ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V severní části ostrova Rab se nachází geologicky zajímavý poloostrov Lopar. V této oblasti byla vybudována naučná turistická stezka, po níž lze poloostrov obejít. V roce 1969 zde byl založen také Geologický park (Geopark otok Rab), který se rozprostírá v nadmořské výšce 0-87 m.

Loparský poloostrov je tvořen slíny a pískovci z doby eocénu před 40-50 mil. let. Velmi zajímavé je zde pobřeží, kde se vlivem eroze vytvořily zajímavé pískovcové úkazy pyramidového tvaru. Horniny zde často obsahují fosilie – zbytky pravěkých mořských organismů.

Unikátní geologická struktura na Loparu dala vzniknout vzácné fauně – místní rostliny se dokonale adaptovaly na slanou půdu. Tvar rostlin je zde silně ovlivňován silným větrem a mořskou solí. Na útesech hned u mořského pobřeží se můžete setkat např. s myrtou obecnou (Myrtus communis). Mezi další rostliny patří např. řečík lentišek (Pistacia lentiscus), cist (Cistus sp.) či šášina načernalá (Schoenus nigricans).

Kouzelný ostrov je známý pro svoji proslulou písečnou pláž "Rajska plaža", které se někdy přezdívá "chorvatský Karibik". Moře je kolem pláže neobvykle mělké. Toto prostředí vyhledávají především rodiče s malými dětmi, o něž se v mělkém moři nemusí obávat.