Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Sinjska alka

Sinjska alka je název pro historickou rytířskou jízdu, která se koná každou první neděli v srpnu ve městě Sinj. Koná se na počest vítězství nad tureckými nájezdníky v roce 1715, kdy údajně 700 chorvatských vojáků ubránilo Sinj před nájezdem armády  Mehmeda-paši Čeliće, která čítala 60 000 vojáků. Podle legendy měla na vítězství podíl právě i Matka Boží Sinjská (Sinjska Gospa). Společně se podařilo ubránit pevnost Kamičac před přesilou.

Rytířského klání se účastní 15 -20 jezdců (alkarů) v nákladných historických kostýmech vycházejících z odívání místní šlechty v 18. století, kteří se snaží v plném trysku zasáhnout těžkým  dřevcem terč ve tvaru kruhu - alku. Pro ztížení úkolu je terč tvořen dvěma soustřednými kruhy a ještě dále rozdělen na několik částí, jejihž zasažení se různě boduje. Alka je zavěšena ve výšce 3,22 m nad zemí. V kolbiště s délkou 160 m se každý rok promění hlavní ulice Sinje, která se vysype pilinami a kam se instalují tribuny pro stovky diváků. Každý „alkar“ má několik pokusů a body získané v jednotlivých jízdách se sčítají. Kdo dosáhne největšího počtu bodů, stává se vítězem. Vítězství v tomto klání je velice přestižní záležitostí. (Dalo by se přirovnat ke tradiční Jízdě králů ve Vlčnově.) Vítěz má tu čest být v čele průvodu na státní svátek Den díkůvzdání v Záhřebu a v průběhu roku plní další povinosti spojené se svým prvenstvím.

Samozřejmě důležití jsou zde koně. Alkaři trénují na toto klání po celý rok. Koně jsou vybíráni v místním hřebčíně, kde mají alkaři výborné podmínky pro tréning. I koně mají pro tento den velmi nákladnou výstroj. Mimo samotných „soutěžících“ alkarů se hry účastní i ogranizátoři a rozhodčí. Další lidé v nákladných historických kostýmech - vojvoda, praporečník, bubeníci, trubači, dělostřelci - každý má svůj přesný úkol.

Dovolená v Chorvatsku

Pojeďte na dovolenou do překrásných chorvatských letovisek:

Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Mandre, ostrov Pag Mala Duba Lopar, ostrov Rab Novigrad, Istrie
Tučepi Bol Baška, ostrov Krk Podstrana
Tučepi Bol, ostrov Brač Baška, ostrov Krk Podstrana

  

Další možnosti ubytování nabízíme na stránkách Ubytování ChorvatskoApartmány Chorvatsko a Penziony Chorvatsko.