ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Na západní straně se ve svahu nad mořem rozkládá stará část obce. Dnes v Lumbardě žije přibližně 1.100 obyvatel. V posledních 40 letech se Lumbarda stala klidným, příjemným letoviskem. V jejím okolí jsou mimořádně pěkné písečné pláže s pozvlovným vstupem do moře, vhodné především pro rodiny s dětmi, například jihovýchodně mělká písečná zátoka Pržine (též Pržina).

Historie Lumbardy

Na nedalekém pahorku Koludrt bylo vedle zbytků kostela sv. Jana (Sveti Ivan) nalezeno do kamene vytesané pséfizma ze 4. století př. n. l., které patří k nejstarším písemným památkám na chorvatském pobřeží. Pséfizma je zápis o rozdělení nově kolonizované půdy mezi přistěhovalce.

Zdejší letohrádky korčulanských patricijských rodin jsou působivým příkladem goticko-renesanční architektury této části Středomoří a patří k významným architektonickým památkám svého druhu. Místně se jim zde říká "kašteli" - tedy něco jako zámky. Prohlédnout si můžete také středověký kostel Sv. Petra (Sveti Petar). V Lumbardě je také rodný dům velkého chorvatského moderního sochaře Fr. Kršiniće a I. Lozici, za 2. světové války zavražděného okupanty.

Ubytování v Lumbardě je možné v apartmánových domech nebo v soukromí. Koupání je možné na písčitých plážích s pozvolným přístupem do vody a na plážích přilehlých ostrůvků.