ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VIDEOOstrov Rab

Kouzelný ostrov Rab je známý pro svoji proslulou písečnou pláž "Rajska plaža", které se někdy přezdívá "chorvatský Karibik". Pláž je populární mezi rodinami s malými dětmi.

Více informací... Přehrát

Ostrov Rab má příznivé podnebí, v létě tu nebývají tropické horka (průměrná teplota v červenci je 23 °C). Pobřeží ostrova je členité s mnoha tajuplnými zátokami a zálivy s bílým pískem a průzračným mořem. Proto se ostrovu Rab také říká chorvatský Karibik.

Ostrov Rab je hornatý, porostlý makchií a duby. Na východě ostrova se vyjímá vápencové pohoří Kamenjak s nejvyšším vrcholem Straža, vysokým 408 m. Kamenjak chrání Rab před studenými a prudkými větry (tzv. borou) ze severovýchodu.

Poloostrov Lopar

Poloostrov Lopar najdete v severní části Rabu. Pobřeží v této části Rabu je velice členité a při pohledu na mapu může tvar Loparu někomu připomínat rozevřenou dlaň.

Lopar - pláž Rajska plaža

Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab Rajska plaža - Lopar - ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab
Rajska plaža - Lopar, ostrov Rab

Ve východní části poloostrova Lopar se nachází letovisko San Marino a zátoka Crnika s 1,5 km dlouhou písečnou Rajskou pláží, chorvatsky zvanou Rajska plaža. Rajska plaža je v Chorvatsku zcela unikátní – na pláži je jemný písek a moře je zde velmi mělké, a to až daleko od břehu (uvádí se až 600 m). Díky tomu je Rajska plaža vyhledávaná především neplavci a rodinami s malými dětmi – velmi mělké moře představuje pro malé děti bezpečné koupání. Přestože je Rajska plaža velmi dlouhá, bývá v hlavní turistické sezóně přeplněná. Pozor - ne každému taková pláž vyhovuje - milovníci plavání by mohli být z dlouhého, pozvolného vstupu do moře rozčarováni!

Lopar - geologický park

Na poloostrově Lopar jsou k vidění zajímavé geologické úkazy. Vede tudy i naučná stezka.

Geologický park Lopar - Rab Geologický park Lopar - Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab
Geologický park Lopar - ostrov Rab

Poloostrov Kalifront

Poloostrov Kalifront se nachází v jihozápadní části ostrova Rab. Na poloostrově Kalifront se nachází lesní rezervace Dundo.

Les Dundo

Na jihozápadě Rabu se na poloostrově Kalifront nachází les Dundo - jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří. Unikátní jsou zde porosty stálezelených dubů cesmínovitých (Quercus ilex). Některé z nich jsou až tisíc let staré. Z jehličnanů zde rostou: borovice halepská (Pinus halepensis), borovice (Pinus pinaster), borovice černá (Pinus nigra), borovice pinie (Pinus pinea) a cypřiš stálezelený (Cupressus sempervirens).

Dále se zde nachází obora s axisi indickými (Axis axis) a muflony (Ovis musimon). Od roku 1949 je les Dundo prohlášen za lesní a botanickou rezervaci. Plogar, nejvyšší vrchol poloostrova Kalifront, měří 94 m. Lesem Dundo vedou stezky vhodné pro cyklisty i pěší procházky - autem se sem nedostanete.

Ještěrka, ostrov Rab Les Dundo - ostrov Rab
Ještěrka - ostrov Rab
Cyklistická stezka v lese Dundo - ostrov Rab

Premužićova stezka (Premužićeva staza)

Tato stezka byla na poloostrově Kalifront vybudována v roce 1930 lesním inženýrem Premužićem. Stezka je určena pro pěší a cyklisty a vede nejzajímavějšími částmi poloostrova Kalifront, přes les Dundo až do nejsevernější části ostrova Rab – do oblasti Lopar a Fruga, kde jsou k vidění unikátní flyše (tj. soubory usazených hornin vzniklé v hlubokomořském prostředí – obvykle se jedná o pískovce nebo vápence, slínovce a jílovce). Některé z těchto flyšů zde dosahují výšky až 5 metrů.

Město Rab a okolí

Na malém poloostrově na jižním pobřeží ostrova Rab se nachází stejnojmenné historické sídlo - město Rab. Pokud budete svou dovolenou trávit na ostrově Pag či Krk, rozhodně si nenechte návštěvu města Rab ujít. Z obou zmíněných ostrovů jezdí do Rabu výletní lodě.

Prohlédněte si letecké snímky města Rab a vesnice Supetarska Draga.

Město Rab - ostrov Rab Město Rab - ostrov Rab
Město Rab - ostrov Rab
Město Rab - ostrov Rab

Lesopark Komrčar

Lesní park Komrčar se nachází u města Rab v nadmořské výšce 0-40 m. Park Komrčar se rozkládá na ploše 10 ha. V roce 1890 jej založil Pravdoje Belia (1853 - 1923), který tu dnes má svou bustu. Park Komrčar je pýchou Rabu a považuje se za jeden z nejkrásnějších parků na východním pobřeží Jaderského moře. Parkem vede síť pěších stezek.

Z dřevin převládají borovice halepská (Pinus halepensis) a stálezelený dub cesmínovitý (Quercus ilex) a roste tu také množství středomořského rostlinstva: agáve americká (Agave americana), vítečník sítinovitý (Spartium junceum), slizoplod tobira (Pittosporum tobira), řečík lentišek (Pistacia lentiscus), brambořík vykrojený (Cyclamen repandum). Park je domovem mnoha druhů ptáku a vzácného motýla žluťáska půvabného (Gonepteryx cleopatra).

Fauna ostrova Rab

Z volně žijící zvěře můžete na ostrově Rab narazit na zajíce polního (Lepus europaeus), králíka divokého (Oryctolagus cuniculus), kunu skalní (Martes foina), kolčavu (Mustela nivalis), ježka západního (Erinaceus europaeus) a daňka evropského (Dama dama). Na Rabu žije 162 druhů ptáků.

Turismus na ostrově Rab

Ostrov Rab je vhodnou destinací pro milovníky procházek a turistiky - celková délka pěších stezek je 144 km. Na své si na Rabu přijdou také cyklisté - celková délka cyklostezek na ostrově je 157 km! Nevýhodou Rabu je však méně možností ke koupání než na ostatních chorvatských ostrovech - východní pobřeží ostrova, které je natočeno k pevnině, je velmi příkré a neschůdné, na západní straně je zase mnoho úseků oplocených pláží v soukromém vlastnictví.

Trajekt na Rab

S autem se na Rab dostanete trajektem. Trajektová doprava na ostrov Rab je zajišťována společností Rapska plovidba d.d. Trajekty na Rab vyplouvájí z pevniny z města Jablanac - Stinica a na Rab připlouvá trajekt do Mišnjaku. Trajektem je Rab spojen také s ostrovem Krk - trajekt jezdí na trase Valbiska (Krk) - Lopar (Rab). Lodní linka (nikoli trajekt) spojuje Rab také s ostrovem Pag (Lun - Tovarnele). Na Pag vyplouvá linka přímo z přístavu města Rab (Luka Rab). Jízdní řády trajektů

Trajekt na Rab Vjezd na trajekt na Rab z pevniny
Trajekt na ostrov Rab
Nájezd do trajektu na Rab z pevniny (ze Stinica)

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.