ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Nejvíce známou je procesí pořádané o velikonočním týdnu, známé pod názvem procesí za křížem (Procesija za križem). Toto procesí se koná v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek. Procesí je vypraveno ze šesti vesnic: Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirće, Vrbanj, Vrboska.

Tato slavnost se koná se stejným průběhem po několik století na památku zázraku, který se podle legendy stal 6. února 1510. Tehdy prý Kristus na kříži ronil krvavé slzy (tento kříž je uchován ve Hvaru v místní katedrále). O půlnoci vychází procesí ze všech jmenovaných vesnic. V čele každého je nesen kříž  križonošem (nositelem kříže). Križonoš nese cca 20 kg těžký kříž celou cestu oblečen v bílou tuniku a bosý, v bílých punčochách. Být vybrán za križonoše je velkou poctou pro každého muže.

Každé procesí se vydává po stanovené trase dlouhé cca 30 km. Po cestě procesí se zpívají pašijové písně a zakončena je ve farním kostele v Jelse slavnostní mší a světskou slavností. Podobná, i když méně okázalá procesí, se konají i na dalších místech.