ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VIDEOOstrov Rab

Kouzelný ostrov Rab je známý pro svoji proslulou písečnou pláž "Rajska plaža", které se někdy přezdívá "chorvatský Karibik". Pláž je populární mezi rodinami s malými dětmi.

Více informací... Přehrát

Ostrov Rab má příznivé podnebí, v létě tu nebývají tropické horka (průměrná teplota v červenci je 23 °C). Pobřeží ostrova je členité s mnoha tajuplnými zátokami a zálivy s bílým pískem a průzračným mořem. Proto se ostrovu Rab také říká chorvatský Karibik.

Ostrov Rab je hornatý, porostlý makchií a duby. Na východě ostrova se vyjímá vápencové pohoří Kamenjak s nejvyšším vrcholem Straža, vysokým 408 m. Kamenjak chrání Rab před studenými a prudkými větry (tzv. borou) ze severovýchodu.

Poloostrov Lopar

Poloostrov Lopar najdete v severní části Rabu. Pobřeží v této části Rabu je velice členité a při pohledu na mapu může tvar Loparu někomu připomínat rozevřenou dlaň.

Lopar - pláž Rajska plaža

Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab

Ve východní části poloostrova Lopar se nachází letovisko San Marino a zátoka Crnika s 1,5 km dlouhou písečnou Rajskou pláží, chorvatsky zvanou Rajska plaža. Rajska plaža je v Chorvatsku zcela unikátní – na pláži je jemný písek a moře je zde velmi mělké, a to až daleko od břehu (uvádí se až 600 m). Díky tomu je Rajska plaža vyhledávaná především neplavci a rodinami s malými dětmi – velmi mělké moře představuje pro malé děti bezpečné koupání. Přestože je Rajska plaža velmi dlouhá, bývá v hlavní turistické sezóně přeplněná. Pozor - ne každému taková pláž vyhovuje - milovníci plavání by mohli být z dlouhého, pozvolného vstupu do moře rozčarováni!

Lopar - geologický park

Na poloostrově Lopar jsou k vidění zajímavé geologické úkazy. Vede tudy i naučná stezka.

Geologický park Lopar - Rab Geologický park Lopar - Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab

Poloostrov Kalifront

Poloostrov Kalifront se nachází v jihozápadní části ostrova Rab. Na poloostrově Kalifront se nachází lesní rezervace Dundo.

Les Dundo

Na jihozápadě Rabu se na poloostrově Kalifront nachází les Dundo - jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří. Unikátní jsou zde porosty stálezelených dubů cesmínovitých (Quercus ilex). Některé z nich jsou až tisíc let staré. Z jehličnanů zde rostou: borovice halepská (Pinus halepensis), borovice (Pinus pinaster), borovice černá (Pinus nigra), borovice pinie (Pinus pinea) a cypřiš stálezelený (Cupressus sempervirens).

Dále se zde nachází obora s axisi indickými (Axis axis) a muflony (Ovis musimon). Od roku 1949 je les Dundo prohlášen za lesní a botanickou rezervaci. Plogar, nejvyšší vrchol poloostrova Kalifront, měří 94 m. Lesem Dundo vedou stezky vhodné pro cyklisty i pěší procházky - autem se sem nedostanete.

Ještěrka, ostrov Rab Les Dundo - ostrov Rab
Ještěrka - ostrov Rab
Cyklistická stezka v lese Dundo - ostrov Rab

Premužićova stezka (Premužićeva staza)

Tato stezka byla na poloostrově Kalifront vybudována v roce 1930 lesním inženýrem Premužićem. Stezka je určena pro pěší a cyklisty a vede nejzajímavějšími částmi poloostrova Kalifront, přes les Dundo až do nejsevernější části ostrova Rab – do oblasti Lopar a Fruga, kde jsou k vidění unikátní flyše (tj. soubory usazených hornin vzniklé v hlubokomořském prostředí – obvykle se jedná o pískovce nebo vápence, slínovce a jílovce). Některé z těchto flyšů zde dosahují výšky až 5 metrů.

Město Rab a okolí

Na malém poloostrově na jižním pobřeží ostrova Rab se nachází stejnojmenné historické sídlo - město Rab. Pokud budete svou dovolenou trávit na ostrově Pag či Krk, rozhodně si nenechte návštěvu města Rab ujít. Z obou zmíněných ostrovů jezdí do Rabu výletní lodě.

Prohlédněte si letecké snímky města Rab a vesnice Supetarska Draga.

Město Rab - ostrov Rab Město Rab - ostrov Rab
Město Rab - ostrov Rab
Město Rab - ostrov Rab

Lesopark Komrčar

Lesní park Komrčar se nachází u města Rab v nadmořské výšce 0-40 m. Park Komrčar se rozkládá na ploše 10 ha. V roce 1890 jej založil Pravdoje Belia (1853 - 1923), který tu dnes má svou bustu. Park Komrčar je pýchou Rabu a považuje se za jeden z nejkrásnějších parků na východním pobřeží Jaderského moře. Parkem vede síť pěších stezek.

Z dřevin převládají borovice halepská (Pinus halepensis) a stálezelený dub cesmínovitý (Quercus ilex) a roste tu také množství středomořského rostlinstva: agáve americká (Agave americana), vítečník sítinovitý (Spartium junceum), slizoplod tobira (Pittosporum tobira), řečík lentišek (Pistacia lentiscus), brambořík vykrojený (Cyclamen repandum). Park je domovem mnoha druhů ptáku a vzácného motýla žluťáska půvabného (Gonepteryx cleopatra).

Fauna ostrova Rab

Z volně žijící zvěře můžete na ostrově Rab narazit na zajíce polního (Lepus europaeus), králíka divokého (Oryctolagus cuniculus), kunu skalní (Martes foina), kolčavu (Mustela nivalis), ježka západního (Erinaceus europaeus) a daňka evropského (Dama dama). Na Rabu žije 162 druhů ptáků.

Turismus na ostrově Rab

Ostrov Rab je vhodnou destinací pro milovníky procházek a turistiky - celková délka pěších stezek je 144 km. Na své si na Rabu přijdou také cyklisté - celková délka cyklostezek na ostrově je 157 km! Nevýhodou Rabu je však méně možností ke koupání než na ostatních chorvatských ostrovech - východní pobřeží ostrova, které je natočeno k pevnině, je velmi příkré a neschůdné, na západní straně je zase mnoho úseků oplocených pláží v soukromém vlastnictví.

Trajekt na Rab

S autem se na Rab dostanete trajektem. Trajektová doprava na ostrov Rab je zajišťována společností Rapska plovidba d.d. Trajekty na Rab vyplouvájí z pevniny z města Jablanac - Stinica a na Rab připlouvá trajekt do Mišnjaku. Trajektem je Rab spojen také s ostrovem Krk - trajekt jezdí na trase Valbiska (Krk) - Lopar (Rab). Lodní linka (nikoli trajekt) spojuje Rab také s ostrovem Pag (Lun - Tovarnele). Na Pag vyplouvá linka přímo z přístavu města Rab (Luka Rab). Jízdní řády trajektů

Trajekt na Rab Vjezd na trajekt na Rab z pevniny
Trajekt na ostrov Rab
Nájezd do trajektu na Rab z pevniny (ze Stinica)