ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Milna vznikla relativně nedávno – v 50. letech minulého století se obyvatelé vnitrozemské vesnice Malo Grablje přestěhovali z hor dolů k moři. Ve snaze zajistit si lepší živobytí u pobřeží zanechali svou původní osadu opuštěnou. Stejně jako jejich předci se však i dnešní obyvatelé Milny do vnitrozemí vracejí ke svým polím, olivovým sadům a vinohradům.

Restaurace, malý obchod s potravinami, trafika, půjčovna kajaků v místním kempu, petanque u pláže Vela Milna.

Přímo v letovisku Milna se nachází zátoka Vela Milna s krásnou oblázkovou pláží a pozvolným vstupem do moře. Z ní vede směrem na západ pěšina do zátoky Mala Milna, kde se nachází další oblázková pláž. Z Male Milny dále na západ je mezi skalami a kameny místo pro FKK. Východním směrem z Milny vede lesem podél skalnatého pobřeží cesta k další FKK oblázkové pláži. Ke koupání a slunění lze využít také přírodní kamenná plata.

Výlety

Možnosti výletů na ostrově Hvar naleznete v sekci Výlety Milna Hvar.

Sport

Plavání, turistika, cyklistika, petanque, horolezectví. V místním kempu půjčovna kajaků.

Zajímavosti

Zajímavostí v Milně je skutečnost, že 90 % všech stálých obyvatel nese příjmení Tudor. K tomu se váže legenda, v níž hraje roli významná anglická královská rodina Tudorů. Královna měla dva syny. Jeden z nich byl dobrodružné povahy a vypravil se na plavbu lodí poznat nové země. Když proplouval Jadranem, jeho loď začala mít problémy a byl nucen vylodit se na břehu neznámého ostrova. Na pláži spatřil dívku, do které se zamiloval. Zůstali spolu, žili ve vesnici Malo Grablje a měli 11 synů. Jejich potomci se v 50. letech přestěhovali k pobřeží do Milny. Proto její dnešní obyvatelé s oblibou vtipkují, že mají anglické předky.

Lidové slavnosti v Milně

  • 16. července – tradiční hudební koncert ve vesnici Malo Grablje na počest Panny Karmelské
  • 15. srpna – tradiční rybářská noc u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie
  • 9. listopadu – lidová slavnost na počest patrona Milny, Sv. Teodor

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.