ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Tučepi patří k luxusnějším destinacím Jadranského pobřeží. Celé letovisko působí velmi upraveně, najdete zde krásné domy obložené bílým mramorem. Před nimi rostou tropické rostliny – palmy, agáve, oleandry a mnoho jiných.

Návštěvníky do letoviska Tučepi láká především krásná 3 km dlouhá pláž z drobných oblázků a písku. Průzračné moře zde spolu s bělostnými vrchy Biokova vytváří atraktivní barevný kontrast.

Vybavení

Restaurace, kavárny, cukrárny, obchody, směnárny.

Pláže

Dlouhá oblázková pláž v letovisku Tučepi je lemovaná vysokými borovicemi. Díky pozvolnému vstupu do vody je ideální pro děti. Na pláži jsou sprchy. Podél pláže vede celým letoviskem široká pobřežní promenáda jako stvořená pro dlouhé večerní procházky. Na promenádě se nachází spousta restaurací, kaváren a stánky se suvenýry a plážovými potřebami. Pro děti je zde postaveno několik dětských hřišť.

Výlety z Tučepi

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Tučepi.

Z Tučep můžete podniknout přibližně hodinovou procházku vzhůru k původní horské osadě Gornji Tučepi. Odměnou jsou krásné výhledy na chorvatské ostrovy Brač a Hvar. Gornji Tučepi je také výchozím bodem pro výstup na Sv. Jure, nejvyšší vrchol pohoří Biokovo (1762 m). Výstup trvá přibližně 3 hodiny.

Sport

Plavání, turistika.

Historie a památky v Tučepi

Illyrové

Historie městečka Tučepi začíná již 2 tisíce let př. n. l. – v době, kdy na Makarské riviéře pobývali Illyrové, prastarý indoevropský národ. Samotný název Tučepi je illyrského původu a znamená „vesnice u studny“. Kromě tohoto názvu po Illyrech zůstaly i archeologické stopy: ruiny obranných zdí na kopci Sutvid nad cestou, která vede z vesnice Gonji Tučepi do vesnice Podpeć. Další obranná zeď je blízko moře.

Římané

V roce 229 př. n. l. zaútočili na Illyrskou královnu Teutu Římané a získali nadvládu v celé oblasti. O pobytu Římanů v obci Tučepi svědčí nekropole (město mrtvých), které se nachází na jižním svahu kopce Sutvid ve východní části letoviska. Na stejném místě byla začátkem 20. století nalezena spousta římských mincí a skleněných, keramických a kovových předmětů.

Příchod Chorvatů

Kolem 7. století přicházejí na Balkán a taky do Tučep Chorvaté. Předpokládá se, že na kopci Sutvid oslavovali Chorvaté svého pohanského boha Svevida. Poté, co Chorvaté přijali křesťanství, pohanský chrám byl předělán na křesťanský kostel sv. Vida.

Křesťanství v Tučepech má dlouhou historii. Nacházejí se zde pozůstatky starokřesťanských kostelů, v jejichž blízkosti se dochovalo také několik středověkých náhrobků, kterým se chorvatsky říká „stećak“.

Začátkem 14. století byl v městečku postaven románsko-gotický kostel sv. Jure a začátkem 18. století barokní kostel Narození Panny Marie. Ten byl v minulém století natolik poničen zemětřesením, že musel být do základů rozložen a postaven znovu. Během demontáže byly objeveny ozdoby z předchozího starokřesťanského kostela z 5. století – reliéf meče a štítu s růží a křížem.

Turci a Benátčané

Od 15. do 17. století byla oblast pod Tureckou nadvládou a v 18. století zde vládli Benátčané. Z této doby se dochovaly tři obranné věže, které stojí v okolních, dnes již neobydlených vesnicích – Šarićova, Lalićova a Bušelićova věž. V 18. století bylo na pobřeží v Tučepech postaveno několik barokních letohrádků, které vlastnila šlechta ze sousedního města Makarska. Jedním z nich je dnešní hotel Kaštelet, který má nad hlavním vchodem vyryt letopočet 1766.

Gornji Tučepi

Do roku 1962, kdy došlo k velkému zemětřesení, se život obyvatelstva odehrával na místě dnešní vesnice Gornji Tučepi, která leží na úpatí pohoří Biokovo nad dnešním letoviskem. Obyvatelé se dřív živili především jako zemědělci a pastýři. Ve vesnici Gornji Tučepi se nachází kostel sv. Ante, vysvěcený v roce 1901. Kostel je i dnes středem katolického života Tučep. V blízkosti kostela je etnografické muzeum, které Vám poskytne možnost podívat se na kulturu a minulost vesnice. Pěší procházka do staré vesnice Gornji Tučepi zabere přibližně hodinu. Odměnou budou krásné výhledy na chorvatské ostrovy Brač a Hvar.

Pohoří Biokovo

Gornji Tučepi je také výchozím bodem pro výstup na Sv. Jure – nejvyšší vrchol pohoří Biokovo, sahající do nadmořské výšky 1762 metrů. Pohled z vrcholku je fantastický. Pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete až na Monte Gargano v Itálii.

Zábava v Tučepi

Během celého léta se ve městě Tučepi můžete zúčastnit mnoha zajímavých kulturních akcí – např. tradičního setkání dalmatských pěveckých sborů, koncertů populárních osobností aj. Velmi oblíbené jsou Tučepské letní večery.