ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Rytířského klání se účastní 15 -20 jezdců (alkarů) v nákladných historických kostýmech vycházejících z odívání místní šlechty v 18. století, kteří se snaží v plném trysku zasáhnout těžkým  dřevcem terč ve tvaru kruhu - alku. Pro ztížení úkolu je terč tvořen dvěma soustřednými kruhy a ještě dále rozdělen na několik částí, jejihž zasažení se různě boduje. Alka je zavěšena ve výšce 3,22 m nad zemí. V kolbiště s délkou 160 m se každý rok promění hlavní ulice Sinje, která se vysype pilinami a kam se instalují tribuny pro stovky diváků. Každý „alkar“ má několik pokusů a body získané v jednotlivých jízdách se sčítají. Kdo dosáhne největšího počtu bodů, stává se vítězem. Vítězství v tomto klání je velice přestižní záležitostí. (Dalo by se přirovnat ke tradiční Jízdě králů ve Vlčnově.) Vítěz má tu čest být v čele průvodu na státní svátek Den díkůvzdání v Záhřebu a v průběhu roku plní další povinosti spojené se svým prvenstvím.

Samozřejmě důležití jsou zde koně. Alkaři trénují na toto klání po celý rok. Koně jsou vybíráni v místním hřebčíně, kde mají alkaři výborné podmínky pro tréning. I koně mají pro tento den velmi nákladnou výstroj. Mimo samotných „soutěžících“ alkarů se hry účastní i ogranizátoři a rozhodčí. Další lidé v nákladných historických kostýmech - vojvoda, praporečník, bubeníci, trubači, dělostřelci - každý má svůj přesný úkol.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.