ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Naproti letovisku Sv. Filip i Jakov leží ostrov Pašman. Moři mezi Pašmanem a pevninou se říká Pašmanský kanál. V tomto úzkém pásu moře navíc leží několik menších ostrůvků, na něž je z pevniny hezký výhled a lze je využít i jako cíl pro výlety pronajatým člunem. Největším z nich je ostrůvek Babac, vzdálený od pevniny asi 600 m. Je to jediný obydlený ostrůvek v Pašmanském kanálu. Dalšími ostrůvky jsou: Turanj, Muntan, Mali a Veli Dužac, Čavatul, Frmić, Planac a Sveta Katarina. Pašmanský kanál je každoročně také dějištěm závodů v plachtění.

Vybavení

Restaurace, pizzerie, kavárny, pekárny, bankomaty, směnárny (v turistických agenturách), lékárna, pošta, půjčovna člunů.

Obchody - Konzum přímo v letovisku Sv. Filip i Jakov, Lidl v sousedním Biogradu n. Moru. V obchodech lze platit i kartou.

Na pláži je půjčovna šlapadel, dětské hřiště s prolízačkami, hřiště pro plážový volejbal, bary a restaurace.

Pláže

V letovisku se nachází přes kilometr dlouhá pláž Iza Banja s pozvolným vstupem do moře. Z velké části se jedná o pláž oblázkovou, ale v jižní části letoviska se na pláži nachází písek. Tato písečná pláž je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi. Pláž je rozdělena širokými betonovými moly a v některých částech ji lemuje borovicový porost, takže nabízí i příjemný stín. Na pláži jsou k dispozici také sprchy a kabinky na převlečení. Pláž Iza Banja byla oceněna „Modrou vlajkou“ – symbolem čistoty.

Sport

Plavání, potápění, plážový volejbal, fotbal, tenis, cyklistika, turistika.

Výlety

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Sv. Filip i Jakov.

Sv. Filip i Jakov je ideálním výchozím místem pro výlety např. k vodopádům na řece Krka a do národního parku Kornati.

Historie městečka Sv. Filip i Jakov

Už před třemi tisíci lety existovala na území dnešního městečka Sv. Filip i Jakov malá liburnská osada (Liburnové byl ilyrský kmen obývající Liburnii, tj. pobřežní území v dnešním Chorvatsku mezi řekami Raša a Krka). Pozůstatky hradeb a hrobů z této doby lze dnes spatřit v muzeu v 3 km vzdáleném Biogradu na Moru.

V 1. století n. l. přišli na toto území Římané, kteří zde postavili řadu budov a vil, především pro vysloužilé římské vojáky. Na nedalekém malinkém ostrůvku Frmić se zachovaly pozůstatky římského opevnění a antický vodní rezervoár – v této době sloužil cca 100 m široký skalnatý ostrůvek jako krátkodobé přístaviště lodím, aby zde počkaly na oslabení jinak velmi silných mořských proudů v Pašmanském kanálu (v 17. století pak ostrůvek sloužil jako pohřebiště obětí moru).

S příchodem Chorvatů v 7. století získává městečko Sv. Filip i Jakov na významu, především díky blízkosti Biogradu na Moru, královskému městu.

Ve 12. století byl na tomto místě postaven také kostelík zasvěcený svatému Filipovi a Jokovovi, podle nichž bylo městečko v 15. století také pojmenováno.

Kulturní zajímavosti

Během hlavní letní sezóny (tj. červenec a srpen) se zde konají různé kulturní a sportovní události, slavnosti a festivaly. Pořádají se např. hudební rybářské večery, při kterých lze vyzkoušet výborné místní speciality.

16. srpna je svátek Sv. Roka, ochránce obce Sv. Filip i Jakov. V tento den se koná mše a procesí v kostele Sv. Roko z 11. století, vzdáleném cca 1,5 km od centra vesnice. Přes den jsou pořádány sportovní závody, ve večerních hodinách tzv. "Filipijánská noc“ - slavnost s domácími specialitami a ohňostrojem na pláži.

VIDEOMobilhome Artemida, Sveti Filip i Jakov, Zadarská riviéra

Krásné mobilní domky - mobilhomy Artemida zasazené v olivovém háji nedaleko písečné pláže nabízí ubytování v chorvatském letovisku Sv. Filip i Jakov. Klimatizace, WIFI, gril, možnost ubytování se psem.

Více informací... Přehrát

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.