrće - ostrov Pag Letovisko Novalja - ostrov Pag

Sportovní vyžití

V Novalji jsou sportovní střediska s tenisovými kurty, hřiště pro velkou i malou kopanou, plážovou odbíjenou a minigolf. Na plážích a v moři mohou hosté využívat bohatou rekreační i sportovní nabídku. Na pláži Zrće můžete zkusit bungee-jumping nebo trenažér na vodní lyžování či wakeboarding. Je zábavné se sem jít i jen podívat - někteří borci dovedou na svém prkně neuvěřitelné věci!

Zrće - ráj nočního života i prokletí Novalji

Otevření hudebních klubů na pláži Zrće zcela změnilo ráz Novalji a přilehlých zátok (především zátoky Caska, která se Zrćemi přímo sousedí). Mladí lidé se na Zrćích baví v klubech pod širým nebem celý den. Zrće však ožívají především v noci. Během léta se tu pořádá mnoho hudebních festivalů, na které přijíždějí mladí lidé z celého světa. Ne všem na ostrově je však takový druh návštěvníků milý - především majitelé apartmánových domů na Casce, kteří byli dříve orientovaní na rodinný turizmus, dnes nemohou svým tradičním hostům (rodinám s dětmi) nabídnout klidnou dovolenou - v noci je zde slyšet hlasitá hudba z diskoték. A s novými hosty - mladými lidmi přjíždějícími za nočním životem, bývá často těžké pořízení, zvlášť pokud jsou posilněni alkoholem.

Novalja se tedy začala orientovat právě na bohaté mladé návštěvníky a v tomto ohledu se z ní stala exkluzivní a žádaná destinace.

Zrće - ostrov Pag Zrće - vodní lyžování
Bary a kluby na pláži Zrće jsou vytížené ve dne i v noci Zrće - vodní lyžování - ostrov Pag

Výlety lodí

Z městského přístavu vyplouvají výletní lodě na okolní ostrovy - např. na Rab, Olib a Silba, Lošinj, nebo do národního parku souostroví Kornati a přírodního parku Telašćica.

Historie a památky ve městě Novalja

Ve městě Novalja je nevelké historické centrum. Za návštěvu stojí místní muzeum s expozicí věnovanou historii města a také kostel sv. Matky Boží (Sv. Majka Božija). Kostel pochází ze 17. století a byl vystavěn na pozůstatcích raně křesťanské baziliky ze 4. století. Moderní farní kostel Sv. Kateřiny byl postaven teprve roku 1906. Je zde také římské muzeum - v jednom ze zdejších sklepů byl totiž objeven římský vodovodní systém. Přečtěte si více o historii a památkách ve městě Novalja.

Hospodářství Novalji

Díky velkému Novaljskému poli, které se rozkládá od severovýchodního okraje Novalji do zátoky Caska, se Novaljané po staletí zabývali zemědělstvím a pěstovali různé zemědělské plodiny - především vinnou révu, která jim vždy v září přinášela vysoké výdělky. Většina zemědělských výrobků z Novaljského pole sloužila k obživě samotných Novaljanů a jen menší část se vyvážela loděmi na trh do Rijeky. Před rozvojem turizmu v Novalji se většina obyvatelstva zabývala zemědělstvím, chovem dobytka a rybolovem. Dobytkářství má v Novalji staletou tradici - vyráběl se zde výborný ovčí sýr a sušilo se maso. Také je tu dodnes rozvinutý rybolov. Novalja se nachází na straně ostrova, která je otočená na otevřené moře, a tak rybářské lodě snadno odplouvají až k Rabu, CresuLošinji, občas i do poloviny Jadranu a hledají velké kvalitní ryby. Ty se solily a sušily na zimní "bóře" a stopy po těchto zvycích přetrvávají dodnes v obcích Zubovići, Kustići a Metajna.

  • ubytování vhodné pro mladé, kteří přijíždějí za noční zábavou
  • mnoho restaurací a barů
  • veřejná doprava na pláž Zrće
 

Pag je pověstný svým nočním životem, především na pláži Zrče a v Novalji.

Zábava na ostrově Pag