ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Rošský vodopád – Roški slap se nachází asi 36 km po proudu od pramene řeky Krka. Jméno mu dala tvrz Rog, která se nacházela na pravém břehu řeky, jihovýchodně od vesnice Rupe. Začátek bariéry se skládá z řady malých kaskád, které národ nazývá Ogrlice, tedy „náhrdelníky". Hlavní vodopád je na konci bariéry, kde Krka z 15-metrové výšky padá do Visovackého jezera. Celkové převýšení Rošského vodopádu je 25,5 m.

Právě v místě, kde řeka ústí do jezera se nachází parkoviště s jednou ze vstupních bran národního parku Krka a přístaviště pro výletní lodě plující s turisty ze Skradinského buku k Rošskému vodopádu. Zde se můžete občerstvit v místních restauracích a seznámit se s tradičními řemesly, například s vodními mlýny a tkalcovským stavem. Rošský vodopád je také jedním ze dvou míst v Národním parku Krka, kde máte možnost se vykoupat.

Naučná stezka kolem kaskád - Ogrlice

Určitě stojí za to podniknout asi 30minutovou procházku kolem kaskád - Ogrlice - třpytících se v horkém letním slunci a pokochat se pohledem na křídla tmavě modrých vážek poletujících všude kolem. Ve velké části tohoto vodopádu je příroda stále netknutá a pro milovníky přírody opravdu kouzlená. Půjdete po levém břehu řeky, u přístaviště nad Rošským vodopádem přejdete lávku, po pravém břehu se vrátíte zpět a přejdete na levý břeh cestou, která břehy spojovala již v římských dobách. Celou cestu se nad vámi budou tyčit vysoké skály a před horkem vás ochrání stín stromů. Naučná stezka je nenáročná a můžeme ji doporučit i těm méně zdatným.

Jak se dostat k Rošskému vodopádu?

Na Rošský vodopád můžete přijet cestami od Drniše, Kninu a Skradinu nebo organizovanými výletními loděmi Národního parku Krka od vodopádu Skradinski buk. Výlet trvá 3 hodiny a 30 minut a zahrnuje zastávku a půlhodinovou návštěvu ostrůvku Visovac. Lodní výlety jsou nabízeny od dubna do října.

Jít na stránku Národní park Krka

Navštivte překrásný Národní park Krka v Chorvatsku. Plavte se lodí po řece Krka až k vodopádu Roški slap! Nedaleko vodopádu je povoleno i koupání, což jistě v parném počasí oceníte.