ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Vela Luka je největším městem na ostrově Korčula. Žije zde přibližně 4.500 obyvatel. Vela Luka bývá navštěvována také jako léčebné lázně. V posledních 30 letech vyrostla v průmyslové středisko ostrova (loděnice, zpracování ryb a oliv, vinařský závod, lihovar, výroba těstovin). V okolí se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce. Vela Luka se rozkládá pod svahy vrchu Spilinski rat (150 m) a je okolními pahorky chráněna před studenými větry, což přispívá i k bohatství vegetace. Vela Luka má trajektový přístav, který je hlavním na ostrově.

Historie Vela Luky

Vela Luka je vlastně nejstarším obydleným místem na ostrově Korčula, a to od neolitu do doby bronzové. Důkazem jsou archeologické nálezy v jeskyni Vela špilja (jeskyně vysoko nad městem, ve svahu vrchu Pinski rat; příjezd možný autem až ke vchodu). Nálezy z jeskyně jsou vystaveny v Kulturním středisku (Centar za kulturu) ve Vela Luce.  Za vidění stojí i župní kostel sv. Josipa. Jde o klasicistní stavbu zakončenou roku 1848. Dále pak Zastavení křížové cesty - 15 menších reliéfů vypracovala Anka Prizmić. Kaple sv. Vicenza je z roku 1589 a byla vícekrát přestavována, je v ní busta dona Iva Oreba, kněze, který mnoho vykonal pro kulturní rozvoj tohoto města, dílo Anky Prizmić. V zahradě kaple je bronzová Pieta stejné autorky.

Možnosti ubytování jsou ve Vela Luce velmi bohaté. Vybírat můžete z několikahvězdičkových hotelů přes apartmánové domy různé kvality až po ubytování v soukromí. V okolí Vela Luky jsou četné zátoky vhodné ke koupání a zvláště přitažlivý je blízký ostrůvek Ošjak.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.