ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Můžeme zde pozorovat geometrické ornamenty, reliéfy rostlin i zvířat. V neposlední řadě pak výjevy ze života společnosti, především lovecké a taneční figury. Na některých lze nalézt i epigramy, či heraldické znaky vztahující se k dané oblasti.

Na některých náhrobních kamenech se zachovala i jména jejich tvůrců. Tak můžeme nahlédnout do umění kamenického řemesla od počátku 13. do počátku 16. století, kam je jejich vznik datován. Podle posledních výzkumů převládá názor, že se jedná o specifické umění středověké Bosny (s ohledem na množství výskytu je právě Bosna považována za centrum tohoto kamenického umění) a okolních území, které bylo později částečně vytlačeno islamizací země a jiného způsobu pohřbívání. I když i v pozdějších staletích můžeme vysledovat na náhrobních kamenech prvky společné se stećci. Na území dnešní Bosny se nachází na různých místech (někdy soustředěných kolem kostela, bývalého kostela i jako jednotlivé solitéry v krajině) cca 60 000 těchto náhrobních kamenů Stećak. Nekropole Radimlja poblíž Čapljiny je zajímavou ukázkou tohoto umění.

Ale nemusíme do Bosny. Představu si uděláme i v Brele, v Tučepech, v Bristu, ve staré Podace - většinou na farních hřbitovech. Významná nekropole je také k vidění v blízkosti osady Klek a pak ve vnitrozemí v okolí Imotského. Další pak můžeme vidět na území Černé Hory, Srbska. Zajímavé je, že je nenalezneme v Jižní Dalmácii ani na ostrovech.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.