ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Určitě nejsou tyto ostrůvky „pekelné“, jak se může zdát z názvu. Název je odvozen od chorvatského slova paklo, paklina - což je v překladu borová pryskyřice, smůla, kterou se natíraly lodě. Jsou zde krásné pláže, ale také některé zajímavé historické památky z období nadvlády Římanů. V dněšní době jsou ostrovy jen velice řídce osídleny, živobytí je zde velmi složité. Dříve se zde pěstovala vinná réva, využívaly se saliny a chovaly ovce. Dnes je to především výletní cíl obyvatel města Hvar, turistů a lidí z pevniny.

Ostrov Sv. Klement

Největším ostrovem je Sv. Klement (podle stejnojmenného kostelíka). Najdete zde několik obydlených sídel. Nejznámější je asi Palmižana s přístavem pro jachty i pro lodní spoje převážející rekreanty. Koupání je zde nádherné v 15 min. vzdálené zátoce Vinodradišće.

Zhruba uprostřed ostrova Sv. Klement se nachází osada Vlaka. Sem se můžete přesunout pěšky (cca 45 min. po upraveném chodníčku borovicovým porostem), nebo přímo loďkou. I zde najdete velmi hezké koupání. Navíc v zátoce Soline, můžete využít léčivé bahno vyhledávané návštěvníky z Hvaru pro jeho léčebné účinky při chorobách pohybového ústrojí.

Z jižního pobřeží ostrova Sv. Klement je krásný výhled na ostrov Vis. Vlaka leží uprostřed vinohradů - zdejší písečná půda se podobá půdě v Lumbardě na Korčule, kde se rodí známé víno grk. Zdejší víno nemá takovou proslulost, ale přesto je vynikající. Většina domů jsou starobylá stavení s ozdobnými vnějšími schodišti. V místní restauraci si na své přijdou i milovníci vína a výborného jídla.

Ostrov Marinkovac

Druhým hojně navštěvovaným ostrůvkem je Marinkovac (dříve se mu říkalo otok Sveti Stjepan, tedy ostrov sv. Štěpána). Navštěvuje se tu před větry chráněná, k severu orientovaná zátoka Ždrilica s oblázkovou pláží a restauracemi.

Na jižní straně ostrůvku leží zátoka Stipanska, jejíž pláž je určena turistům (sprchy, obchod, restaurace). Z hvarského přístavu, ze stanoviště před Arzenálem, jezdí na uvedené pláže během celého dne pravidelné lodní spoje, je však možné použít i tzv. taxi-čluny, které přepravují zájemce na kteroukoliv lokalitu podle jejich přání.

Ostrov Jerolim

Dalším zajímavým ostrůvkem je Jerolim: koupání pro nudisty, pěkná oblázková pláž, občerstvení.

Potápění Pakleni otoci

Na Paklených ostrovech je několik zajímavých potápěčských lokalit:

  • Útesy Pločice při vnější straně Paklených ostrovů. Začíná se s potápěním na mělčině na severní straně ostrovů a pak se přesune pod vodou směrem na západ. Na stěně útesu je v hloubce 20 metrů bohatý podmořský život.
  • Stěna ostrůvku Vodnjak na jeho západní straně. Začíná v hloubce 6 metrů a na severní straně pak prudce klesá do hloubky 55 metrů. Je známá svými nádhernými červenými rohovitkami a četnými hejny ryb. Doporučuje se jen zkušeným potápěčům.
  • Štambedar, nejjižnější ostrůvek Paklených ostrovů, jižně od Sv. Klementa. Je navštěvován pro svou krásnou podmořskou stěnu, která spadá z hloubky 5 metrů do 45 metrů. Ve spodní části stěny jsou nádherné červené a fialové rohovitky. Celá stěna je plná děr, rozsedlin a puklin a velmi bohatého života (spousta ryb a dalších mořských organizmů).

Odkud na souostroví Pakleni otoci

Lodní výlet na souostroví Pakleni otoci můžete podniknout buď organizovaně přes některou místní agenturu, nebo individuálně - v přístavu ve městě Hvar si zapůjčíte motorový člun. Výletní lodě mají kapacitu až 80 míst, většinou vyplouvají kolem 10. či 11. hodiny a do Hvaru se vracejí kolem 17.30 hod. Během výletu loď staví na třech různých místech, kde je dostatek času na koupání. V roce 2024 je cena za dospělou osobu včetně oběda na lodi od 45 € (v závislosti na sezóně), děti 5-11 let 22,50 € a děti do 5 let zdarma.

Individuální zapůjčení motorového člunu stojí od 90 € na celý den (návrat do 18. hodiny). Je však třeba dávat pozor na aktuální povětrnostní podmínky - odpoledne mohou být na moři vlny, proto je lepší počítat s návratem raději do 16. hodiny. My jsme tento lodní výlet podnikli přes agenturu Pelegrini, sídlící hned na Rivě. Agentura zajišťuje lodní výlety i na další ostrovy, např. na Vis.

Ubytujte se ve městě Hvar a poznejte souostroví Pakleni otoci - oázu klidu s krásnými plážemi.

Hvar, ostrov Hvar