Vyhledat na webu

Tip: Jednoduchý výraz najdu snadno, třeba Hvar nebo počasí

Tipy na výlety v letovisku Neum

Bačinská jezeraBačinská jezera

Bačinská jezera (Chorvatsko) se nachází 37 km od Neumu. Jedná se o soustavu 7 sladkovodních jezer, z nichž šest je navzájem propojeno. Hloubka jezer se liší. Nejhlubší jezero má hloubku 34 m a dno zdejších jezer se nachází pod úrovní hladiny moře. Některá jezera jsou jen sladkovodní, v některých se mísí slaná a sladká voda. Také teplota jezer je odlišná. V jezerech, ve kterých se nachází prameny je voda nejchladnější. Zajímavostí je, že z těchto pramenů je město Ploče a okolí zásobováno pitnou vodou. Po jezerech je možné se projet na loďce a kochat se okolní přírodou, nebo se sem můžete zajet jen vykoupat. Je zde téměř klid a přístup do vody je vhodný i pro děti. Voda je zde tak čistá, že je vidět až na dno.

KravicaVodopády Kravica

Kravické vodopády (Bosna a Hercegovina) se nachází cca 60 km severozápadně od Neumu v obci Studenci u města Ljubuški. Nachází se na řece Trebižat. Jejich šířka je celkem 120 metrů a spouštějí se z výšky 28 metrů. Zde pod vodopády se můžete vykoupat, nebo využít projížďky na kanoi po řece Trebižat. Jedná se o klidnou řeku, projížďka je možná i pro děti starší 10 let. Návštěvu těchto vodopádů doporučujeme!

 

MostarMostar

Mostar (Bosna a Hercegovina) se nachází cca 70 km od Neumu. Navštivte Staré město – historickou část se Starým mostem přes řeku Neretvu, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Karadžozbegova mešita se řadí mezi nejhezčí a nejstarší mešity v Hercegovině. Projděte se po uličce Stara Čaršija na levém břehu řeky Neretvy, což je další památka na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

 

Město Blagaj

Jen 12 km od města Mostar (Bosna a Hercegovina) se nachází historické město Blagaj. Nad městem se tyčí stará pevnost Herzega Stjepana, odkud jsou nádherné výhledy na město a údolí řeky Neretvy. Oblastíí protéká řeka Buna, která si zde vytvořila cestu vápencovým krasem a místy zcela mizí v podzemí. Zcela unikátní památkou je monastýr Tekija, z jedné strany přitisknut k 200 m vysokému skalnímu útesu, z druhé oddělen řekou Bunou (původní stavba ze 16. století byla do dnešní podoby přebudování v polovině 19. století). Po staletí byla místem poutníků.

Međugorje

Međugorje (Bosna a Hercegovina) leží cca 50 km severozápadně od Neumu. Međugorje patří mezi nejvýznamnější křesťanská poutní místa na světě. Známým se stalo díky zjevení Panny Marie v roce 1981, která se zjevila na kopci Crnica šesti mladým lidem. Od té doby navštěvují toto poutní místo miliony věřících z celého světa.

Ornitologická rezervace Hutovo Blato

Tato přírodní a ptačí rezervace se nachází při jižní hranici s Chorvatskem, cca 45 km severně od Neumu, poblíž města Čapljina. Součástí rezervace je jezero Karaotok s bujnou okolní vegetací. Možné jsou zde projížďky na lodích, pozorování mnoha druhů ptáků či rybaření.

BiokovoChráněná oblast Biokovo

Přírodní park pohoří Biokovo se táhne nad Makarskou riviérou. Nejvyšším bodem je Sv. Jure s nadmořskou výškou 1760 m. Z Neumu je vzdálen cca 75 km. Až na vrchol sv. Jure se dostanete autem po klikaté úzké cestě. Tento výlet se doporučuje jen pro zdatné řidiče. Můžete však využít služeb některé z agentur pro turisty v Gradacu, která Vám zajistí půldenní výlet mikrobusem, který je organizován každý den. Během cesty na vrchol je spousta zastavení, kdy se můžete kochat pohledem na Makarskou riviéru, ostrovy Hvar, Brač, Korčula a poloostrov Pelješac. Součástí výletu je také nenáročná procházka, káva a zákusek. Ze samého vrcholu je možno za pěkného počasí dohlédnout až do vzdálené Itálie. Pokud se pro tento výlet rozhodnete, nezapomeňte si vzít nějaké teplé oblečení (svetr) a pokud se rádi vydáváte na delší túry, doporučujeme některého z místních zkušených průvodců. Trasy nejsou dobře značeny. Do přírodního parku Biokovo se platí vstupné.

DubrovníkDubrovník

Dubrovník se nachází cca 65 km od Neumu. Často je označován jako „Perla Jadranu“. Dubrovník byl jako celek zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO. Hlavní ulicí města je ulice Placa – Sradun, široká promenáda, která je lemována obchody, restauracemi a kavárnami. Z ní vede mnoho ulic a uliček, často stupňovitých, které vedou až k městským hradbám, kterými je celé centrum obehnáno. Celková délka hradeb je 1940 m a můžete si z nich vychutnat jedinečný pohled na Staré město a moře kolem Dubrovníku. Ve Starém městě můžete vidět Městskou (Onofriovu) kašnu, která pochází z 15. století a je zajímavým příkladem středověkého zásobování měst vodou. Dalšími významnými památkami je kostel sv. Spas (sv. Spasitele), kde jsou dnes pořádány výstavy dalmatských malířů a sochařů, Františkánský klášter ze 14. století, jehož součástí je klášterní muzeum. V čele Sradunu se tyčí hodinová věž, která je vysoká 31 m. Na hodinách se dá poznat nejen přesný čas, ale jedna z ručiček ukazuje měnící se fáze měsíce. Hned vedle hodinové věže se nachází Radniční palác, ve kterém i dnes sídlí radnice města. Mnoho zdejších nádherných budov připomíná někdejší lesk a slávu Dubrovníku. Mezi nimi vyniká Knížecí palác z 15. století se sloupovou chodbou před vstupem. Dnes zde sídlí městské muzeum. Na výběžku se starým přístavem se nachází velkolepá pevnost sv. Jana, která byla kdysi postavena jako obrana vjezdu do starého přístavu. Dnes zde sídlí regionální námořní muzeum. V podzemí pevnosti je malé akvárium, které se zaměřuje na jadranskou mořskou faunu.

NeretvaŘeka Neretva

Delta řeky Neretvy je jednou z nejdůležitějších zemědělských oblastí Chorvatska. Políčka s ovocem a zeleninou jsou protkaná sladkovodními kanály, po kterých se místní farmáři pohybují loďkou.