ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Určitě nejsou tyto ostrůvky „pekelné“, jak se může zdát z názvu. Název je odvozen od chorvatského slova paklo, paklina - což je v překladu borová pryskyřice, smůla, kterou se natíraly lodě. Jsou zde krásné pláže, ale také některé zajímavé historické památky z období nadvlády Římanů. V dněšní době jsou ostrovy jen velice řídce osídleny, živobytí je zde velmi složité. Dříve se zde pěstovala vinná réva, využívaly se saliny a chovaly ovce. Dnes je to především výletní cíl obyvatel města Hvar, turistů a lidí z pevniny.

Ostrov Sv. Klement

Největším ostrovem je Sv. Klement (podle stejnojmenného kostelíka). Najdete zde několik obydlených sídel. Nejznámější je asi Palmižana s přístavem pro jachty i pro lodní spoje převážející rekreanty. Koupání je zde nádherné v 15 min. vzdálené zátoce Vinodradišće.

Zhruba uprostřed ostrova Sv. Klement se nachází osada Vlaka. Sem se můžete přesunout pěšky (cca 45 min. po upraveném chodníčku borovicovým porostem), nebo přímo loďkou. I zde najdete velmi hezké koupání. Navíc v zátoce Soline, můžete využít léčivé bahno vyhledávané návštěvníky z Hvaru pro jeho léčebné účinky při chorobách pohybového ústrojí.

Z jižního pobřeží ostrova Sv. Klement je krásný výhled na ostrov Vis. Vlaka leží uprostřed vinohradů - zdejší písečná půda se podobá půdě v Lumbardě na Korčule, kde se rodí známé víno grk. Zdejší víno nemá takovou proslulost, ale přesto je vynikající. Většina domů jsou starobylá stavení s ozdobnými vnějšími schodišti. V místní restauraci si na své přijdou i milovníci vína a výborného jídla.

Ostrov Marinkovac

Druhým hojně navštěvovaným ostrůvkem je Marinkovac (dříve se mu říkalo otok Sveti Stjepan, tedy ostrov sv. Štěpána). Navštěvuje se tu před větry chráněná, k severu orientovaná zátoka Ždrilica s oblázkovou pláží a restauracemi.

Na jižní straně ostrůvku leží zátoka Stipanska, jejíž pláž je určena turistům (sprchy, obchod, restaurace). Z hvarského přístavu, ze stanoviště před Arzenálem, jezdí na uvedené pláže během celého dne pravidelné lodní spoje, je však možné použít i tzv. taxi-čluny, které přepravují zájemce na kteroukoliv lokalitu podle jejich přání.

Ostrov Jerolim

Dalším zajímavým ostrůvkem je Jerolim: koupání pro nudisty, pěkná oblázková pláž, občerstvení.

Potápění Pakleni otoci

Na Paklených ostrovech je několik zajímavých potápěčských lokalit:

  • Útesy Pločice při vnější straně Paklených ostrovů. Začíná se s potápěním na mělčině na severní straně ostrovů a pak se přesune pod vodou směrem na západ. Na stěně útesu je v hloubce 20 metrů bohatý podmořský život.
  • Stěna ostrůvku Vodnjak na jeho západní straně. Začíná v hloubce 6 metrů a na severní straně pak prudce klesá do hloubky 55 metrů. Je známá svými nádhernými červenými rohovitkami a četnými hejny ryb. Doporučuje se jen zkušeným potápěčům.
  • Štambedar, nejjižnější ostrůvek Paklených ostrovů, jižně od Sv. Klementa. Je navštěvován pro svou krásnou podmořskou stěnu, která spadá z hloubky 5 metrů do 45 metrů. Ve spodní části stěny jsou nádherné červené a fialové rohovitky. Celá stěna je plná děr, rozsedlin a puklin a velmi bohatého života (spousta ryb a dalších mořských organizmů).

Odkud na souostroví Pakleni otoci

Lodní výlet na souostroví Pakleni otoci můžete podniknout buď organizovaně přes některou místní agenturu, nebo individuálně - v přístavu ve městě Hvar si zapůjčíte motorový člun. Výletní lodě mají kapacitu až 80 míst, většinou vyplouvají kolem 10. či 11. hodiny a do Hvaru se vracejí kolem 17.30 hod. Během výletu loď staví na třech různých místech, kde je dostatek času na koupání. V roce 2015 byla cena za osobu včetně oběda na lodi 250 HRK.

Individuální zapůjčení motorového člunu stojí přibližně 500 HRK na celý den (návrat do 18. hodiny). Je však třeba dávat pozor na aktuální povětrnostní podmínky - odpoledne mohou být na moři vlny, proto je lepší počítat s návratem raději do 16. hodiny. My jsme tento lodní výlet podnikli přes agenturu Pelegrini, sídlící hned na Rivě. Agentura zajišťuje lodní výlety i na další ostrovy, např. na Vis.

Ubytujte se ve městě Hvar a poznejte souostroví Pakleni otoci - oázu klidu s krásnými plážemi.

Hvar, ostrov Hvar