ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Pažské kulturní léto

Festival Pažské kulturní léto se koná každoročně ve městě Pag od 15. června do 15. září. Skýtá okolo 40 různých kulturních představení, a proto se stal jednou z nejváženějších kulturních, zábavných akcí na ostrově Pag během letních měsíců. Slavnostního zahájení festivalu se účastní mnohé tradiční kapely (tzv. klapy) z ostrova Pag. Můžete zde shlédnout divadelní představení, vyzkoušet kreativní dílničky, navštívit koncerty či folklórní večery.

Vždy zde vystupovali velmi kvalitní představitelé chorvatské kulturní scény jako např.: Arsen Dedić, Matije Dedić, Ivanka Boljkovac, Sandra Bagarić, Martina Tomčić, Danijela Pintarić, Kemal Monteno, Filp Šovagović, Zijad Gračić, Ksenija Pajić.

Vystoupení hudebních klap ostrova Pag se v posledních letech stala jednou z nejvýznamnějších událostí. Poslechnout si můžete již tradičně např. klapu Maslina nebo Iskon.

Festival Pažské kulturní léto byl poprvé zorganizován v roce 1963. Každoročně obohacuje svým kulturním programem vyžití pro návštěvníky ostrova Pag. Program je pokaždé obohacen o nová vystoupení, které prezentují staleté tradice, a představují umělce různých kulturních směrů z celého Chorvatska i ze zahraničí.

Letní karneval v Pagu

Karneval na Pagu je nejstarším na Jadranu. Odehrává se vždy poslední víkend v červenci. Každým rokem se ho účastní velký počet masek (maškar), které převezmou na chvíli vládu nad hlavním náměstím (Trg Petra Krešimira). Na nábřeží a v ulicích propuknou slavnosti písní, tance a hodování.

Lidové zvyky města Pag

Z bohaté tradice města Pag je třeba jako nejvýznamnější zmínit pažský lidovém kroj, karneval, pažské lidové zpěvy a Pažskou otrokyni.

  • Pažský lidový kroj má neobvykle hezký tvar a výrazné zbarvení. Obzvlášť atraktivní je ženský kroj a na něm tzv. pokrivaca - šátek na hlavu lemovaný původní pažskou krajkou.
  • Pažský karneval obvykle začíná první sobotu po svátku Svatých tří králů a trvá do Popeleční středy.
  • Lidové zpěvy mají v Pagu dlouhou tradici a jsou to převážně písně milostné, které se interpretují dvojhlasně.
  • Pažská otrokyně je lidová činohra, jediná svého druhu v Chorvatsku, která vznikla v 16. století. V Pagu se zachovala jako součást tradice a jsou do ní zařazeny prvky lidových a pasteveckých her. Hraje se příležitostně. Pažská otrokyně hovoří o vykoupení dívky, vnučky vladaře bána Derenčina, kterého na sklonku 15. století porazili Turkové na Krbavském poli.

Lidové zvyky a kroje v Novalji

Lidové obyčeje města Novalja se zachovaly dodnes nejen v lidové literární tvorbě a lidových zpěvech, ale i v nových způsobech interpretace, které například pěstuje skupina klapa Novalis, která - obzvlášť v létě - příležitostně vystupuje. Lidová literární tvorba Novalji je bohatá, hovoří o různých příbězích, někdy zcela konkrétních, hovoří též o lásce - vděčnému tématu lidových básníků.

Ze starých tradic, spolu s lidovými zpěvy, Novalja opatruje i lidové kroje, které jsou velmi hezké a barevné a jejichž původ je třeba hledat v renesanci. Ženy nosí šátek, atraktivní pokrývku hlavy, který celý kroj dělá ještě zajímavějším. Novaljské lidové kroje lze spatřit při zvláštních příležitostech, na oslavách některých svátků, ale i během různých letních festivalů.

V posledních letech se v Novalji obnovil zvyk pořádání karnevalových slavností, obzvlášť během zimy - od svátku Tří králů do Popeleční středy. Novaljské lidové zvyky se liší v každé z okolních vsí, někde jsou více, jinde méně výrazné, ale uchovávají památku na starobylé doby, které přežívají jen ve vzpomínkách. To, co dříve bylo všední, stalo se tradicí, folklorem, dědictvím, o které se pečuje, které se opatruje, a tak se přenáší budoucím pokolením.

Lidové zvyky v Kolanu

I přes moderní vlivy se v Kolanu zachovaly tradice, a tak se dodnes zde zpívají lidové písně, tzv. nakant a tancuje lidový tanec po paški. Od roku 1978 v Kolanu působí Kulturně-umělecký spolek Bartul Kašić a je zde i zajímavá etnografická sbírka (etnografické muzeum).

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.