ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Naproti letovisku Sv. Filip i Jakov leží ostrov Pašman. Moři mezi Pašmanem a pevninou se říká Pašmanský kanál. V tomto úzkém pásu moře navíc leží několik menších ostrůvků, na něž je z pevniny hezký výhled a lze je využít i jako cíl pro výlety pronajatým člunem. Největším z nich je ostrůvek Babac, vzdálený od pevniny asi 600 m. Je to jediný obydlený ostrůvek v Pašmanském kanálu. Dalšími ostrůvky jsou: Turanj, Muntan, Mali a Veli Dužac, Čavatul, Frmić, Planac a Sveta Katarina. Pašmanský kanál je každoročně také dějištěm závodů v plachtění.

Vybavení

Restaurace, pizzerie, kavárny, pekárny, bankomaty, směnárny (v turistických agenturách), lékárna, pošta, půjčovna člunů.

Obchody - Konzum přímo v letovisku Sv. Filip i Jakov, Lidl v sousedním Biogradu n. Moru. V obchodech lze platit i kartou.

Na pláži je půjčovna šlapadel, dětské hřiště s prolízačkami, hřiště pro plážový volejbal, bary a restaurace.

Pláže

V letovisku se nachází přes kilometr dlouhá pláž Iza Banja s pozvolným vstupem do moře. Z velké části se jedná o pláž oblázkovou, ale v jižní části letoviska se na pláži nachází písek. Tato písečná pláž je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi. Pláž je rozdělena širokými betonovými moly a v některých částech ji lemuje borovicový porost, takže nabízí i příjemný stín. Na pláži jsou k dispozici také sprchy a kabinky na převlečení. Pláž Iza Banja byla oceněna „Modrou vlajkou“ – symbolem čistoty.

Sport

Plavání, potápění, plážový volejbal, fotbal, tenis, cyklistika, turistika.

Výlety

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Sv. Filip i Jakov.

Sv. Filip i Jakov je ideálním výchozím místem pro výlety např. k vodopádům na řece Krka a do národního parku Kornati.

Historie městečka Sv. Filip i Jakov

Už před třemi tisíci lety existovala na území dnešního městečka Sv. Filip i Jakov malá liburnská osada (Liburnové byl ilyrský kmen obývající Liburnii, tj. pobřežní území v dnešním Chorvatsku mezi řekami Raša a Krka). Pozůstatky hradeb a hrobů z této doby lze dnes spatřit v muzeu v 3 km vzdáleném Biogradu na Moru.

V 1. století n. l. přišli na toto území Římané, kteří zde postavili řadu budov a vil, především pro vysloužilé římské vojáky. Na nedalekém malinkém ostrůvku Frmić se zachovaly pozůstatky římského opevnění a antický vodní rezervoár – v této době sloužil cca 100 m široký skalnatý ostrůvek jako krátkodobé přístaviště lodím, aby zde počkaly na oslabení jinak velmi silných mořských proudů v Pašmanském kanálu (v 17. století pak ostrůvek sloužil jako pohřebiště obětí moru).

S příchodem Chorvatů v 7. století získává městečko Sv. Filip i Jakov na významu, především díky blízkosti Biogradu na Moru, královskému městu.

Ve 12. století byl na tomto místě postaven také kostelík zasvěcený svatému Filipovi a Jokovovi, podle nichž bylo městečko v 15. století také pojmenováno.

Kulturní zajímavosti

Během hlavní letní sezóny (tj. červenec a srpen) se zde konají různé kulturní a sportovní události, slavnosti a festivaly. Pořádají se např. hudební rybářské večery, při kterých lze vyzkoušet výborné místní speciality.

16. srpna je svátek Sv. Roka, ochránce obce Sv. Filip i Jakov. V tento den se koná mše a procesí v kostele Sv. Roko z 11. století, vzdáleném cca 1,5 km od centra vesnice. Přes den jsou pořádány sportovní závody, ve večerních hodinách tzv. "Filipijánská noc“ - slavnost s domácími specialitami a ohňostrojem na pláži.

VIDEOMobilhome Artemida, Sveti Filip i Jakov, Zadarská riviéra

Krásné mobilní domky - mobilhomy Artemida zasazené v olivovém háji nedaleko písečné pláže nabízí ubytování v chorvatském letovisku Sv. Filip i Jakov. Klimatizace, WIFI, gril, možnost ubytování se psem.

Přehrát