ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s
Rybolov v Chorvatsku
Rybolov v Chorvatsku může být zábava

Rekreační rybolov v Chorvatsku - ceny

Povolení k rekreačnímu rybolovu stojí pro cizince 60 kun na den, na 3 dny 150 kun, na 7 dní 300 kun a na 30 dní 700 kun. Zvlášť se vydává povolení na lov harpunou a zvlášť na lov na udici.

Povolená rybářská výzbroj

  • nejvýše dva pruty s maximálně třemi návazci na každém prutu
  • nejvýše dva pruty se zátěží a maximálně třemi návazci
  • nejvýše dva pruty pro lov vláčením s maximálně třemi návazci
  • nejvýše dva pruty s háčkem pro lov hlavonožců
  • nejvýše dvě podvodní pušky

Je zakázáno ulovit za den více jak 5 kg úlovku, který se nesmí ani prodávat, ani směňovat. Smí se využít tedy jen pro vlastní potřebu.

Rekreační a sportovní rybolov je zakázán v přístavech, na plážích a na koupalištích v době od 1. května do 1. října.

Lov velkých ryb - ceny

Pro lov velkých ryb na Jadranu je potřeba mít zvláštní povolení, které stojí na 1 den 120 kun, na 3 dny 300 kun a na 7 dní 600 kun. Tento typ povolení se týká těchto druhů velkých ryb:

  • tuňák obecný (Thunnus thynnus) - chorvatsky tuna
  • mečoun obecný (Xiphias gladius) - chorvatsky iglun
  • marlín štíhlý (Tetrapturus belone) - chorvatsky iglan

Kde sehnat rybářský lístek

Rybářský lístek pro rekreační rybolov si můžete vyřídit online na stránkách chorvatského Ministerstva zemědělství - odbor rybolovu.

Ryby v Chorvatsku
Jadranské moře je plné života

Mořské ryby v Chorvatsku

Většina ryb, které jsou v Chorvatsku předmětem rybolovu, je pelagických a žije v tzv. pelagické zóně, tedy poblíž mořské hladiny. Protikladem jsou ryby hlubokomořské, žíjící v hloubkách až okolo 200 m. V Chorvatsku se často setkáte s dělením ryb na bílé ryby (bijele ribe) a modré ryby (plave ribe).

 

Bílé ryby

Mezi bílé ryby patří např. orada (lovrata), brancin, kovač, bukva, oslić, škarpina a zubatac (chorvatské názvy).

Modré ryby

Modrými rybami jsou např. skuša (česky makrela), tuna (česky tuňák), palamida, papalina, srdela a haringa (chorvatské názvy).

Přehled chorvatských ryb

Lov olihní v Chorvatsku

Olihně se v Chorvatsku loví v noci. Fotografie z lovu olihní si můžete prohlédnout na straně Lov olihní v Chorvatsku.

Chov mořských ryb

Chov mořských ryb je v přímořských oblastech Chorvatska velmi rozvinutý, zejména v oblasti okolo Zadaru. Chov je zaměřen na ryby a měkkýše.

Z mořských ryb je pozornost zaměřena především na morčáka evropského (Dicentrarchus labrax) a mořana zlatého (Sparus aurata). Těchto dvou druhů se ročně v Chorvatsku vyloví okolo 5 tisíc tun, z toho je většina určena pro domácí a evropský trh, především Itálii. Celkem zde působí 30 rybářských společností (v 47 různých lokalitách).

Lov tuňáků

Lov tuňáků obecných (Thunnus thynnus) v Chorvatsku je založen na lovu menších jedinců, vážících jen 8 až 10 kg, a jejich následném chovu, až dorostou do 30 kg a více. Chov probíhá ve velkých plovoucích klecích v moři v Splitsko-dalmatské župě a v Zadarské župě. Ročně se vyloví přibližně 4 tisíce tun tuňáků. Většina ryb je určena pro japonský trh. Celkem zde působí 5 rybářských společností (v 10 různých lokalitách).

Chorvatské mušle
Chorvatské moře je bohaté také na různé druhy mušlí

Chorvatské mušle a ústřice

Chov měkkýšů probíhá u dvou druhů: mušle slávka středomořská (Mytilus galoprovincialis) a ústřice jedlá (Ostrea edulis). Hlavními oblastmi pro jejich chov je západní pobřeží Istrie, Velebitský kanál, ústí řeky Krky a Stonský záliv. Produkce je založena na sběru a dosahuje ročně až 3 tisíc tun mušlí a 1 milionu kusů ústřic. V současné době jsou chorvatské mušle i ústřice určeny pouze pro chorvatský trh.

Chov sladkovodních ryb

V chovu sladkovodních ryb jde v Chorvatsku především o ryby žijící v teplých, stojatých vodách (kaprovité ryby) a ve studených, proudících vodách (lososovité a pstruhovité ryby). Při chovu ryb ve stojatých vodách jde o kapra obecného (Cyprinus carpio), amura bílého (Ctenopharyngodon idella), tolstolobika pestrého (Hypophthalmichthys nobilis), tolstolobika bílého (Hypophthalmichthys molitrix), sumce velkého (Silurus glanis), candáta obecného (Stizostedion lucioperca), štiku obecnou (Esox lucius) a lína obecného (Tinca tinca). Chovný cyklus u těchto ryb je 3 roky. Chov ryb ve studených vodách zahrnuje pstruha duhového (Oncorhynchus mykiss) a pstruha obecného potočního (Salmo trutta fario). Chovný cyklus pstruhů je 2 roky.

Celková produkce sladkovodních ryb v Chorvatsku v roce 2010 byla 9,5 tisíce tun, z toho 6,5 tisíc tun byly kaprovité ryby a okolo 3 tisíc tun lososovité ryby. Produkce těchto ryb roste.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.