ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Předpokládá se, že na území dnešního centra existovala v antice osada Aspalathos (Spalathos). Ve středověkých latinských spisech a v mnoha dokumentech se město nazývá Spalatum. Chorvatské jméno bylo Split a v 19. století Spljet, aby se poté opět jméno změnilo na Split. Podle druhé teorie, kterou uvádí Toma Arhidžakon, vzniklo jméno od latinského pojmenování Diokleciánova paláce (paladium = Spalatium).

Diokleciánův palác ve Splitu

Diokleciánův palác ve Splitu, UNESCO

Split leží na Jaderském pobřeží ve Střední Dalmácii na Splitském poloostrově. Ze severu je ohraničen pohořím Mosor, ze severozápadu pohořím Kozjak, z východu pohořím Perun. Splitský poloostrov obklopují ostrovy BračHvarŠolta a Čiovo. Trajekty z přístavu ve Splitu jsou často jediným spojením ostrovů ve Střední Dalmácii s pevninou.

Podle sčítání obyvatel z roku 2001 má Split 188 694 obyvatel. Chorvaté tvoří 95,15 %, příslušníci národnostních menšin – hlavně z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Slovinska a Srbska tvoří 4,85 %. Ke katolické církvi se hlásí 88,37 % obyvatel Splitu, pravoslavní tvoří 2,121 %, agnostici tvoří 5,26 % a ostatních 0,47 % se přihlásilo k jiné církvi.

Vědecké instituce

Ve Splitu působí několik institucí, ze kterých jsou nejvýznamnější Oceanografický institut, který se zabývá výzkumem moře a mořského života, Chorvatský hydrografický institut, Mediteranský institut pro výzkum života, Institut stavebního inženýrství pro Chorvatsko atd.

Sport

Obyvatelé Splitu rádi říkají o svém městě, že je to nejsportovnější město na světě. Ve městě působí mnoho sportovních družstev, např:

  • Fotbal – Hajduk Split, Dalmatinac, Galeb
  • Basketbal – Split, Dalvin
  • Vodní polo – POŠK, Jadran, Mornar,
  • Volejbal – RK Split, Nada
  • Plavání – POŠK,Jadran, Mornar
  • Atletika – ASK, AK Hajduk

Po olympijských hrách v Aténách v roce 2004 byl Split městem s největším počtem medailí na světě  v poměru na počet obyvatel.

Prohlédněte si také: Historie Splitu

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.